W ostatnim czasie w Drukarni Tinta z Działdowa uruchomiona została nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, wyposażona w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Jej nabycie znacząco zwiększyło możliwości przedsiębiorstwa w zakresie zadrukowywania podłoży wysokogramaturowych, m.in. do produkcji opakowań. Jest to pierwsza w historii drukarni maszyna w formacie B1, i zarazem pierwsza firmy KBA CEE.

Drukarnia Tinta wzbogaciła park maszynowy o pełnoformatową KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2

Drukarnia Tinta to rodzinne przedsiębiorstwo, założone w 1988 roku przez Zbigniewa Szymańskiego, który jest jej właścicielem do dnia dzisiejszego. Firma rozpoczęła swoją działalność jako niewielki podmiot gospodarczy. Obecnie stanowi ona nowoczesny, bogato wyposażony zakład poligraficzny, obsługujący licznych klientów z różnych branż. Spektrum realizowanego tu asortymentu jest bardzo szerokie: od materiałów reklamowych i akcydensowych (plakaty, foldery, ulotki czy broszury w oprawie szytej i klejonej) aż po bardziej zaawansowane projekty – uszlachetnione okładki do książek i czasopism czy wysokoprzetworzone opakowania. Przykładem niestandardowego produktu, jaki od niedawna znajduje się w ofercie firmy, jest kalendarz na 2017 rok, prezentujący liczne próbki możliwych do wykonania w maszynie uszlachetnień. Jest to wspólny projekt Drukarni Tinta i firmy KBA CEE, który powstał przy udziale różnych dostawców podłoży drukowych, farb i lakierów.

 

Nowa inwestycja - KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2

Od lewej: Jan Korenc (KBA CEE), Zbigniew Szymański, Małgorzata Szerszyńska, Dariusz Wyszczelski, Szymon Modrzewski (Drukarnia Tinta), Michał Drożdż (KBA CEE).

 

Zbigniew Szymański komentuje:

- „Poczynione przez nas badania i analizy rynkowe w dużej mierze decydują o realizowanych inwestycjach i kierunkach działania. Stąd po części zajmujemy się produkcją dziełową, chociaż wszelkie prognozy wskazywały, że zostanie ona przejęta przez druk cyfrowy, coraz chętniej też wykonujemy opakowania, które wchodzą w skład naszego asortymentu od niedawna. Biorąc pod uwagę perspektywy tego obszaru rynkowego, zdecydowaliśmy o inwestycji w rozwiązania umożliwiające produkcję wyrobów wysokoprzetworzonych. Jednym z nich jest zakupiona w tym roku nowa maszyna KBA Rapida 106”.

Przy wyborze odpowiedniej maszyny pod uwagę brane były przede wszystkim takie aspekty jak elastyczność, prędkość, wszechstronność oraz wysoka jakość. Ważnym czynnikiem było też przyspieszenie procesów produkcyjnych, którego gwarantem stał się format B1 (dotychczas drukarnia bazowała na maszynach półformatowych) oraz większa liczba zespołów drukujących.

- „Zwracaliśmy też uwagę na możliwość przetworzenia podłoży o wysokiej gramaturze, zadruku w technologii konwencjonalnej oraz UV, uszlachetnianie uwzględniające różne kombinacje lakierów, ale też rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój, np. o foliowanie na zimno”.

W efekcie zapadła decyzja o zakupie pełnoformatowej, „hybrydowej” maszyny KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2, umożliwiającej drukowanie zarówno farbami konwencjonalnymi jak i UV. W wersji wykonanej na zamówienie Drukarni Tinta (podniesionej o 45 cm) oferuje ona bardzo bogate wyposażenie:

  • pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm; 
  • pakiet do zadrukowywania cienkich podłoży; 
  • w pełni automatyczny system wymiany form drukowych; 
  • energooszczędne systemy suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV; 
  • systemy chłodzenia wodno-glikolowego; 
  • CleanTronic Multi – system automatycznego, tkaninowego mycia cylindrów gumowych oraz dociskowych z dodatkowym obiegiem; 
  • CleanTronic UV – system umożliwiający automatyczne rozpoczęcie mycia po zakończonym drukowaniu bez konieczności oczekiwania na schłodzenie lamp UV; 
  • stanowisko kierowania ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab oraz protokołowaniem QualityPass. 

Co istotne, każdy zespół drukujący został przygotowany z myślą o zastosowaniu wymiennych promienników UV.

- „Firmę Koenig & Bauer jako dostawcę maszyny wyłoniły badania rynku i przeprowadzona przez nas jego analiza – mówi Zbigniew Szymański. – Model KBA Rapida przekonał nas do siebie mocną i stabilną konstrukcją, elastycznym interfejsem, krótkim czasem zmiany przyrządów, a przede wszystkim – bardzo dobrymi osiągami produkcyjnymi. Jest to pierwsza w naszej historii maszyna tej marki, ale obawy jakie zazwyczaj rodzą się przy kontakcie z nowym dostawcą zostały szybko rozwiane za sprawą fachowej i profesjonalnej obsługi posprzedażowej. Także sam proces wdrożenia i szkolenie przebiegły prawidłowo”.

Dotychczasowe doświadczenia z maszyną KBA Rapida 106-6 LTTL ALV2 – jak przekonuje właściciel firmy – stanowią potwierdzenie trafnego wyboru, także w kontekście konfiguracji:

- „Rozwiązania, w jakie została wyposażona, pozwalają nam realizować coraz bardziej wymagające i zaawansowane zlecenia, także bogato uszlachetnione. Maszyna zatem nie tylko usprawniła proces produkcyjny, ale też poszerzyła spektrum naszych możliwości. Podsumowując: wydajność naszych działań wzrosła, a założone w związku z tą inwestycją cele – osiągnięte”.

Jan Korenc, prezes KBA CEE dodaje:

- „Wdrożenie maszyny Koenig & Bauer w drukarni, dotychczas bazującej na rozwiązaniach innych dostawców, jest dla nas zawsze powodem do satysfakcji i dumy. Jest też dodatkową motywacją i zobowiązaniem wobec klienta, który zaufał nam jako dostawcy sprzętu mającego pomóc mu w dalszym rozwoju na trudnym rynku. Cieszymy się, że za sprawą maszyny KBA Rapida 106 w Drukarni Tinta realizowane są coraz bardziej zaawansowane prace, w tym bogato uszlachetnione i wysokoprzetworzone. Na uwagę zasługuje wejście firmy w nowy dla niej, niezwykle wymagający segment opakowań. Mamy nadzieję, że niedawno dostarczona KBA Rapida będzie sprawowała się bez zarzutu, wspierając Drukarnię Tinta w jej planach rozwojowych. Jako dostawca maszyny, dołożymy wszelkich starań, by opieka posprzedażowa i serwisowa stała na najwyższym poziomie przez cały okres naszej współpracy”.

 

Więcej infomacji na temat Drukarni Tinta