Nowa, stworzona przy współpracy API Group wersja oprogramowania dla drukarń i producentów opakowań.

Creative Edge Software wprowadza iC3D 6.0

W ostatnim czasie w ofercie firmy Creative Edge Software pojawiła się najnowsza wersja stworzonego przez nią specjalistycznego oprogramowania do projektowania opakowań – iC3D 6.0. Pokazana po raz pierwszy na targach Labelexpo Europe, zawiera szereg nowych funkcjonalności skierowanych do firm poligraficznych, mających otworzyć nowe możliwości biznesowe przed drukarniami i przetwórcami działającymi w branży opakowań. Oprogramowanie powstało przy ścisłej współpracy API Group – producentem specjalistycznych rozwiązań do uszlachetniania druków. Dzięki temu program iC3D 6.0 w dużej mierze koncentruje się na zastosowaniu w projektowanych opakowaniach wysokiej jakości materiałów wykończeniowych takich jak folie i laminaty, w tym umożliwiających uzyskanie efektów specjalnych – holograficznych czy soczewkowych (typu Fresnel Lens).

Jak przekonuje Nick Gilmore – CEO firmy Creative Edge Software, tego typu specjalistyczne podłoża stale zyskują na atrakcyjności w kontekście ich zastosowania przy wzbogacaniu i uszlachetnianiu opakowań czy etykiet, jednak proces projektowania i produkcji finalnych produktów jest w takim przypadku dość złożony. „Efekty holograficzne – mówi – czy soczewkowe typu Fresnel Lens, wykorzystywane przez marki premium, stały się ważnym narzędziem w uzyskiwaniu wrażenia wysokiej jakości i ekskluzywności finalnego produktu w oczach konsumentów. W kontekście zagrożenia podróbkami, stanowią one dodatkowe zabezpieczenie opakowanych produktów. Aby jednak uzyskać oczekiwany rezultat, zarówno pod względem atrakcyjności wizualnej jak i ochrony, znacznie większego znaczenia nabiera sam projekt opakowania. Grafik musi mieć możliwość wykonywania testów i próbek finalnego produktu, co może być rozwiązaniem zarówno drogim i jak czasochłonnym – zwłaszcza gdy mówimy o fizycznym odzwierciedleniu tego typu działań. Za sprawą iC3D 6.0 otwieramy zupełnie nowe możliwości w zakresie kreacji opakowań, m.in. dzięki możliwości zastosowania, a nawet stworzenia zupełnie nowych efektów specjalnych”.

Creative Edge Software promuje nowe oprogramowanie pod hasłem „Gdzie projekt spotyka się z produkcją, a produkcja z projektem”, anonsując iC3D 6.0  jako pierwsze w swoim rodzaju rozwiązanie na świecie. Jak zapewnia firma, umożliwia ono projektantom i grafikom nie tylko wizualizować, ale też personalizować opakowania z zastosowaniem efektów Fresnel Lens czy materiałów holograficznych. Fotorealistyczna technologia, pozwalająca na tego typu funkcjonalność, została zastosowana w module iC3D Ray Tracer. Umożliwia on ciągłą rasteryzację (rendering) obrazów i efektów w trybie high-definition. Zdaniem producenta oprogramowania, jest też kluczowy w kontekście dokładnego przeniesienia efektów optycznych generowanych przez materiały uszlachetniające, m.in. w wyniku wielowarstwowego odbicia i załamania światła.

We współpracy z API Group, specjaliści Creative Edge Software odpowiedzialni za iC3D stworzyli algorytmy pozwalające na opisanie różnych kątów widzenia, dzięki którym tworzone są efekty uzyskiwane w foliach uszlachetniających pierwszej z firm. Model ten umożliwił wprowadzenie cyfrowej „biblioteki” folii i materiałów holograficznych API do nowej wersji oprogramowania. Następnie stworzono opcję edycji, pozwalającą użytkownikowi na dopasowywanie indywidualnych kątów i danych, a finalnie – na stworzenie oczekiwanych, spersonalizowanych efektów. Po zaakceptowaniu materiału, dane go opisujące będą mogły być wykorzystane przez API do wyprodukowania unikalnej na swój sposób folii. Producent wymienia jeszcze inne zalety iC3D 6.0 ważne jego zdaniem dla drukarń etykietowych i opakowaniowych: możliwość dostarczania klientom proofów bez generowania zbędnych odpadów materiałowych oraz zaoferowanie im zupełnie nowych możliwości w zakresie opakowań premium.

Oprogramowanie iC3D zawiera szereg nowych funkcji, które podczas wspomnianych targów Labelexpo Europe były prezentowane wspólnie z API Group, jak również z innymi partnerami technologicznymi Creative Edge Software – firmami Four Pees i Hybrid Software. Znalazły się wśród nich m.in.: efekty Fresnel Lens, w tym Fresnel Editor i Pattern Editor; Enhanced Holograms – pozwalająca na tworzenie oryginalnych projektów holograficznych; Dark GUI – uwzględniająca zaprojektowany na nowo layout i zwiększająca kompatybilność z programem Adobe Illustrator; wstępne ustawienia specyfikacji obrazu – GS1 Product Image Specification, zapewniające zgodność z najnowszymi standardami w zakresie obrazowania cyfrowego i przechowywania danych graficznych związanych z realizowanymi zleceniami.

Komentując współpracę z Creative Edge Software przy tworzeniu nowego rozwiązania, Richard Burhouse – dyrektor ds. marketingu API Group, mówi: „Byliśmy tym samym zaangażowani w bardzo ekscytujący projekt, gdyż oferuje on klientom wiele korzyści i przynosi znaczące oszczędności czasowe, finansowe oraz środowiskowe. Wszystko za sprawą lepszego procesu decyzyjnego, który finalnie stymuluje poziom sprzedaży. Podejście zastosowanie w iC3D 6.0 wypełnia lukę między projektowaniem 2D i 3D, zaś w kontekście personalizowanych hologramów projektanci otrzymują powszechnie dostępne rozwiązanie, które dotychczas wiązało się ze znaczącą inwestycją”.
Nick Gilmore uzupełnia: „Niezależnie od posiadania w swoim portfolio materiałów wręcz zapierających dech w piersiach, API Group okazała się idealnym partnerem w tym przedsięwzięciu. Zatrudnieni w niej technologowie w pełni wykorzystali możliwość ścisłej współpracy z twórcami naszego oprogramowania. Dzięki temu cały projekt stał się fascynującym wyzwaniem, a jego finalny efekt to niezwykła nagroda dla całego pracującego przy nim zespołu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanego rozwiązania, a jednocześnie przekonani, że w równym stopniu usatysfakcjonowani nim będą nasi klienci”.