Od kwietnia 2009 roku znacznie zwiększyła się liczba zamówień na arkuszowe maszyny offsetowe KBA. Wpływ na taki stan rzeczy miała nie tylko wyjątkowo wysoka sprzedaż zrealizowana do drukarń z Chin.

Drukarnie opakowaniowe inwestują w nowoczesne offsetowe maszyny arkuszowe KBA
Ostatnie miesiące przyniosły firmie KBA szereg umów na dostawy pełno- i wielkoformatowych maszyn arkuszowych, z których znaczna część została zamówiona przez liczące się drukarnie opakowaniowe i plakatowe z Niemiec oraz innych krajów Europy i świata.Zrealizowana na ich podstawie sprzedaż i instalacje pozwoliły KBA zachować pozycję lidera na rynku maszyn drukujących, dedykowanych dla produkcji opakowań. Mocna pozycja firmy KBA w tym segmencie spowodowała też, że odnotowany w 2. półroczu 2009 spadek zamówień na maszyny arkuszowe był - w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - mniej dotkliwy niż w przypadku jej najważniejszych konkurentów z Niemiec i Japonii.

Co więcej, opakowania coraz częściej są wprowadzane do oferty tradycyjnych drukarń akcydensowych, które – poprzez dywersyfikację swojej produkcji – starają się wejść na rynki mniej wrażliwe na cykle ekonomiczne i finansowe.

Trzy wielkoformatowe maszyny z lakierowaniem do Polski

Wśród tegorocznych spektakularnych kontraktów zawartych przez KBA znajdują się trzy umowy z polskimi drukarniami opakowaniowymi na dostawę wielkoformatowych maszyn KBA Rapida. Pierwsza z nich, sześciokolorowa KBA Rapida 162a z dwiema wieżami lakierującymi jeszcze w grudniu zostanie odebrana przez firmę TFP z podpoznańskiego Kórnika.
Latem 2010 roku maszyna o podobnej konfiguracji zostanie uruchomiona w drukarni Werner Kenkel z Krzycka Małego. W tym samym czasie w drukarni Kartonpak z Nowej Soli, dotychczas specjalizującej się w formacie B1, rozpocznie pracę sześciokolorowa maszyna KBA Rapida 142 z zespołem lakierującym.Pomimo recesji, w ostatnim czasie firma KBA zrealizowała też interesujące instalacje oraz zebrała kolejne zamówienia na nowe maszyny arkuszowe od drukarń z Włoch, USA i Kanady. Jedna z nich, sześciokolorowa KBA Rapida 142 z wieżą lakierującą i wysokim wykładaniem, pozwalająca na zadrukowywanie kartonów, rozpoczęła niedawno pracę w drukarni Industria Grafica Vedano z Burago.

Pod koniec lata amerykańska firma W.G. Anderson z Hamel w stanie Minnesota uruchomiła maszynę KBA Rapida 142 wyposażoną w siedem zespołów drukujących, wieżę lakierującą, system automatycznej zmiany płyt oraz automatyczny samonakładak typu nonstop.
Maszyna o podobnej konfiguracji została niedawno dostarczona do kanadyjskiej drukarni Master Packaging z Charlotte Town (miasto położone na Wyspie Księcia Edwarda).
W innej drukarni z tego kraju specjalizującej się w opakowaniach – Boehmer Box z Ontario – trwa właśnie instalacja sześciokolorowej maszyny KBA Rapida 142 z wieżą lakierującą. Z kolei firma A.V.I.D. z Los Angeles w Kalifornii właśnie rozpoczęła pracę na nowej pięciokolorowej maszynie KBA Rapida 162 z wieżą lakierującą. Co ciekawe, wychodzące z niej wydruki są następnie nanoszone na materiały tekstylne.

Liczne dostawy maszyn KBA Rapida do drukarń z Niemiec

Drukarnie opakowaniowe z Niemiec również nie poddają się recesji, inwestując w nowe maszyny drukujące. Jedna z nich, Thimm Display z Wörrstadt, już niegdyś była użytkownikiem maszyn KBA produkowanych w Radebeul. Po okresie pracy na rozwiązaniach konkurencyjnych dostawców, postanowiła powrócić do technologii KBA, zamawiając sześciokolorową maszynę KBA Rapida 142 z wieżą lakierującą, która rozpoczęła w niej pracę na początku grudnia.
Na początku 2010 roku niemal identycznie wyposażone maszyny wielkoformatowe trafią do dwóch innych niemieckich drukarń specjalizujących się w drukowaniu opakowań. Natomiast jeszcze w tym roku do drukarni Bernholz Verpackungen z Bad Salzuflen zostanie dostarczona pełnoformatowa KBA Rapida 106 wyposażona w osiem zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące.

Na innowacyjne rozwiązania technologiczne, oferowane w maszynach KBA, zdecydowały się w ostatnim czasie także dwie drukarnie opakowaniowe ze wschodnich Niemiec.W firmie Mugler Werbe- und Verpackungsdruck z Wüstenbrand rozpoczęła pracę sześciokolorowa KBA Rapida 106 z wieżą lakierującą i systemem niezależnego napędu cylindrów formowych DriveTronic SPC, natomiast drukarnia Liebau Display & Verpackung z Mühlhausen zainwestowała w siedmiokolorową maszynę KBA Rapida 105, także wyposażoną w zespół lakierujący.


Dodatkowe informacje na temat produktów firmy KBA:
Paweł Krasowski, KBA-Polska Sp. z o.o.
ul. Puławska 456, 02-884 Warszawa

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy KBA):PAI
Źródło: ''