Nowa technologia obtrysku opracowana przez DuPont, to ogromne możliwości w dziedzinie projektowania opakowań kosmetyków.

Nowa technologia obtrysku opracowana przez firmę DuPont i zaprezentowana na targach Luxe Pack 2008 umożliwia większą swobodę w projektowaniu sztywnych opakowań kosmetyków, przy jednoczesnym wyeliminowaniu szkła, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów.

DuPont Cosmetics Solutions prezentuje nową i innowacyjną technologię formowania, opartą na obtryskiwaniu tworzywem DuPont™ Surlyn® polimerowych elementów wewnętrznych. Technologia ta pozwala na większą swobodę w projektowaniu grubościennych opakowań perfum oraz innych kosmetyków. Daje możliwość tworzenia w cyklu produkcyjnym bardzo różnorodnej, niemal nieograniczonej gamy kształtów i form. Mogą to być również formy dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych części flakonów i innych opakowań, jak np. „zatapianie” napisów i elementów ozdobnych, łatwe barwienie polimeru za pomocą koncentratów, czy też uzyskiwanie efektów zwiększonego połysku lub oszronienia powierzchni, wyłącznie poprzez odpowiednie przygotowanie formy.

“Technologia ta otwiera przed projektantami niesamowitą wręcz różnorodność rozwiązań kreatywnych.” – powiedział Prosper Zufferey, specjalista do spraw obróbki w DuPont Cosmetic Solutions. “Skomplikowane kształty i efekty dekoracyjne, takie jak niezwykłe kolory, powłoki metaliczne, szron, czy aksamitny dotyk, to rzeczy, które metodą wytłaczania z rozdmuchem są bardzo trudne do osiągnięcia. Natomiast nie stanowią problemu w technologii obtryskiwania z zastosowaniem tworzywa Surlyn®. Jednocześnie, dzięki kompletnemu wyeliminowaniu szkła z flakonów, teraz opakowania kosmetyków są bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, tańsze i łatwiejsze w produkcji, a także łatwiejsze w procesie odzyskiwania surowca – przemiału.”

Nowa, opatentowana technologia obtrysku została opracowana przez powiązaną z koncernem DuPont japońską spółkę, DuPont Mitsui Polychemicals (MDP), jako wspólny projekt DuPont oraz Mitsui. Może ona być wykorzystywana w bezodpadowej produkcji butelek i pojemników grubościennych o grubości ścianek od 10 milimetrów. Dzięki precyzyjnemu wtryskowi, wykonywanemu na standardowych maszynach i niewymagającemu od producenta dodatkowych inwestycji, możliwa jest też pełna kontrola średnicy szyjki i grubości ścianek. Zaletą tej technologii w porównaniu z wytłaczaniem lub natryskiwaniem na pojemniki szklane, jest także między innymi ekonomiczność oraz olbrzymie możliwości tworzenia form dekoracyjnych. Pozwala to na uzyskanie bardziej atrakcyjnych i trwałych flakonów oraz innych opakowań, wykonanych w całości z polimerów, a co za tym idzie – również bardziej ekologicznych.

“Ta przełomowa technologia polega na zalewaniu pustego elementu wewnętrznego, lub też obtryskiwaniu go grubą, a jednocześnie lekką zewnętrzną warstwą polimeru Surlyn® PC 2000 – tworzywa doskonale znanego w branży, ze względu na jego przezroczystość oraz właściwości szkła, przy czym jednak – zupełnie pozbawionego kruchości tradycyjnego materiału.” – wyjaśnił Prosper Zufferey. “Obecnie pracujemy z elementami wewnętrznymi wykonanymi z PET lub PP, ponieważ materiały te charakteryzują się wystarczającą odpornością na działanie substancji wchodzących w skład kosmetyków. W przypadku bardziej aktywnych chemicznie substancji, pracujemy nad wielowarstwowymi wkładkami wewnętrznymi otrzymywanymi poprzez wytłaczanie z rozdmuchem.” Dzięki zastosowaniu wkładek wewnętrznych wykonanych z polimerów, a nie ze szkła, możliwe jest wykorzystanie standardowych narzędzi formujących. Ponadto, materiały te wytrzymują wysokie ciśnienie wtrysku bez ryzyka stłuczenia i wykazują trwałą adhezję do tworzywa Surlyn®. Ponieważ w opakowaniu nie ma szkła, nie ma także łatwo tłukących się elementów, jak na przykład szyjka flakonu, co oznacza większe bezpieczeństwo dla użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości pełnej utylizacji odpadów.

DuPont Cosmetic Solutions. Oferuje nowe rozwiązania, pod hasłem DuPont "Miracles of Science" – dla branży kosmetycznej i w produkcji opakowań. Różnorodny wybór materiałów, technologii i wiedzy, pozwala projektantom i dostawcom opakowań na urzeczywistnienie pomysłów oraz swobodną realizację własnych koncepcji.

DuPont Packaging and Industrial Polymers to światowej klasy producent wysokiej jakości tworzyw, stosowanych przy produkcji opakowań oraz w innych dziedzinach przemysłu. Najbardziej znane produkty oparte na kopolimerach etylenu to między innymi Surlyn® stosowane w opakowaniach i innych gałęziach przemysłu, kleje Bynel®, tworzywa produkowane na bazie poliamidu amorficznego Selar® PA, kopolimery kwasowe Nucrel®, kopolimery EVA Elvax®, Elvaloy®, Elvaloy AC® , dodatki Entira™ oraz Fusabond®, a także elastomerów akrylowych etylenu Vamac®.

DuPont (www.dupont.com) to światowy koncern oferujący produkty oraz usługi stworzone w oparciu o naukowe osiągnięcia. Firma została założona w roku 1802. DuPont wykorzystuje osiągnięcia naukowe do opracowywania trwałych i praktycznych rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu, bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi na całym świecie. DuPont działa w ponad 70 krajach, oferując szeroką gamę innowacyjnych produktów i usług w różnych obszarach takich jak: rolnictwo i przemysł spożywczy, budownictwo, transport i komunikacja.
Źródło: ''