„To świetne zadania dla młodzieży, która ma ochotę obsadzać zielenią swoje szkoły, domy oraz ulubione miejsca w polskim krajobrazie. Będziemy popierać ten pomysł, bo uczy on szacunku do przyrody” –mówi red. Andrzej Zalewski, propagator ekologii na antenie EcoRadia i Programu I Polskiego Radia.

Drzewko za butelkę - ruszyła ósma edycja!
„Jeśli najmłodsi dbają o przyrodę, zbierając butelki, to jestem jak najbardziej za taką akcją” – dodaje artysta multimedialny Marek Sułek. Panowie są Ambasadorami VIII już edycji akcji "Drzewko za butelkę"®.
W tym roku toczyć się ona będzie w 10 miejscowościach: Bydgoszczy, Miszewie i Kartuzach k. Gdańska, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Warszawie, Puławach, Brzegu Dolnym i Koninie. W ramach siedmiu dotychczasowych edycji, dzieci z całej Polski zebrały ponad 7 milionów butelek i posadziły ponad 10 tysięcy drzewek.

Nad tegoroczną akcją pieczę sprawuje 15 koordynatorów lokalnych – 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska”® - pomysłodawcy przedsięwzięcia oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Akcja ma na celu aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET. Integruje firmy realizatorów Programu, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny. Zebrane butelki trafiają do recyklingu, a w zamian sadzone są drzewka.

W tę edycję zaangażowały się dzieci z 42 przedszkoli, 90 szkół podstawowych oraz młodzież z 29 gimnazjów i 13 innych placówek z całej Polski. W sumie w akcję włączy się blisko 30 800 młodych ekologów. Z inicjatywy EkoRadia i Biura Nasiennictwa Leśnego, sadzonki drzew iglastych i liściastych dostarczą Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Na młodych zbieraczy czekać będzie także moc atrakcji. Podczas kwietniowych finałów, jedną z nich, będzie własnoręczne ozdabianie toreb ekologicznych, które przydadzą się później w każdym z gospodarstw domowych. W kilku miastach spektakle i zabawy ekologiczne zaprezentuje Teatr Arkadia z Białegostoku.

Najmłodszych organizatorzy zapraszają także do udziału m.in. w konkursie plastycznym na maskotkę akcji czy rywalizacji w pirackiej grze internetowej „Nie daj się nabić w butelkę”. Poprzez zabawę uczy ona proekologicznych zachowań. Mali zbieracze mogą w nią zagrać na stronie www.drzewkozabutelke.pl. Kolejną nowością jest także zabawa dla dorosłych, którzy w ramach tegorocznej edycji także mogą się wykazać. W kwietniu czekać na nich będzie konkurs radiowy w ośmiu rozgłośniach w kraju: Radiu GRA we Włocławku i Bydgoszczy, Radiu PARK w Kędzierzynie Koźlu, Radiu RDN Małopolska, Polskim Radiu Rzeszów i Lublin, Planeta Fm w Koninie oraz Radiu Plus z Gdańska – do wygrania m.in. gadżety związane z akcją.

Po szczegóły odsyłamy na portal www.drzewkozabutelke.pl.


Źródło: ''