Po burzliwej debacie w komisji sejmowej zgodnie z wolą rządu i producentów żywności, na przekór organizacjom odzysku komisja zgodziła się by opakowania wielomateriałowe nie podlegały obowiązkowi recyklingu.

Połączone komisje środowiska i gospodarki zajmujące się od jakiegoś czasu nowelizacją ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie recyklingu opakowań wprowadziły do ustawy dwie kontrowersyjne propozycje rządowe: wykreślenie obowiązku odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych oraz objęcie ulotek reklamowych recyklingiem.

W pierwszym przypadku chodzi głównie o kartony na mleko czy soki (tzw. tetrapaki).
Przyjęcia rządowej poprawki domagało się stowarzyszenie Eko-Pak zrzeszające największe koncerny branży spożywczej, m.in. Unilever, Coca Cola, Nestle, Danone, Procter&Gamble.
Poparli ich mniejsi producenci żywności, np. spółdzielnie mleczarskie i przetwórców mleka zdaniem których utrzymanie obowiązku recykling tetrapaków drastycznie zwiększy koszty przedsiębiorców.

Przeciwko zmianom są ekolodzy i organizacje odzysku, czyli spółki zajmujące się na zlecenie producentów zbiórką odpadów.

Dziś firmy wprowadzające na rynek np. sok w kartonach muszą zapewnić recykling części opakowań - tego samego rodzaju, ale nie koniecznie własnych. Zgodnie z przyjętą przez posłów propozycją tetrapaki będą traktowane tak, jak składnik w nich dominujący - zwykle papier lub folia.

Ekolodzy twierdzą, że przedsiębiorcy będą poddawali recyklingowi dowolne opakowania np. papierowe lub plastikowe, co jest dużo tańsze i łatwiejsze. A tertapaki będą zalegać na wysypiskach.
Źródło: ''

Komentarze

  • ale jaja !!!!

    Jak sie pojawiły pogłoski to myślałem,że to żart lub, że niwłaściwie zrozumiałem trść. Kolejny dowód że można "kupić" naszych posłów!!!. Wielcy wydali miliony a zarobili miliardy. Wygrali wojnę z matrialami jednorodnymi n(np.PET), które można poddać recyklingowi

  • Grupa Trzymajaca władzę zarobiła KASĘ i to nie małą

    bo płacili najbogatsi: unilever, cocacola, procter.. .