Eastman Chemical Company – największy producent PET-u na świecie wykorzystywanego do produkcji opakowań zamierza wprowadzić na rynek PET nowej generacji. Nowy PET pod nazwą ParaStar zapewni butelkom z niego wytwarzanym bardzo dużą klarowność, czystość, efektowność produkcji oraz mniejsze obciążenie środowiska.

ParaStar będzie wytwarzany na bazie opatentowanej technologii IntegRex. Charakteryzuje się ona mniejszym zużyciem energii w porównaniu do klasycznym metod wytwarzania PET-u. PET ParaStar zawiera o jedną czwartą mniej aldehydu octowego, co szczególnie zwiększa jego atrakcyjność do zastosowań w butelkach na wodę i napoje spożywcze. PET ParaStar może być w 100% przetwarzany ponownie. Może być również mieszany z klasycznymi PET-ami w procesie recyrkulacji. Eastman Chemical Company przewiduje, że PET nowej generacji będzie dostępny na rynku już w pierwszym kwartale 2007 roku.

Eastman Chemical Company to potentat w branży chemicznej. Jest wiodącym producentem klejów i tworzyw wykorzystywanych w opakowaniach. W 2005 roku firma uzyskała wartość sprzedaży na poziomie 7 mld USD. Firma zatrudnia około 12 000 pracowników.

Poli(tereftalan etylenu) (PET) to polimer z grupy poliestrów, otrzymywany na drodze polikondensacji z tereftalanu dimetylowego (DMT) i glikolu etylenowego (GE). PET jest masowo wykorzystywany jako tworzywo sztuczne, służące do produkcji naczyń, butelek, opakowań, niewielkich kształtek (np: przezroczystych klawiszy) i obudów urządzeń elektronicznych. Przędzie się także z niego włókna, z których m.in produkuje się tkaninię polartec (polar).

Źródło: Eastman Chemical Company, Wikipedia
Źródło: ''