W wielu branżach znakowanie produktów i ich opakowań jest wymagane ze względu na obowiązujące przepisy. Ma to także pomoc w identyfikacji towarów - wewnętrzną kontrolę produkcji oraz śledzenie produktów po opuszczeniu zakładów. Znakowanie, datowanie czy kodowanie ma zapewnić bezpieczeństwo, a więc nie może być tu mowy o przypadku w wyborze drukarki przemysłowej.

Drukarka do tworzyw sztucznych - wybór nie z przypadku
Niemalże każdy zakład produkujący i przetwarzający tworzywa sztuczne zamieszcza na swoich wyrobach daty ważności i produkcji, numery serii, partii, kody kreskowe jedno i dwuwymiarowe, logo, elementy graficzne oraz wiele innych różnorodnych informacji w zależności od określonych potrzeb czy wymagań. W wielu branżach znakowanie produktów czy opakowań jest wymagane ze względu na obowiązujące przepisy. Znakowanie ma także za zadanie pomoc w identyfikacji towarów - wewnętrzną kontrolę produkcji oraz śledzenie produktów po opuszczeniu zakładów. Ma na celu zapewnić bezpieczeństwo, a więc nie może być tu mowy o przypadku w wyborze drukarek przemysłowych.


Dodatkowo tworzywa sztuczne różnią się od siebie - głównie składem, a przez to też odpornością na temperaturę, wytrzymałością na rozciąganie, chłonnością, właściwościami mechanicznymi, itd. Różnice te powodują, że niektóre produkty czy opakowania mogą sprawiać trudności podczas procesu znakowania – rozlewanie się atramentu, zbyt wolne zasychanie, nieczytelność nadruków, niska trwałość.
Wydawałoby się więc oczywistym, że pierwszym krokiem w wyborze drukarki przemysłowej powinno być określenie potrzeb i własnych oczekiwań oraz przeprowadzenie odpowiednich testów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych technologii znakowania, a w każdej z nich szereg urządzeń różniących się parametrami technicznymi i możliwościami druku.
KANGUR ELECTRONICS – polska spółka – wdrożyła rozwiązanie, które pozwala na bardzo elastyczne łączenie poszczególnych parametrów. Niewątpliwe zalety takiego rozwiązania to:
- możliwość bardzo indywidualnego dopasowania drukarki do potrzeb użytkownika,
- brak niepotrzebnych funkcji, które mogą tylko utrudniać użytkowanie urządzenia,
- możliwość dodawania i edytowania parametrów w każdej chwili w przypadku zmiany potrzeb,
- zastosowanie atramentu solwentowego, który pozwala na zawsze trwały i czytelny nadruk bez względu na strukturę tworzywa.
Bardzo ważnym atutem drukarek przemysłowych marki KANGUR jest eksploatacja. Często poszukując urządzenia zwraca się uwagę tylko na koszt zakupu. Niejednokrotnie natomiast koszty utrzymania zagranicznych urządzeń szybko stają się wyższe niż koszt zakupu samej drukarki. W przypadku polskiej serii drukarek XRjet eksploatacja sprowadza się do prostych czynności obsługowych oraz uzupełnienia poziomu atramentu w zbiorniku, a ich konstrukcja minimalizuje awaryjność. Urządzenia nie wymagają wykonywania czasochłonnych przeglądów okresowych. Atramenty wykorzystywane do nadruku nie są czipowane i są ogólnodostępne. Dla przykładu nadruk tysiąca dat o najwyżej jakości i przy wykorzystaniu max. wysokości głowicy Electron (17,4mm) to koszt 15 groszy.
W bogatej ofercie KANGUR ELECTRONICS znaleźć można także drukarkę przemysłową XRjet PRO, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów znakowania towarów dostępnych na rynku. Jej głównym założeniem są wydruki dużej wysokości. Jednak dzięki 382 aktywnym dyszom posiada zdecydowanie większe możliwości. XRjet PRO to urządzenie, które z łatwością może zastępować drogie etykiety nanosząc nadruk bezpośrednio na produkty i ich opakowania. Drukarka nie ma absolutnie żadnych ograniczeń co do podłoża, na którym ma zostać naniesiony nadruk, drukowanej treści, ani także co do długości nadruku czy ilości linii.

Źródło: KANGUR ELECTRONICS