Cryovac® Bake-Ready to mikroperforowana folia do pieczenia lub podpiekania typu „Reheat”, przeznaczona do pakowania pieczywa i wyrobów cukierniczych. System Bake-Ready firmy Cryovac znajduje zastosowanie dla wszystkich rodzajów pieczywa, takich jak: bagietki, bułki, pieczywo białe, ciemne, specjalne gatunki pieczywa, ciabatta, focaccia, pizza, croissanty, wyroby cukiernicze i in. Zaletą rozwiązania Cryovac® Bake-Ready jest możliwość zastosowania tego samego opakowania do wypieku, dystrybucji i sprzedaży pieczywa.

Pieczywo pozostaje w opakowaniu podczas całego procesu wypiekania i dystrybucji: jest w nim wypiekane, transportowane i eksponowane na sklepowej półce, co gwarantuje największą higienę. Pieczywo można włożyć bezpośrednio do pieca w folii Bake-Ready bez potrzeby późniejszego przepakowywania w sklepie, co gwarantuje sprzedawcom oszczędność czasu, miejsca i nakładów pracy. Folia Reheat umożliwia wypiek pieczywa w temperaturze 220ºC.

Gotowe pieczywo jest przechowywane w temperaturze pokojowej, w opakowaniu przeznaczonym do dystrybucji, zapewniając piekarniom niższe koszty magazynowania i oszczędność czasu związanego z rozmrażaniem.

Dzięki mikroperforacji folii Cryovac® BRF (Bake-Ready Film) pieczywo pozostaje chrupkie, a wydostający się przez otwory zapach świeżo upieczonego chleba stanowi dodatkową zachętę dla konsumentów. Mikroperforowane folie Cryovac® Bake-Ready dostępne są w trzech rodzajach: do chrupkiego pieczywa (Cryovac® BRF570), do półchrupkiego pieczywa/wyrobów cukierniczych (Cryovac® BRF250), do pieczywa miękkiego (Cryovac® BRF60).

Dzięki łatwemu i szybkiemu procesowi wypieku, rozwiązanie Cryovac® Bake-Ready jest idealne do wykorzystania na zapleczu sklepu. Stwarza to nowe możliwości dla małych sklepów detalicznych, piekarni i nowych kanałów dystrybucji. Folie Cryovac® Bake-Ready są przystosowane do pakowania w systemie HFFS (horizontal-form-fill-seal) na maszynach flow-pack (np. Ilapak, Ulma) przystosowanych do folii Cryovac® BRF. Maszyny osiągają prędkość pakowania do 50 opakowań na minutę.
Źródło: ''