W polskiej drukarni Karton-Pak z Nowej Soli została zainstalowana jubileuszowa, 21-tysięczna naświetlarka firmy Kodak – model Magnus VLF Q2400 z technologią Kodak SQUAREspot. To już drugie rozwiązanie CTP firmy Kodak w tym przedsiębiorstwie, specjalizującym się w produkcji opakowań jednostkowych z kartonów i tektur litych. Inwestycja ta jest kolejnym krokiem w realizacji planu rozwoju firmy, zakładającego wyposażenie jej drugiego zakładu produkcyjnego w najwyższej klasy technologie. Do codziennej produkcji drukarnia wykorzystuje płyty Kodaka – Electra XD.

Drukarnia Karton-Pak z kolejną naświetlarką Kodak!

Od lewej: Jerzy Sarama, Jarosław Krasnodębski


Historia firmy Karton-Pak sięga lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Jej ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji opakowań oraz stosowane przez nią nowoczesne i zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują, że firma dorównuje czołowym firmom zagranicznym. Dowodem tego jest również jej imponujący rozwój w ostatnich latach nie tylko na rodzimym rynku, ale również dynamiczny wzrost eksportu produkowanych tu opakowań (obecnie to około 30% wartości sprzedaży).

Specjalnością firmy Karton-Pak są opakowania z tektury litej, których wygląd, precyzja wykonania oraz wysoka jakość nadruku odpowiadają potrzebom najbardziej wymagających klientów. Z uwagi na fakt, iż ich grono stanowią przede wszystkim firmy spożywcze z kraju i z zagranicy, Karton-Pak jest zobowiązany do przestrzegania bardzo rygorystycznych norm produkcji. 

Jerzy Sarama, prezes firmy Karton-Pak komentuje:

- „Opakowania z tektury litej, jakie oferuje nasza firma są tworzone przy pomocy druku offsetowego, następnie są wycinane i sklejane, stosujemy również różnego rodzaju uszlachetnienia. Na każdym etapie współpracy z klientami – począwszy od wspólnie opracowanego pomysłu, poprzez projekt i prototyp, a po jego akceptacji - również na każdym etapie produkcji dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania współpracujących z nami przedsiębiorstw. Dbamy również o to, by opakowania tekturowe, na które decydują się nasi klienci podnosiły atrakcyjność produkowanych przez nich wyrobów oraz wpływały pozytywnie na rozpoznawalność ich marki”.

Firma w swym bogatym portfolio oferuje tekturowe opakowania klapowe, dostarczane na płasko, opakowania wieczko-spód, displaye, multipacki, opakowania typu „sleeve”, a także wyroby niestandardowe. Mogą być one wyposażone w inserty, etykiety, kody QR, nadruk obustronny, posiadać lakier matowy lub UV. Priorytetem jest jakość, terminowość oraz indywidualne podejście, elastyczność w realizacji powierzonych firmie zleceń, a także ekologia. Sukces Karton-Paku w tym zakresie jest możliwy dzięki bazowaniu na najnowocześniejszych rozwiązaniach, jakimi obecnie dysponuje to prężnie działające przedsiębiorstwo. Wśród nich są dwie naświetlarki Kodak.

- „Sześć lat temu zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej naświetlarki firmy Kodak. Był to model Kodak Magnus VLF 5570Q – mówi Jerzy Sarama - i przez lata pracy z tym urządzeniem poznaliśmy jego ogromne możliwości, wśród których najbardziej istotnymi były dla nas stabilizacja procesu naświetlania, jaką ono gwarantuje, a także wyższa jakość, jaką uzyskaliśmy w naszych opakowaniach, wykorzystując naświetlarkę tego producenta i oferowane przez niego płyty – Elektra XD, a także proekologiczną chemię Kodaka. Kolejne inwestycje w naszym zakładzie (w tym również wspomniana naświetlarka) zwiększyły nasze moce produkcyjne, co pozwoliło nam na szybki rozwój w ostatnim czasie. W ciągu pięciu lat od 2010 roku podwoiliśmy wartość naszych obrotów. Znacząco zwiększyliśmy liczbę naszych klientów – obecnie każdego dnia produkujemy dla nich 150 ton opakowań tekturowych. Rozwinęliśmy też eksport, głównie na rynki Europy Zachodniej. Wszystko to sprawiło, że musieliśmy pomyśleć o inwestycji w drugi zakład, ponieważ moce produkcyjne tego pierwszego zostały w całości wykorzystane. Naszym zamierzeniem było zgromadzenie tam najnowocześniejszego sprzętu, zaawansowanego technologicznie, który umożliwiłby nam wydajną i sprawną produkcję przy zachowaniu najwyższych standardów dotyczących jakości. Mając przez ostatnie lata bardzo pozytywne doświadczenia z naświetlarką firmy Kodak, płytami i chemią tego dostawcy oczywistym wręcz był dla nas zakup urządzenia tego samego producenta do przygotowalni w naszym nowym zakładzie”. 

Powstanie nowego zakładu produkcyjnego o powierzchni 23 tys. m2 to przełomowy krok w rozwoju firmy Karton-Pak i strategii jaką założyła sobie na kilka następnych lat, ale jednocześnie wzrostu bezpieczeństwa firmy oraz jej klientów.

- „Druga naświetlarka z kolei stanowi też element zabezpieczenia dla nas samych – wiemy, że w razie czego mamy drugie bardzo dobre urządzenie, na którym możemy naświetlać płyty o znakomitej jakości bez przestoju naszych linii produkcyjnych” – podkreśla Jerzy Sarama.

Zakupiona ostatnio naświetlarka Kodak Magnus VLF Q2400, bazująca na technologii Kodak SQUAREspot, wykorzystuje – podobnie jak poprzednia – płyty Kodak Electra XD, które potęgują sukces w zakresie naświetlania z wysoką jakością. To innowacyjne termiczne płyty CtP najnowszej generacji, gwarantujące wg producenta wysoką jakość nawet przy ekstremalnych nakładach sięgających 500 000 egzemplarzy, które osiągane są bez wypalania. Zdaniem firmy Kodak zapewniają wysoką rozdzielczość obrazu, właściwą wierność odwzorowania szczegółów, niezawodność i powtarzalność. Płyty odwzorowują rastry o liniaturze 450 lpi, a niska moc lasera potrzebna do ich naświetlenia zwiększa produktywność samej naświetlarki.

- „Testowaliśmy jakiś czas temu płyty innego dostawcy, ale nie zakończyły się one sukcesem, bo efekty były znacznie słabsze, więc pozostaliśmy przy dobrym i sprawdzonym rozwiązaniu. Jesteśmy więc po raz kolejny bardzo zadowoleni z naszych inwestycji w rozwiązanie firmy Kodak i przekonani, że urządzenia posłużą nam długo” – podkreśla Jerzy Sarama.

- „To prawda, że naświetlarki oferowane przez firmę Kodak dają ich użytkownikom poczucie bezpieczeństwa na wiele lat. Dzieje się tak za sprawą zastosowanej w nich technologii SQUAREsport, która gwarantuje stabilny proces naświetlania. Dodatkowym atutem naszych rozwiązań są ich ogromne możliwości, których klienci często nie wykorzystują od razu. Z czasem jednak, kiedy firma się rozwija i okazuje się, że jej potrzeby są większe, nasze urządzenia można dopasować do rosnących potrzeb bez konieczności wymiany sprzętu na zupełnie nowy, na przykład powiększając jego format czy zwiększając wydajność. To z pewnością daje naszym rozwiązaniom przewagę konkurencyjną” – mówi Jarosław Krasnodębski z firmy Kodak Polska, odpowiedzialny za sprzedaż naświetlarki Kodak Magnus VLF Q2400 do firmy Karton-Pak. 

- „Przy wyborze naświetlarki CtP i wielu innych rozwiązań do obu naszych zakładów – mówi prezes drukarni Karton-Pak - ważnymi były dla nas również sprawy związane z ekologią. Obecnie to istotny aspekt działania każdej firmy. Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko jest czynnikiem, który dla wielu naszych klientów jest kluczowy. Dla niektórych to najważniejsza kwestia przy podejmowaniu współpracy z nami. Zmieniają się w tym zakresie także przepisy prawne – w ciągu najbliższych lat bycie ekologicznym będzie nie tylko modne, ale także obowiązkowe. Nasza firma jest już do tego przygotowana, co jest dla mnie osobiście powodem do dużej satysfakcji. Jestem przekonany, że wszystkie poczynione przez nas inwestycje umożliwią nam dalszy rozwój, będący odpowiedzią na oczekiwania klientów. W głowie mam już wiele pomysłów. W przypadku kilku z nich chcemy być po raz kolejny prekursorem nie tylko na rynku polskim, ale także za granicą”.  

 

Źródło: Kodak