Data publikacji: .

DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.Rozwiązania oferowane przez DS Smith przyczyniły się do redukcji i wyeliminowania  problematycznych tworzyw sztucznych zarówno z opakowań podstawowych jak i wtórnych. Działania mające na celu minimalizowanie udziału plastiku są częścią przyjętej przez DS Smith strategii zrównoważonego rozwoju: „Na Teraz. I na Przyszłość”. Wspiera ona cel firmy, czyli tworzenie opakowań odpowiednich dla zmieniającego się świata. Strategia obejmuje wszystkie operacje DS Smith w 27 krajach Europy i Ameryki Północnej. Firma skupia się na projektowaniu opakowań zoptymalizowanych pod względem kosztowym i środowiskowym, eliminowaniu zbędnych odpadów oraz wydłużaniu żywotności materiałów. Wśród krajów wyróżniających się pod względem największej liczby zastąpionych sztuk tworzyw sztucznych znalazła się także Polska, która wyeliminowała ponad 154 milionów sztuk plastiku i zastąpiła je alternatywnymi rozwiązaniami na bazie włókien. Na półkach sklepowych zmniejszono liczbę plastikowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania na owoce i warzywa, folie termokurczliwe (często stosowane do owijania butelek napojów gazowanych) czy foliowe torebki.

Zapotrzebowanie na redukcję udziału plastiku w produkcji nadal rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że od momentu wdrożenia w życie strategii zrównoważonego rozwoju DS Smith: „Na Teraz. I na Przyszłość”, tj. od 2020 roku , tylko w regionie Europy Wschodniej firma niemal dwukrotnie zwiększyła roczną liczbę zastępowanych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Fundamentalną częścią procesu projektowania w DS Smith, a co za tym idzie – osiągania założonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – są  Zasady Projektowania dla Obiegu Zamkniętego oraz Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego. Zostały one stworzone we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur. Blisko 800 projektantów DS Smith zostało przeszkolonych w zakresie projektowania opakowań na potrzeby zamykania obiegu. Tym samym zwiększył się poziom ich ekspertyzy w zakresie oceny rozwiązań opakowaniowych pod względem zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, możliwości recyklingu, emisji CO2, generowanych odpadów oraz wpływu na łańcuch dostaw, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej. Dziś eksperci firmy współpracują z partnerami biznesowymi, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na konkretne działania w poszczególnych projektach.

Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego są wykorzystywane w wielu sektorach, m.in. podczas projektowania opakowań zbiorczych i transportowych, dedykowanych żywności i napojom, częściom samochodowym oraz opakowań przemysłowych.Ustanawiając naszą strategię zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość” , chcieliśmy uwzględnić cele, które przyniosą pozytywne zmiany środowiskowe zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza DS Smith. Tylko dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi i wspólnym wysiłkom na rzecz zastąpienia problematycznych tworzyw sztucznych możemy realnie przyczyniać się do minimalizowania negatywnego wpływu na naszą planetę. Dziś nie jest to jedynie przywilej, dziś stało się to koniecznością – mówi Michał Zawistowski, Dyrektor Zarządzający w DS Smith Polska. –Cieszę się, że do tej pory tylko w Polsce udało nam się zastąpić 154 miliony sztuk plastiku. Ale to dopiero początek. Nasz Zespół na co dzień poszukuje nowych możliwości zastępowania tworzyw sztucznych – dodaje.

Dodatkowe informacje:

Definicja zastąpionego tworzywa sztucznego:

Każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona w wyniku zastosowania bezpośredniego rozwiązania firmy DS Smith w zakresie opakowań zastępujących tworzywa sztuczne, jest uwzględniana w powyższym zestawieniu. Tworzywa sztuczne obejmują między innymi: HDPE, LDPE, LLDPE, PA (nylon), bezwodnik maleinowy PE, PET, PP, PP, PP, zorientowany na PP, PS, PU, PVC, pianki (np. EPE, EPS, EPU) i laminaty.

Kluczowe innowacje DS Smith w zakresie rozwiązań opakowaniowych, które przyczyniły się do wyeliminowania 1 miliarda sztuk elementów z tworzyw sztucznych to: 

• DS Smith LiftUp: opracowany we współpracy z Coca-Colą, zastępuje plastikowe folie termokurczliwe stosowane do wielopaków butelek kartonowych w pełni nadającym się do recyklingu uchwytem.
• DS Smith RoundWrap: innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych opakowań na butelki na napoje, zaprojektowana z korzyścią dla środowiska oraz zabezpieczająca przed uszkodzeniami.
• Opakowania na owoce i warzywa (DS Smith Fruits & vegetables punnets): zastępuje jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa. Jest rozwiązaniem wykonanym z włókien, które pochodzą z recyklingu.Każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania klienta, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona w wyniku zastosowania bezpośredniego rozwiązania firmy DS Smith w zakresie opakowań zastępujących tworzywa sztuczne, jest ujęta.  Tworzywa sztuczne obejmują między innymi: HDPE, LDPE, LLDPE, PA (nylon), bezwodnik maleinowy PE, PET, PP, PP, PP, zorientowany na PP, PS, PU, PVC, pianki (np. EPE, EPS, EPU) i laminaty.
92% wzrostu rocznej ilości wymienianych tworzyw sztucznych w regionie Europy Wschodniej w porównaniu z rokiem 2020/21 i rokiem 2023/24.