DuPont Titanium Technologies (Le Grand-Sacconex/Szwajcaria) podniósł ceny wszystkich rodzajów bieli tytanowej na Bliskim Wschodzie i w Afryce od 1 sierpnia 2006.

Ceny wszystkich rodzajów bieli tytanowej wzrosną o 100 dolarów za każdą tonę tego surowca. Ten wzrost cen firma DuPont tłumaczy wzrostami cen energii i kosztów paliwa oraz potrzebą inwestycji w linie technologiczne.

Biel tytanowa jest stosowana jako pigment lub barwnik do farb a także polimerów, gum i papieru; jako składnik w produkcji materiałów ceramicznych. Również bierze czynny udział w zastosowaniu do produkcji wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych.

Biel tytanowa to techniczna nazwa odpowiednio sproszkowanego tlenku tytanu(IV), TiO2. Dwutlenek tytanu czyli tlenek tytanu (IV), to biały proszek o temperaturze topnienia ok. 1830°C i temperaturze wrzenia ok. 2500°C. Ma właściwości amfoteryczne - reaguje ze stężonym kwasem siarkowym, a stapiany z wodorotlenkami, węglanami lub tlenkami innych metali przechodzi w tytaniany. Nie jest rozpuszczalny w wodzie. Tworzy trzy odmiany polimorficzne występujące w przyrodzie - tetragonalne rutyl i anataz oraz rombowy brukit (brookit). Dwie ostatnie przechodzą w najtrwalszy rutyl powyżej temperatury 800-900°C.

Dwutlenek tytanu jest ze względu na swoje właściwości (współczynnik załamania światła n=2,4 - wyższy posiada tylko diament; ponadto nie odbarwia się pod wpływem światła UV) używany jest jako składnik farby (biel tytanowa) i dodatek do wybielających proszków do prania. Z powodu dużej względnej przenikalności elektrycznej używa się go do produkcji ceramiki elektrotechnicznej. Dwutlenek tytanu jest także stosowany jako barwnik do gumy, papieru, żywności (oznaczenie EWG - E171), leków, kosmetyków, pasty do zębów etc.

W Polsce znaną marka bieli tytanowej produkowanej również w kraju jest TYTANPOL®. Biel tą wytwarzają Zakłady Chemiczne „POLICE” SA. TYTANPOL to sztandarowy eksportowy produkt Z.Ch. „POLICE”, znany na całym świecie. Trafia na wymagające rynki Europy Zachodniej, obu Ameryk, Bliskiego Wschodu i Azji. Udział sprzedaży krajowej i eksportowej w tym roku wyniesie około 50:50 proc. Na światowych rynkach biel z „POLIC” konkuruje z produktami takich gigantów chemicznych, jak amerykański DuPont, Millenium Chemicals, Kerr McGee i Hunstsman, czy niemiecki Kronos lub fińska Kemira Pigments.

Biel tytanowa ma bardzo szerokie zastosowanie w tzw. branżach konsumpcyjnych, między innymi: w przemyśle budowlanym, samochodowym, tworzyw sztucznych czy papierniczym. Głównym użytkownikiem TiO2 (wzór chemiczny głównego składnika bieli tytanowej) jest produkcja farb i lakierów, zużywająca ok. 60 proc. tego surowca na świecie. Dynamicznie rozwija się także zużycie tych pigmentów w branży tworzyw sztucznych (w tym artykuły gospodarstwa domowego), gdzie konsumpcja pigmentów TiO2 wynosi ok. 20 proc. Duże tempo wzrostu wykazuje także sektor papierniczy, gdzie biel tytanowa jest jednym z podstawowych surowców do produkcji wysokiej jakości papierów i niektórych tuszy drukarskich – ok. 12 proc. globalnego zużycia. Inne branże gospodarki, w których biel tytanowa znajduje swoje zastosowanie, choć już w dużo mniejszym stopniu, to m.in. przemysł tekstylny, farmaceutyczny czy kosmetyczny. W tym ostatnim biel tytanowa ma za zadanie między innymi nadawać unikalnych efektów optycznych, np. w podkładach kosmetycznych do makijażu. Ponadto coraz większą popularność zdobywają utra drobne pigmenty TiO2 (tzw. nanopigmenty), które zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, stąd mają szerokie zastosowanie w wszelkiego rodzaju filtrach przeciwsłonecznych.

Źródło: Plastics Information Europe, Wikipedia, Dane „POLICE” SA
Źródło: ''