Heidelberg wraz z firmą IST opracował nowoczesną technologię CoolCure z maksymalną prędkością drukowania i z optymalnym suszeniem farby UV na podłożach niechłonnych z tworzyw sztucznych i papierach metalizowanych

Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) oferuje nową technologię CoolCure UV opartą na ograniczonym dostępie powietrza w przestrzeni działania lamp UV w maszynie Heidelberg Speedmaster CD 102. Technologia ta została opracowana przy współpracy z firmą IST Metz i pozwala na bezproblemowe zadrukowywanie farbami UV tworzyw sztucznych i papierów metalizowanych.

Innowacyjne rozwiązanie CoolCure UV polega na wypełnieniu azotem komory pomiędzy zadrukowywanym podłożem a promiennikiem UV, co zapewnia optymalne wyparcie tlenu, który spowalnia proces polimeryzacji i w przypadku stosowania tradycyjnej technologii musi być intensyfikowany zwiększoną mocą promienników UV, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego nagrzewania się podłoża zadrukowywanego. Dzięki CoolCure UV możliwa jest produkcja przy zredukowanej mocy lamp UV.


Stosowanie technologii CoolCure UV szczególnie zalecane jest w przypadku zadrukowywania farbami UV folii PVC czy folii PE. Druk CoolCure UV przynosi wiele korzyści. Dzięki znacznemu zredukowaniu ilości ciepła możemy uzyskać precyzyjne pasowanie, a tym samym lepszą jakość przy maksymalnych prędkościach produkcyjnych. Zadrukowywanie materiałów wrażliwych na temperaturę, między innymi takich jak np. folie, nie stwarza już problemów, ponieważ temperatura w stosie – również przy dużej prędkości produkcji – jest niewiele wyższa od temperatury w hali maszyn i pozwala na szybką i bezproblemową dalszą obróbkę. Technologia CoolCure UV zapobiega również sklejaniu się arkuszy w stosie. W drukarniach, gdzie stosowana jest technologia UV na porządku dziennym są temperatury stosu między 50 oC a 70 oC, co wpływa na spowalnianie cyklu produkcyjnego, gdyż schłodzenie takiego stosu wymaga od 1 do 2 dni.

Pierwsza instalacja maszyny offsetowej pracującej z obniżoną ilością tlenu, przy jednoczesnym zastosowaniu technologii CoolCure firmy Heidelberg i IST Metz miała miejsce w Niemczech w drukarni Multicolor Druck und Selbstklebetechnik GmbH & Co. Zainstalowany Heidelberg Speedmaster CD 102-6+LYLX w technologii CoolCure wykorzystywany jest głównie do zadruku folii.

Warto wspomnieć, że także w Centrum Szkoleniowo Demonstracyjnym firmy IST Metz jest zainstalowana tego typu maszyna Heidelberg Speedmaster model CD 102-6+YLX w technologii CoolCure UV, co umożliwia prowadzenie prezentacji i pokazów nowego systemu dla klientów.


Komentarze

  • Druk pod UV w warunkach inertyzacji

    Żadna to nowość: druk lub powlekanie papieru czy tworzywa pod UV w warunkach inertyzacji jest znane od 10 lat !!! Heidelberg powiela tylko już od dawna znaną technologię; fakt, że niezbyt popularną ze względu na dodatkowe koszty zastosowania azotu. No, ale czego się nie robi w dobie recesji !