Nadruk reklamy na jednym z najdoskonalszych opakowań stworzonych przez naturę - skorupce jaj wydaje się trudny. Jednak są już rozwiązania na do jego realizacji. Nowatorską propozycję ma amerykańska firma EggFusion, która opracowała nowoczesną technologię druku laserowego.

Wykorzystywany w procesie laser wytrawia bardzo cienki rowek na powierzchni skorupki, usuwając tylko od 5 do 8 proc. jej grubości i nie naruszając zawartości jajka.

Technologia nanoszenia tekstu jest całkowicie bezpieczna dla samych jaj i została zaakceptowana przez departament rolnictwa amerykańskiej administracji. Potencjał reklamowy tego medium został odkryty niejako przy okazji.

Druk taki może być również pomocny przy walce niebezpiecznym schorzeniem przenoszonego głównie przez jajka. W USA dzięki tej technologii opracowano rozwiązanie - nazwane Fresh-ness & Traceability Coding (kodowanie świeżości i identyfikacji).

Pomysł sprowadza się do wykorzystania lasera do umieszczania nieusuwalnego kodu oraz daty na każdym jajku. Eliminuje to konieczność trzymania ich w pudełkach z wytłoczonym terminem przydatności i uniemożliwia podmienienie nieświeżych jaj do nowego kartonika.

Oprócz daty każde oznaczone przez EggFusion jajko posiada swój indywidualny numer, który po wpisaniu na witrynie www.myfreshegg.com powie nam, która amerykańska kura i gdzie zniosła dane jajko!!!

Dodanie do kodu informacji reklamowych - nazwane On-egg Messaging - było kolejnym krokiem w wykorzystaniu tej technologii. Aplikowana na skorupkę wiadomość - adres internetowy, data premiery, informacje o promocji czy logo firmy - może mieć do 30 mm szerokości. Ograniczeniem jest także możliwość nanoszenia informacji tylko z jednej strony skorupki. Technologia odbiega od tradycyjnego procesu drukarskiego pozwalającego wykorzystać różne kolory atramentu, nie ma więc także mowy o wielobarwnych wzorach. Otrzymać można jedynie ciemne znaki na białych jajach albo jasne na brązowych.

Cały proces zadrukowywania odbywa się błyskawicznie. Pomiędzy myciem i pakowaniem jaja poruszają się na posuwającej się z prędkością 68 metrów na minutę taśmie, na której bezpośrednio nanoszone są napisy. Umieszczenie każdej z linii tekstu zajmuje 0,039 sekundy, co pozwala na otrzymanie 12 jaj w niecałe dwie sekundy.