Najnowsze technologie pakowania napojów prezentowano od 12 do 17 września w Monachium.

Drinktec to najważniejsze targi dóbr inwestycyjnych na świecie, gdzie przedstawiane są najnowsze technologie w przetwórstwie i pakowaniu napojów! Początki imprezy sięgają 1951 roku. W roku 1985 wprowadzono czteroletni cykl targów. Podczas poprzedniej edycji targów w roku 2001, producenci i dostawcy urządzeń technicznych do produkcji i dystrybucji napojów stanowili 36% wśród 1.300 wystawców.
W dniach 12 ÷ 17 września br. w targach Drinktec uczestniczyło 1.470 firm z 60 krajów. Firmy zagraniczne stanowiły 52%. Ekspozycja prezentowana była w 12 halach nowoczesnego centrum targowego, na powierzchni 132.000 m2 (powierzchnia netto – 88.753 m2). Na Drinktec w Monachium pojawiło się 30% nowych wystawców.
Zakres oferty targowej to m.in.: - maszyny i urządzenia do produkcji, obróbki i rozlewania napojów oraz mleka i przetworów mlecznych, - analityka laboratoryjna, wyposażenie laboratoriów, - maszyny do produkcji opakowań i pojemników na napoje, etykietowanie i znakowanie, - maszyny do pakowania i rozpakowywania, - maszyny do paletowania i rozpaletowywania, - wyposażenie i technologie transportu i magazynowania, - opakowania i materiały opakowaniowe, - maszyny i technologie recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych.
Integralną część Drinktec stanowiły targi PETpoint. W hali A6, na powierzchni 11.000 m2 , ponad 100 renomowanych firm zaprezentowano nowości związane z PET, w zakresie obejmującym: - technologie i urządzenia do produkcji granulatu PET, - maszyny i oprzyrządowanie do wytwarzania preform, butelek i zamknięć, - znakowanie i etykietowanie oraz - technologie recyklingu.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się ciągły wzrost opakowań z tworzyw sztucznych na wodę mineralną i napoje bezalkoholowe. W opakowania z tworzyw pakowane są mleko i napoje mleczne oraz coraz częściej napoje alkoholowe (piwo, wino, a nawet mocniejsze trunki). Bezprecedensowy jest wzrost zapotrzebowania na PET. Jeszcze w 1998 roku tylko 1,7 mln litrów napojów bezalkoholowych dotarło do konsumentów niemieckich w butelkach PET. Obecnie ponad 6 mld litrów, tj. 42% napojów bezalkoholowych rozlewanych w Niemczech butelkuje się w nowoczesne opakowania tworzywowe. Duże zapotrzebowanie na preformy PET to także presja w kierunku zwiększania wydajności. Oferowane są już formy wtryskowe zawierające 192 gniazd!
W dniach 11÷13 września 2005 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Monachium (ICM) odbył się w II Światowy Kongres PET. W sześciu blokach tematycznych omawiano m.in.: rozwój strategii marketingowych, dobór butelek PET do napojów napełnianych na gorąco i aseptycznie, najnowsze technologie produkcji preform i butelek PET, uzyskiwanie cech barierowych, oraz recykling opakowań. Referaty wygłosili specjaliści z firm: Graham (USA), Kirin (Japonia), Nestle (Francja), Coca-Cola (USA), Voridian (Szwajcaria), Feldschlösschen (Niemcy), CMC (USA), Tetra Pack (Francja), Erema (Austria), Husky (Kanada), Advanced Plastic Tech (USA), Amut (Włochy), czy Arburg (Niemcy). Informacje o kongresie zawiera strona internetowa www.petpoint.net . Polecam zapoznanie się ze stroną internetową www.drinktec.de lub bezpośredni kontakt z Polskim Przedstawicielstwie Targów w Monachium (tel.: 022 630-44-15, fax: 022 624-94-78), e-mail:info@targiwmonachium.pl ). Więcej zdjęć z targów (wkrótce) w Galerii Foto – Drinktec 2005. Kolejne targi Drinktec oraz Światowy Kongres PET odbędą się w roku 2009 !