W 2021 roku firma HSM GmbH + Co KG może poszczycić się 50 latami swojej działalności. Od momentu założenia firmy Hermann Schwelling Maschinenbau w 1971 roku, wiele się zmieniło - otwierano nowe fabryki, zakładano filie, rozwijano innowacyjne technologie, ale przez cały ten czas założyciel firmy nigdy nie stracił z oczu swoich priorytetów. Dostosowywanie produktów i usług do potrzeb dzisiejszego i przyszłego rynku, wysoki poziom obsługi klienta, technologiczne przywództwo na rynku i silnie rozwinięte możliwości produkcyjne to tylko niektóre z nich. Tym samym oferowanie klientom wysokiej jakości "Made in Germany" stało się w naturalny sposób wartością nadrzędną.

hermann schwellingHermann Schwelling

Początki
Hermann Schwelling po ukończeniu nauki, zdobyciu kilkuletniego doświadczenia zawodowego i uzyskaniu tytułu mistrza rzemieślnika, postawił na samodzielność i rozpoczął działalność gospodarczą jako Hermann Schwelling Maschinebau. Ta jednoosobowa firma działała w zwykłym warsztacie we własnym domu i produkowała różne komponenty dla przedsiębiorstw przemysłowych. Hermann Schwelling nie spoczął jednak na laurach i rozważał, jakie produkty mógłby wytworzyć przy pomocy posiadanych przez siebie maszyn. Wybór padł na belownice, gdyż na jednej z wystaw targowych dostrzegł w tym obszarze duży potencjał do optymalizacji. Zaledwie rok później jego pierwsza belownica była gotowa do prezentacji i już na targach w Hanowerze w 1973 r. pozyskano na nią pierwsze zamówienia. Stanowiło to kamień węgielny dla perspektywicznej firmy, zatrudniającej wtedy już sześciu pracowników.

targi hsmHSM na targach

Kolejne kroki milowe

W następnych latach firma stale się rozwijała. Na początku, w 1975 roku została wybudowana fabryka w Salem, która stopniowo powiększała się i dziś zajmuje ok. 50 000 m² powierzchni użytkowej, w tym ok. 20 000 m² powierzchni zabudowanej. W 1981 roku Hermann Schwelling zainicjował drugi główny filar działalności swojej firmy - program niszczarek dokumentów. Dzięki swojemu doświadczeniu i sile innowacji przyczynił się do tego, że niszczarka dokumentów HSM stoi dziś obok wielu biurek i stanowi niejako współczesny kosz na śmieci. HSM był również prekursorem decydującego rozwoju w dziedzinie pras belujących. W dzisiejszym handlu detalicznym przy utylizacji materiałów opakowaniowych, takich jak karton i folia, zamiast kontenerów prasujących stosuje się przede wszystkim belownice. HSM stworzył do tego fundamenty. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Prasy belujące nie tylko pozwalają na zmniejszenie objętości nawet o 95%, ale także zajmują niewiele miejsca w magazynie. Oprócz znaczącej redukcji kosztów utylizacji i transportu prasowanie materiałów ma korzystny wpływ na bilans CO2.

Hermann Schwelling nigdy nie zadowalał się osiągniętymi efektami, lecz konsekwentnie pracował nad udoskonalaniem i optymalizacją swojego asortymentu, wykazując przy tym zawsze duże wyczucie trendów i innowacji. Świadectwem tego jest prawie 200 aktywnych patentów posiadanych przez HSM.

W 1991 roku przejęto wraz z pracownikami  i zreorganizowano przedsiębiorstwo w Reichenbach (Saksonia), a w 1996 roku pan Schwelling nabył dla firmy nieruchomość we Frickingen. Od tego czasu oba zakłady stale się rozwijają. W 2009 roku we Frickingen powstał nowy, trzypiętrowy budynek administracyjny o powierzchni 3.500 m².

fabryka hsm salemFabryka w Salem

Firma o międzynarodowym zasięgu

W 1999 roku firma HSM rozpoczęła światową ekspansję i założyła swoją pierwszą filię w Ameryce. Od tego czasu HSM z dużym zaangażowaniem rozwija nowe rynki, a z biegiem lat pojawiły się kolejne oddziały w Anglii, Francji, Polsce, Hiszpanii i Chinach. Intensywne wsparcie dla przedstawicieli handlowych na całym świecie, jak również dbałość o relacje z klientami i rozbudowa światowej sieci serwisowej jest tego logiczną konsekwencją. Obecnie HSM zatrudnia ok. 900 pracowników i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach, osiągając roczny obrót w wysokości ok. 130 mln euro z imponującym udziałem eksportu w wysokości ok. 70 %.

Gwarancja jakości i ochrona środowiska dzięki produktom "Made in Germany".

Podstawą filozofii Hermanna Schwellinga była od samego początku produkcja wyrobów o wysokiej  jakości "Made in Germany". Aby taką jakość zapewnić, większość komponentów do swoich produktów HSM wytwarza samodzielnie w Niemczech. Wysoko wyspecjalizowane zakłady produkcyjne, w których HSM stale inwestuje w najnowsze technologie, posiadają m.in. własne centra tokarskie, centra obróbcze CNC, urządzenie do hartowania wałków tnących do niszczarek, wycinarki laserowe, automaty spawalnicze, lakiernie oraz sterowany komputerowo precyzyjny system pomiarowy.

Hermann Schwelling troszczy się o ochronę środowiska nie tylko w Niemczech, ale również na całym świecie. Między innymi przez wiele lat wspierał fundację lasów tropikalnych OroVerde działającą na rzecz zalesiania i ochrony lasów tropikalnych w Gwatemali.

Zadowolenie pracowników to inwestycja w przyszłość

Ponieważ jakość zależy również od kwalifikacji pracowników, firma przywiązuje dużą wagę do szkolenia młodych kadr. HSM oferuje w sumie ponad 15 różnych praktyk zawodowych i dualnych kierunków studiów, zarówno w zakresie ekonomicznym, jak i technicznym, a  odsetek stażystów i studentów wśród pracowników jest wyjątkowo wysoki. Zadowolenie i konsekwentne doskonalenie zawodowe pracowników i wychowywanie własnej kadry kierowniczej jest bliskie sercu Hermanna Schwellinga. Dlatego też własny program dokształcania z szerokim wachlarzem możliwości jest w HSM tak samo oczywisty, jak różnorodne programy zdrowotne, kursy sportowe i darmowe jabłka od lokalnych producentów.

Nie możesz skopiować doświadczenia - musisz je zdobyć sam. Kiedy Hermann Schwelling w 1971 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą jako inżynier mechanik, nie miał pojęcia, że w ciągu kilkudziesięciu lat jego firma aż tak się rozwinie. Jedno wiedział jednak na pewno: tylko ci, którzy mają własne pomysły - i z determinacją je realizują - mogą odnosić sukcesy i być niezależni. To właśnie te wartości, które kiedyś były podstawą sukcesu Hermanna Schwellinga, sprawiają, że również dzisiaj firma HSM jest tak skuteczna.