Prestiżowy światowy ranking Dow Jones Sustainability Index 2019 ogłosił firmę Coca-Cola HBC liderem pod kątem zrównoważonego rozwoju wśród producentów napojów w Europie. Po raz szósty w ciągu siedmiu lat firma zajęła najwyższą pozycję w indeksie, a dziewiąty rok z rzędu znalazła się w pierwszej trójce światowych i europejskich firm produkujących napoje.

Coca-Cola HBC ponownie liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju wśród producentów napojów w Europie

Na ogólną ocenę 90 punktów, zapewniającą firmie drugą pozycję w rankingu globalnym, złożyły się osiągnięcie maksymalnej punktacji w 11 kategoriach i wzrosty w kolejnych 9. 

– Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że zaangażowanie naszych pracowników i partnerów w zrównoważone praktyki ponownie zaowocowało takim wyróżnieniem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nasza praca nigdy się nie kończy, zawsze jest wiele do zrobienia. Właśnie dlatego tak bardzo koncentrujemy się na konsekwentnej i długofalowej realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – komentuje Zoran Bogdanovic, CEO Coca-Cola Hellenic Bottling Company AG.

 

Najważniejsze osiągnięcia Coca-Cola HBC w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2018 roku:

  • Firma wypełniła zobowiązanie związane ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 25% (w porównaniu do 2010 roku), dwa lata przed terminem ustalonym na 2020 rok. Poprzez swoje działania, firma zmniejszyła emisję CO2 do atmosfery o 1,27 miliona ton.
  • Firma Coca-Cola HBC uzyskała wskaźnik zaangażowania pracowników na poziomie 88%, powyżej średniej dla firm FTSE 100.
  • Kobiety pełnią obecnie 37% funkcji kierowniczych w firmie – do 2025 roku cel ten ma wzrosnąć do 50%.
  • 98% wydatków zakupowych Coca-Cola (3,237 milionów euro) ma związek z dostawcami lokalnymi, wspierając w ten sposób poziom zatrudnienia i firmy w krajach, w których Coca-Cola prowadzi swoją działalność. Równocześnie firma kontrybuuje do lokalnych gospodarek 328 milionów euro w postaci podatków. 
  • Coca-Cola zainwestowała 7,9 mln euro w projekty społeczne, w tym ponad jedną trzecią we flagowy program Youth Empowered, wspierający młodych ludzi wkraczających na ścieżkę zawodową poprzez szkolenia w zakresie umiejętności społecznych i biznesowych.
  • Firma zmniejszyła ilość wody zużywanej do produkcji napojów w zakładach produkcyjnych o 22% (w porównaniu z rokiem 2010).
  • Firmie Coca-Cola HBC udało się zebrać i przekazać do recyklingu równowartość 45% opakowań, które wprowadziła na rynek.

 

Misja - zrównoważony rozwój

We wrześniu 2018 roku firma Coca-Cola HBC ogłosiła zobowiązania zrównoważonego rozwoju 2025, które koncentrują się na sześciu kluczowych obszarach: redukcja emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie zużycia wody i zarządzanie zasobami wodnymi, Świat bez Odpadów, pozyskiwanie składników, żywienie oraz ludzie i społeczności. Pełne zobowiązania Coca-Cola HBC są dostępne tutaj. Firma jest na dobrej drodze do ich osiągnięcia.

Wyniki firmy Coca-Cola HBC w zakresie zrównoważonego rozwoju zostały również docenione przez inne szanowane rankingi branżowe, takie jak CDP Climate Disclosure, MSCI ESG Rating i FTSE4Good Index.

 

O firmach Systemu Coca-Cola:

System firm Coca Cola w Polsce składa się z dwóch spółek: Coca Cola Poland Services Sp. z o.o. oraz Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o. Coca Cola Poland Services jest spółką zależną The Coca Cola Company, właściciela wiodących marek napojów bezalkoholowych, obecnych w ponad 200 krajach świata. Coca Cola HBC Polska to oddział Coca Cola Hellenic Bottling Company, będącej pod względem sprzedaży drugim na świecie rozlewcą napojów The Coca Cola Company, docierającym do ponad 590 milionów konsumentów. Wśród marek dostępnych na naszym rynku są: Coca Cola, Coca Cola Zero Cukru, Coca Cola Cherry, Coca Cola Lime, Fanta, Sprite, Kinley Tonic, napój energetyzujący Burn, napój izotoniczny Powerade, soki, nektary i napoje owocowe Cappy, wody mineralne Kropla Beskidu i Kropla Delice, napoje na bazie roślin AdeZ oraz herbaty mrożone Fuzetea. Firmy z systemu Coca Cola są liderem na polskim rynku napojów bezalkoholowych i razem zatrudniają ponad 2 000 osób. 92% produktów Coca Cola dostępnych na polskim rynku produkowanych jest w polskich fabrykach, zaś 74 grosze z każdej złotówki wydanej na napoje Coca-Cola w Polsce zostaje w kraju.

 

Źródło: Coca-Cola HBC Polska