Tysiące odwiedzających łódzkie targi Film Video Foto 2013 miało możliwość zapoznania się z japońskimi ploterami Mutoh. Polski dystrybutor marki Mutoh zaprezentował model serii ValueJet oraz Drafstation.

Drukarki Mutoh zaprezentowały się na targach FVF 2013
Jednym z prezentowanych modeli był ploter Mutoh ValueJet 1624 - urządzenie 64-calowe. Przyjmuje on materiały o szerokości do 1625 mm. Szerokość robocza (zadruku) wynosi przy druku 2-kierunkowym 1615 mm.

VJ-1624 wyposażony jest w najnowszej generacji 1440-dyszową głowicę DX6. Głowica ta umożliwia druk zmienną kroplą (Vardot). Dzięki oprogramowaniu mamy możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Ploter ValueJet wyposażony jest w sprawdzony i opatentowany system druku falą z przeplotem (ang. Intelligent Interweaving). Dzięki temu w porównaniu do urządzeń innych producentów wyeliminowano paskowanie a także inne niepożądane efekty występujące podczas nakładania pasów. W momencie użycia profili kolorystycznych przygotowanych dla nowej metody zwiększamy osiągalny gamut kolorów a także ich intensywność.

Mutoh ValueJetJeśli chodzi o wydajność to VJ-1624 osiąga produkcyjną znakomitą prędkość zadruku 29 m2/h (bez paskowania). Urządzenie drukuje z maksymalną jakością 1440 x 1440 dpi, jednakże rozdzielczość 540 x 720 dpi daje już bardzo zadowalające efekty i wyśmienitą jakość. Nowością jest rozdzielczość 1080 dpi. W trybie Quality ploter drukuje z prędkością 7.5 m2/h, natomiast w najczęściej wybieranych trybach produkcyjnych łączących jakość i wydajność osiągamy 14 m2/h co jest najlepszym wynikiem w tym segmencie urządzeń!

Używany przez VJ-1624 ekologiczny atrament solwentowy Eco Ultra, nie wydziela agresywnych zapachów przez co druk może odbywać się nawet w pomieszczeniach biurowych bez potrzeby stosowania dodatkowych systemów wentylacyjnych. Eco Ultra charakteryzuje się w odróżnieniu od innych atramentów eko-solwentowych lepszą wchłanialnością i skróconym czasem schnięcia wydruków co umożliwia druk w wysokich prędkościach. Dodatkowo rozszerzony został gamut kolorów. Wydruki z użyciem atramentów Eco-Ultra charakteryzują się nawet 3-letnią odpornością na czynniki zewnętrzne takie jak UV czy woda.

Drugim ploterem na stoisku Atrium był Mutoh Drafstation. Jest to urządzenie o szerokości zadruku 1074 mm, przyjmujące materiały z roli i arkusza do 1080 mm szerokości. Ploter drukuje w rozdzielczościach od 360 do 2880 dpi. Maksymalna prędkość druku to aż 39.6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi) a format A1 w niespełna 44 sekundy.

Mutoh Drafstation oprócz osiągów odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań, tym że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Wymienne natomiast są kasety z atramentem wodnym (lub czarnym wzmocnionym pigmentem do zastosowań CAD) o pojemności 110 ml lub 220 ml na każdy kolor CMYK.

Mutoh Drafstation Pro to ploter najwyższej japońskiej jakości w niewygórowanej cenie. W zależności od zastosowanych atramentów przeznaczony jest dla fotografów a także dla architektów, projektantów, inżynierów, geodetów a nawet dla producentów gadżetów czy branży tekstylenej.

Wyłącznym polskim dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

http://plotery.atrium.com.pl