Data publikacji: .

Choć wydawać może się niepozorna, drukarka termiczna to urządzenie o szerokich możliwościach. Stosowana jest powszechnie w wielu branżach z różnych gałęzi rynku. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób działa, do czego najczęściej służy, a także przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom tych urządzeń dostępnych na do kupienia. Dowiedz się więcej!

Drukarka termiczna

Jak działa drukarka termiczna?

Wyobraź sobie, że możesz drukować informacje na papierze bez użycia tuszu lub tonera. Jak to możliwe? Sposób działania drukarki termicznej w założeniach przypomina nieco wypalanie na skórze czy grawerowanie treści na metalowych obiektach.

W tym celu potrzebne są nam dwa elementy: specjalnie przystosowany do tego celu papier termiczny oraz głowica grzewcza umieszczana w urządzeniu. Zachodzi między nimi reakcja chemiczna, nazywana emulsją termoczułą – czyli oddziaływanie cieplne grzałki na podatny papier. Prowadzi to do powstawania wzoru w ciemnym odcieniu, czyli prościej to ujmując, do nadrukowania wybranej treści lub grafiki na powierzchni.

Zastosowanie drukarki termicznej – kiedy może Ci się przydać?

Ze względu na błyskawiczne działanie oraz brak konieczności wymiany tonera, drukarki termiczne cieszą się sporą popularnością w różnych branżach. Chętnie korzystają z nich chociażby hotele, sklepy czy restauracje, gdzie można szybko i tanio uzyskać paragon dla klienta lub wydrukować broszurę z ważnymi informacjami.   

Z drukarek termicznych często korzysta się także w dużych przestrzeniach magazynowych lub halach produkcyjnych, bo dzięki nim łatwiej jest wydrukować istotny numer czy kod do organizacji przesyłek lub towarów. Świetnymi przykładami zastosowań są także stacje kolejowe czy lotniska, gdzie takie urządzenia umożliwiają błyskawiczne przygotowanie biletów czy kart pokładowych dla pasażerów. Kiedy już mowa o podróżach, trzeba wspomnieć o wykorzystaniu tego rodzaju wydruku w kasach przy atrakcjach turystycznych.

Wersje tych drukarek znajdują się także wewnątrz bankomatów, pozwalając na przygotowywanie potwierdzeń transakcji czy pokwitowań. Takich zastosowań można by wymienić jeszcze mnóstwo, a urządzenia do termicznego wydruku mogą być stosowane także w domowym zaciszu – chociażby do drukowania etykiet na segregatory czy pojemniki, ale także do zdjęć czy innych elementów ozdobnych.

Jakie są rodzaje drukarek termicznych?

Przeglądając oferty na rynku, można zauważyć, że drukarki termiczne różnią się od siebie wielkością, rodzajem stosowanej rolki (o różnej szerokości), szybkością wydruku, a także metodami łączności.

Do sklepów oraz lokali usługowych najczęściej wybiera się urządzenia przewodowe. Wiele z nich ma możliwość jednoczesnego działania w sieci lokalnej, aby łatwiej było zsynchronizować je z innym sprzętem lub bazą danych. W ten sposób można stworzyć zaawansowany system do drukowania etykiet, ale także łatwo pobierać dane klienta z serwera, jeśli już wcześniej korzystał z usług oferowanych przez zakład.

Rodzaje drukarek termicznych obejmują także modele bezprzewodowe, które z natury rzeczy są bardziej mobilne. Zasilane są na baterie lub mają wbudowane akumulatory, które trzeba ładować. Dobrze sprawdzą się w miejscach, w których nie ma jednego określonego stanowiska pracy. Najprostszym przykładem może być chociażby konduktor w pociągu, drukujący za pomocą bezprzewodowego urządzenia bilety dla pasażerów.

Warto zwrócić też uwagę na przenośne drukarki termiczne z funkcją wydruku naklejek. Można je kupić w większych sklepach z elektroniką. Szczególnie uwielbiane są przez dzieci, ponieważ mogą drukować atrakcyjne dla oka grafiki. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Mini drukarka termiczna przyda się też osobom, które chcą skuteczniej zorganizować dokumenty, pojemniki w kuchni czy nakleić informację o terminie przydatności na opakowanie z kosmetykami.

Drukarki paragonów

Wady i zalety drukarki termicznej

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety, drukarka termiczna nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Na pewno warto ją docenić za szybkie działanie oraz brak konieczności kupowania tuszu. W jedną minutę możesz otrzymać ponad 100 gotowych etykiet do użytku w biurze czy firmie. Nie musisz też kontrolować poziomu napełnienia kartridża, dlatego drukować możesz właściwie w każdym momencie.

O co w takim razie musisz zadbać? Do prawidłowego działania potrzebny jest papier termiczny. Bez obaw, jest on ogólnodostępny w Internecie oraz stacjonarnych sklepach, które oferują akcesoria biurowe (głównie dla firm). Warto jednak upewnić się, że dany papier jest kompatybilny z posiadanym modelem drukarki termicznej. Dużym plusem jest zatem niski koszt eksploatacji.

A co z wadami?

Gdy wiesz już, jak działa drukarka termiczna, na tej podstawie możesz łatwo wysunąć jeden wniosek: otrzymany wydruk nie będzie trwały. Przy użyciu bardzo dobrych materiałów, może przetrwać maksymalnie kilkanaście miesięcy. Właśnie dlatego przydaje się do bieżącej pracy, a nie gromadzenia dokumentacji, do której musisz powrócić za kilka lat.

Mimo to, że papier termiczny składa się z warstwy zabezpieczającej, nawet po kilku tygodniach napis może stać się nieczytelny. Zwyczajnie ściera się, szczególnie podczas kontaktu z inną powierzchnią, np. portfelem czy kopertą, ale także blaknie pod wpływem słońca. W codziennym życiu można to zauważyć chociażby po sklepowych paragonach – dlatego warto skanować wydruki, które mogą być nam potrzebne do zwrotu towaru, rękojmi czy usług gwarancyjnych.

Do wad warto dodać także fakt, że większość modeli dostępnych na rynku oferuje wyłącznie monochromatyczny wydruk, w dosyć niskiej rozdzielczości. Tylko niektórzy producenci dają możliwość drukowania w kilku kolorach i takie urządzenia są sporo droższe. 

Drukarka termiczna a transferowa – czym się różnią te dwa urządzenia?

Istnieje zasadnicza różnica między drukarką termiczną a termotransferową. Ta druga jest bardziej zaawansowana technologicznie. W obydwóch urządzeniach wykorzystuje się ciepło, jednak druk termotransferowy daje znacznie szersze możliwości. Dzięki specjalnej taśmie możesz uzyskać kolorowe grafiki i zdjęcia, a następnie nanieść je np. na kubek z ceramiki.

Barwniki, które przenoszone są na dany materiał z pomocą ciepła, przekładają się na możliwość drukowania w kolorze. Taśma ma też specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed promieniowaniem UV i ścieraniem. Właśnie dlatego drukarka termotransferowa gwarantuje większą trwałość wydruku.