Data publikacji: .    Data aktualizacji: 2024-02-13

Zapakowanie jednego lub kilku przedmiotów do kartonu powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim skuteczne. Odpowiednie wypełnienie zabezpiecza zawartość paczki podczas transportu, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Co trzeba przygotować? Jaki wypełniacz wybrać? Podpowiadamy!

Uniwersalne wypełnienie do kartonów – jakie wybrać?

Kluczem do zabezpieczenia towaru w trakcie transportu jest dobór odpowiedniego wypełniacza. Dzięki niemu można ochronić nawet delikatne przedmioty takie jak wazony, butelki, talerze, szklanki czy dekoracje do domu. Stabilizuje i zabezpiecza przed wstrząsami, które mogą być szkodliwe nie tylko dla kruchych materiałów, ale również dla wrażliwego sprzętu elektronicznego. Właśnie dlatego do pakowania kartonu do wysyłki czy też przewożenia rzeczy w trakcie przeprowadzki warto się przygotować.


Czym wypełnić paczkę, zarówno dużą, jak i nieco mniejszą? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych i najpopularniejszych rozwiązań.


Wypełnienie tekturowe
Wypełniacz tekturowy ma wiele zalet i szerokie zastosowanie. Stanowi świetną stabilizację, więc nadaje się zarówno do lekkich, jak i cięższych produktów, o ile grubość papieru jest odpowiednio dopasowana do przewożonych przedmiotów. Doskonale nadaje się do owinięcia kosmetyków, szklanych dekoracji, kubków, drobnych elementów z plastiku czy pudełek zawierających niewielki sprzęt elektroniczny.
Karton może być poddany recyklingowi, więc jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. W dodatku łatwo go formować. Wypełnienie tekturowe występuje w wielu wariantach, najczęściej są to gotowe arkusze gładkiego papieru lub nacinany karton.

Poduszeczki z powietrzem
To coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane przez duże sklepy wysyłające swój towar klientom. Poduszeczki z powietrzem są bardzo delikatne, jednocześnie pełnią funkcję amortyzacji wstrząsów. Z ich pomocą można skutecznie wypełnić pustą przestrzeń w kartonie, ale raczej nie nadają się do owijania towarów. Występują w większych i mniejszych wariantach. W dodatku coraz więcej poduszek tego typu produkuje się z materiałów pochodzących z recyklingu.

Fot.PolPack Zeus

Skropak i Sizzlepak – do czego sprawdzą się te wypełniacze?

Pakujesz kilka kosmetyków lub niewielkich pudełek z cenną zawartością do jednego kartonu? Przestrzeń między kilkoma przedmiotami możesz wypełnić na kilka sposobów. Dobrze sprawdzi się do tego znane wypełnienie tekturowe, papier czy poduszki z powietrzem. Jeśli jednak pakujesz niewielki karton lub odległość między przedmiotami wewnątrz jest niewielka – świetnym rozwiązaniem jest skropak lub Sizzlepak. Co to takiego i do czego się sprawdzi?


Fot. RAJA
Skropak
Wypełnienie do przesyłek w formie charakterystycznych chrupek jest bardzo popularne. To dlatego, że skutecznie wypełniają każdą wolną przestrzeń, niezależnie od wielkości pudełka. W dodatku skropak jest ekologiczny, wykonuje się go najczęściej ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej z dodatkiem polimerów. Materiał nadaje się do recyklingu i nie wytwarza toksycznych substancji. W dodatku na rynku możesz wybierać spośród kolorów i kształtów.

Papierowy wypełniacz Sizzlepak
Sizzlepak to nic innego jak pocięte kawałki papieru, które przypominają niewielkie sprężynki. Można nimi wypełnić pustą przestrzeń w kartonie. Występuje zarówno w naturalnym brązowym kolorze, jak i innych odcieniach. Dzięki temu może pełnić funkcję dekoracyjną. Sizzlepak doskonale chroni delikatne przedmioty, np. porcelanę, szkło czy kamień.


Fot. RAJA

Jak zabezpieczyć dodatkowo elektronikę i delikatne powierzchnie w transporcie?

Pianka polietylenowa to dodatkowe zabezpieczenie przeznaczone do delikatnych powierzchni, np. lustrzanych i szklanych, a także cennego sprzętu elektronicznego. Można w nią zapakować tablet, laptopa, konsolę, głośnik czy też dekoracje do domu. Dzięki temu chronisz wrażliwe powierzchnie przed porysowaniem czy przedostaniem się kurzu do delikatnych części elektroniki, np. portów USB.


Nowy sprzęt często fabrycznie znajduje się w kartoniku od producenta, który wypełniony jest dodatkowo formowanym styropianem chroniącym przed wstrząsami. Jeśli jednak nie masz oryginalnego pudełka, a chcesz skutecznie ochronić cenne urządzenia podczas transportu, dobrze zabezpiecz je folią bąbelkową. Następnie włóż do kartonu, najlepiej zbliżonego gabarytami do danego sprzętu. Pustą przestrzeń możesz dodatkowo wypełnić skropakiem, poduszkami z powietrzem lub papierem. Tak przygotowane pudełko zapakuj do większego kartonu, stosując wybrany przez siebie wypełniacz, w zależności od wielkości czy estetyki. Dlaczego w ten sposób? Jedno dobrze wypełnione pudełko może nie ochronić cennej zawartości przed ewentualną wilgocią, przecięciem, działaniem ostrego przedmiotu czy innym uszkodzeniem mechanicznym. Wystarczy drobne wybrzuszenie, chwila nieuwagi, a nawet źle dobrany karton, aby spowodować szkody w transporcie. Podwójna ochrona jest bardziej skuteczna w praktyce.

Jaki wypełniacz do kartonów wybrać?

Przede wszystkim zastanów się, jakie przedmioty będziesz pakować do kartonów (pod względem materiału, kształtu i gabarytów) oraz czy zależy Ci na estetycznym efekcie wizualnym. Wtedy łatwiej będzie dostosować konkretny rodzaj wypełniacza. Niektóre materiały (np. skropak czy Sizzlepak) nie wymagają ugniatania i układania, wystarczy je tylko wsypać do paczki. Inne wymagają formowania, tak jak tektura. Wszystkie wymienione przez nas rodzaje są skuteczne w zabezpieczaniu przed przypadkowymi uszkodzeniami.

Do jednorazowego wysyłania paczki możesz wykorzystać materiały, które masz już w domu lub zaopatrzyć się w niewielką ilość wypełniaczy na poczcie, u przewoźników (za dodatkową opłatą) czy też w sklepie z artykułami biurowymi. Jeśli jednak często pakujesz różnorodne przedmioty do kartonów, problematyczne może być to, gdzie kupić wypełnienie do paczki w większych ilościach. W sklepach internetowych często trzeba dłużej czekać na zamówienia hurtowe, a dodatkowo płacić za przesyłkę i dostawę. Co w takim razie jest dobrym rozwiązaniem? Samodzielna produkcja wypełniaczy, szczególnie dla osób, które często wysyłają towar lub go transportują.

Właśnie dlatego dla przedsiębiorców są specjalne rozwiązania na rynku obejmujące gotowe systemy produkujące wypełniacze. Jedną z firm, która je proponuje jest Polpack. W swojej ofercie ma specjalistyczne maszyny wytwarzające poduszeczki wypełnione powietrzem, a także papier w wielu wariantach. Można je dopasować do mniejszych i większych przewożonych przedmiotów. Wszystkie stosowane surowce są w 100% biodegradowalne i jednocześnie bardzo skuteczne w praktyce.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny wypełniacz do kartonów, pamiętaj o odpowiedniej metodzie pakowania. Jeśli wysyłasz kilka przedmiotów, każdy z nich powinien być osobno dobrze zabezpieczony, np. folią bąbelkową. Następnie trzeba włożyć zawartość do pudełka i wypełnić wolną przestrzeń. Tutaj sprawdzą się niewielkie wypełniacze albo elastyczne materiały, które są łatwe w formowaniu. Zapobiega to przesuwaniu się przewożonych przedmiotów w trakcie transportu czy też przenoszenia paczek.

Czym wypełnić prezent, aby wyglądał estetycznie?

Elementy ze szkła, ceramiki czy innego kruchego materiału warto zabezpieczyć papierem w formie tradycyjnej albo ozdobnej. W ostatnich latach modny jest wypełniacz kartonowy o charakterystycznej strukturze plastra miodu. Można go kupić zarówno na metry, jak i w formie gotowych rękawów. Druga opcja jest przydatna do zapakowania np. butelki na prezent. Wystarczy uzupełnić brązowy lub biały odcień kartonu kolorową wstążką i bezpieczne opakowanie gotowe.Jeśli zastanawiasz się czym wypełnić prezent, warto zwrócić uwagę na wełnę drzewną. Ten materiał często wykorzystuje się w koszach prezentowych, bo ma naturalny i elegancki wygląd.

Wśród ekologicznych i jednocześnie estetycznych rozwiązań jest też papier kraftowy. Przypomina on swoim wyglądem tekturę, można go łatwo formować i jednocześnie wyróżnia się dużą trwałością.

Wypełnienie do kartonów – z jakich domowych sposobów warto skorzystać?

Chcesz wypełnić szybko pudełko i zastanawiasz się, co możesz wykorzystać? W pustą przestrzeń kartonu warto wcisnąć starą gazetę, np. zawiniętą w kulkę. Do cięższych przedmiotów lepiej sprawdzi się jednak karton. Jeśli nie masz tektury w domu, możesz przejść się do pobliskiego sklepu i sprawdzić, czy nie mają pozostałości po przyjęciu towaru.


Wypełniacz do paczek – chrupki, które nie są jadalne!

Jeśli zastanawiasz się, czy wypełniacz do paczek jest jadalny – odpowiedź brzmi nie. Choć skropak swoim wyglądem przypomina tradycyjne chrupki dla dzieci to absolutnie nie takie jest jego przeznaczenie. To wypełnienie kartonowe z ekologicznych i naturalnych surowców, które jest w pełni biodegradowalne. Mimo wszystko niewielki dodatek np. polimerów świadczy o tym, że może on wywołać negatywne skutki dla organizmu po spożyciu. Warto zatem pamiętać o zabezpieczeniu skropaku przed dziećmi, aby nie pomyliły go z zachęcająco wyglądającymi chrupkami.


A co z folią bąbelkową? Użyj jej do zabezpieczenia przedmiotów!

To jeden z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczenia przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia bąbelkowa jest bardzo łatwa w użytkowaniu. Występuje w postaci praktycznej rolki, dlatego wystarczy wyciąć odpowiednią ilość. Na rynku dostępne są folie z mniejszymi i większymi bąblami, aby dopasować je do rozmiaru transportowanych przedmiotów. Dzięki temu można nią owinąć zarówno niewielką świeczkę, jak i kosmetyki, a nawet pralkę czy krzesło, a następnie zastosować wybrany wypełniacz.Komentarze

  • papier pakowy

    U nas w firmie najczęściej stosujemy folię bąbelkową, chociaz widziałam na stronie pakolandii, że bardziej proeko byłoby stosowanie papieru pakowego