Krakowska drukarnia offsetowa Know How to wieloletni użytkownik arkuszowych maszyn niemieckiego producenta Koenig & Bauer. Współpraca obu firm trwa już od dziesięciu lat. Ostatni rok zaowocował kolejną, czwartą już inwestycją - drukarnia wzbogaciła się o 5-kolorową maszynę z wieżą lakierującą KBA Rapida 75-5+L SAPC ALV3.

Drukarnia Know How i kolejna inwestycja w arkuszową maszynę offsetową Koenig & Bauer

Ostatnia inwestycja to już czwarte rozwiązanie Koenig & Bauer pracujące w drukarni Know How, a zarazem pierwsze wyposażone w innowacyjną i przyszłościową technologię HR-UV. Dzięki niej zakład ten może zaproponować swoim obecnym i przyszłym klientom zupełnie nowe możliwości zarówno w obszarze zadrukowywania, jak i uszlachetniania różnorodnych podłoży, także tych nietypowych, z którymi konwencjonalne maszyny offsetowe nie są w stanie sobie poradzić. Głównym założeniem nowej inwestycji jest rozwój firmy Know How, umożliwiający jej wejście na nowe rynki i pozyskanie kolejnych, zadowolonych klientów z Polski jak i zagranicy.

KBA Rapida 75-5+L SAPC ALV3 

Jest to maszyna z pakietami podwyższonej prędkości (HS) i zadrukowywania sztywnych surowców (CX), przygotowana do produkcji hybrydowej (druk UV/konwencjonalny), wyposażona w trzy segmenty przedłużonego wykładania. Pomiędzy agregatami znajdują się przygotowane miejsca na promienniki HR-UV, co czyni urządzenie jedynym tego rodzaju rozwiązaniem marki Koenig & Bauer w tej klasie formatowej w Krakowie i okolicach. Maszyna jest wyposażona m.in. w: systemy mycia CleanTronic Multi i CleanTronic UV (stworzone z myślą o zamiennym stosowaniu farb konwencjonalnych i UV); systemy suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV; stanowisko kierowania Ergotronic z systemem Ergotronic ColorDrive, bazującym na technice kontrolno-pomiarowej uwzględniającej pomiar i sterowanie nafarbienia według wartości Lab; system do kontroli i regulacji nafarbienia inline QualiTronic CC; system QualiTronic LiveView umożliwiający wyświetlanie każdego wydrukowanego arkusza w czasie rzeczywistym; system Qualitronic PSO Match (sterujący nafarbieniem według wytycznych normy PSO) oraz system generowania protokołów z produkcji QualiTronic QualityPass. 

Maszyna umożliwia drukowanie w innowacyjnej technologii HR-UV, która z jednej strony pozwala na zastosowanie nietypowych, „trudnych” w obsłudze podłoży, z drugiej zaś – na natychmiastowe przekazywanie zadrukowanych i wysuszonych arkuszy do dalszej obróbki. Wykorzystywane w produkcji farby i lakiery UV wpływają z kolei na znaczące poszerzenie portfolio realizowanych zleceń o prace wysokoprzetworzone, uwzględniające różne efekty specjalne.

Technologia HR-UV znajduje zastosowanie m. in. przy nadruku materiałów reklamowych, do których produkcji wykorzystywane są podłoża o grubości do 0,8 mm, jak też specjalnie uszlachetnionych opakowań, które cieszą się coraz większą popularnością. W jednym i drugim przypadku zalety technologii HR-UV są niepodważalne: szybszy czas schnięcia, eliminacja problemów związanych ze ścieraniem się farby, natychmiastowa dalsza obróbka, możliwość zadrukowywania szerszej gamy podłoży. 

 

KBA Rapida 75-5+L SAPC ALV3

Maszyna KBA Rapida 75-5+L SAPC ALV3 pracująca z prędkością 16 tys. arkuszy/h (w trybie HS) wraz z jej operatorem


Drukarnia Know How

Początki drukarni, należącej do Piotra Kaczmarczyka sięgają 1995 roku. Jako agencja poligraficzna zajmowała się ona wówczas obsługą zleceń na druk, z czasem inwestując we własne maszyny i urządzenia. „Uruchomienie drukarni było naturalnym krokiem w naszym rozwoju – mówi Piotr Kaczmarczyk. – Powód był prosty: nie byliśmy zadowoleni z jakości i terminowości podzlecanych w imieniu klientów prac, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. W firmie pojawiła się pierwsza maszyna drukująca, a z czasem – także sprzęt prepress i postpress. Klientów zaczęło przybywać i tak to się kręci aż do dzisiaj”. 
Obecnie drukarnia Know How wykonuje prace z zakresu szeroko pojętego akcydensu (katalogi, foldery, kalendarze, materiały reklamowe, papiery firmowe itd.), jak również w nieco mniejszym stopniu – wydawnictwa książkowe, opakowania i etykiety.
Obsługuje zleceniodawców z Polski oraz z zagranicy (głównie z Niemiec, Holandii, Francji, Danii oraz Austrii) – udział eksportu stanowi tu ok. 30%.
Firma od zawsze stawiała na najwyższą jakość; by ją uzyskać – niezbędne są tu wysokiej klasy rozwiązania zaawansowane technologicznie. Stąd podjęta przed dziesięciu laty decyzja o inwestycji w pierwszą arkuszową maszynę Koenig & Bauer, po której sukcesywnie następowały kolejne zakupy rozwiązań tego producenta.