Firma Solutions Polska Sp. z o.o. z Gdyni, od lat specjalizująca się w produkcji kartek okolicznościowych, zainwestowała w ostatnim czasie we własny, nowoczesny park sprzętowy, wkraczając tym samym na wymagający rynek opakowań wysokoprzetworzonych. Wśród wielu zrealizowanych przez nią inwestycji znalazły się m.in. siedmiokolorowa maszyna Komori GL740 C eUV z systemem suszenia H-UV oraz system CtP oparty na naświetlarce Screen. Dostawcą obu rozwiązań i partnerem w ich wdrożeniu oraz eksploatacji jest firma Reprograf.

Drukarnia Solutions Polska z siedmiokolorową maszyną Komori H-UV

Od lewej: Tomasz Kwiatkowski, Małgorzata Penkiewicz, Piotr Siłakowski

 

Przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie, Solutions Polska przeprowadziła wnikliwą analizę rynku w zakresie maszyn drukujących, które byłyby odpowiedzią na jej potrzeby. Kluczowymi parametrami, branymi pod uwagę było niskie zużycie makulatury i energii oraz krótki czas uzbrojenia.

- „Przetestowaliśmy wiele urządzeń drukujących – mówi Piotr Siłakowski, dyrektor ds. produkcji w Solutions Polska. – W każdym przypadku maszyna Komori H-UV okazywała się bezkonkurencyjna i unikalna. Przede wszystkim łączy ona w sobie trzy technologie - UV w wersji konwencjonalnej, H-UV niskoenergetycznej i druk w tradycyjnej technologii z suszeniem IR i gorącym powietrzem”.

Średnie nakłady, jakie realizuje firma – 3500-5000 arkuszy – uczyniły szybkie uzbrojenie jednym z kluczowych elementów, decydujących o wyborze maszyny.

- „Równie istotnym było szybkie przełączanie pomiędzy technologiami, co jest możliwe w ciągu około 1,5 godziny – dodaje Piotr Siłakowski. - Przy ilości i różnorodności zleceń, jakie realizujemy to bardzo ważny aspekt eksploatacji maszyny. Kolejnym było niskie zużycie energii. Suszenie w systemie H-UV jest około dwa razy bardziej energooszczędne w stosunku do rozwiązania, bazującego na tradycyjnych lampach UV. Jeszcze innym argumentem przemawiającym za rozwiązaniem Komori był fakt, że trzy technologie w jednej maszynie otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości”.

Urządzenie pozwala na zadrukowywanie różnorodnych podłoży, co przy produkcji realizowanej przez Solutions Polska także miało duże znaczenie. Był to zarazem istotny element w planach jej rozwoju – rozpoczęcia produkcji opakowań wysokoprzetworzonych. 

Firma Solutions Polska istnieje od 2008 roku. Początkowo realizowała prace z zakresu introligatorni, głównie dla klientów z rynku brytyjskiego. Z biegiem czasu okazało się, że korzystniejszym będzie (również dla zleceniodawców) drukowanie kartek w polskich zakładach poligraficznych.

- „Rynek karnetów okolicznościowych w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Belgia, Szwajcaria to ogromny potencjał dla firmy specjalizującej się w produkcji takiej jak nasza - mówi Małgorzata Penkiewicz, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu. - Wykonujemy ich około 3 mln sztuk miesięcznie. Przy tak dużej produkcji inwestycja we własną maszynę drukującą była więc naturalnym krokiem, a dodatkowo otworzyła przed nami nowe możliwości”. 

Tomasz Kwiatkowski, prezes zarządu dodaje:

- „Ze względu na doświadczenie, jakie mamy w produkcji kartek uszlachetnionych, produkcja opakowań okazała się kierunkiem z dużym potencjałem. Zwłaszcza ta w zakresie opakowań wysokoprzetworzonych. Złocenie, tłoczenie, nanoszenie brokatu, sztancowanie, efekt „virko” – to tylko niektóre elementy naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że produkowane przez nas prace pozwolą naszym klientom wyróżnić się na rynku”. 

- „Maszyna Komori pozwala nam także na realizację produkcji szybciej i z jeszcze wyższą jakością, a nasze doświadczenia z produkcji kartek mogą stać się inspiracją dla klientów z rynku opakowań” – podkreśla Małgorzata Penkiewicz. 

- „Co więcej, jest to rozwiązanie ekonomiczne - same oszczędności na papierze (wynikające z szybkiego nafarbiania maszyny w kontekście zadanych parametrów) przynoszą naszej firmie obecnie znaczącą redukcję kosztów” - dodaje Tomasz Kwiatkowski.

Maszyna obsługuje różne podłoża: papiery i kartony powlekane i niepowlekane, metalizowane, laminowane, a także plastik - PVC, PP, poliester, poliwęglan. Mogą być one białe lub barwione. Umożliwia także drukowanie etykiet samoprzylepnych.

- „Wszystko to otwiera przed naszą firmą ogromne możliwości. Mamy już za sobą pierwsze zlecenia w zakresie produkcji opakowań. Jedną z takich nowych prac było wydrukowanie kilkunastu tysięcy arkuszy na podłożu niewsiąkliwym, metalizowanym, które jest niełatwe do zadrukowywania. Okazało się, że maszyna Komori poradziła sobie z tą pracą bez problemu i całość zlecenia mogliśmy zrealizować bardzo szybko” – mówi Piotr Siłakowski. 

Decydując się na zakup maszyny drukującej niemal równocześnie Solutions Polska podjęła decyzję o zakupie linii CtP. Wybór padł również na propozycję z oferty firmy Reprograf. Przede wszystkim – jak podkreślają rozmówcy - ze względu na jakość oferowanego rozwiązania, a także kompleksową obsługę, zapewnianą przez dostawcę.

Firma Solutions Polska zdecydowała się na zakup linii CtP opartej na systemie Screen PTR8600NZ z podajnikiem wielokasetowym, z podwyższoną rozdzielczością optyczną. Pozwala ona na pełne wykorzystanie technologii rastrów, co możliwe jest dzięki wdrożonemu tu wcześniej ripującemu Workflow firmy Esko. System ten dodatkowo wspierany jest przez w pełni zautomatyzowany najnowszy program impozycyjny Matrix firmy EFI. Całość została zintegrowana z rozwiązaniem Esko Automation Engine, oraz systemem zarządzania ERP. Rozwiązanie to w znaczny sposób podnosi sprawność działania firmy, zapewniając jej efektywną realizację zleceń.

- „W podejmowaniu kolejnych decyzji inwestycyjnych ważnym dla nas był fakt, aby dostawca stał się dla nas nie tylko sprzedawcą, ale również partnerem i doradcą – mówi Tomasz Kwiatkowski. - Reprograf zaoferował nam nieograniczony dostęp do pomocy i serwisu, co jest dla nas dużą wartością dodaną całej naszej inwestycji”. 

Warto dodać, że wraz z maszyną i systemem CtP firma Reprograf dostarczyła do drukarni Solutions Polska również elementy wspomagające proces produkcyjny – system X-Rite eXact oraz urządzenie do odwracania stosu Busch SRL 125. Gdyńska drukarnia zdecydowała się jednocześnie na wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych i płyt Ipagsa 02 z oferty Reprografu.

 

Źródło: Reprograf