Stowarzyszenie World Packaging Organization przyznało nagrody dla najlepszych opakowań roku 2017. Główną nagrodę za proekologiczność – WPO Sustainability Award – otrzymało rozwiązanie EcoFishBox zaproponowane przez Stora Enso. Dodatkowo opakowanie to zostało również uhonorowane nagrodą WorldStar Award. Wyróżnienia zostały wręczone podczas gali World Packaging Organization w trakcie targów Interpack 2017 w Düsseldorfie.

EcoFishBox - proekologiczne opakowanie  firmy Stora Enso z nagrodą w konkursie WorldStar

Opakowanie EcoFishBox to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o świeżych oraz przetworzonych wyrobach rybnych, dostarczanych do sklepów oraz restauracji. Zaprojektowane zostało w należącym do Stora Enso ośrodku DesignStudio w Lahti. Według zapewnień producenta, jest ono wodoodporne i bardzo szczelne dzięki zastosowaniu laminatu PET oraz specjalnej metodzie zginania, wykorzystanej przy jego produkcji. Finalny kształt pudełka może zostać uformowany ręcznie bądź maszynowo. Można je również zadrukowywać zgodnie z preferencjami klienta. Według Stora Enso, EcoFishBox to pierwszy przypadek, gdy do tego typu rozwiązania zastosowano opakowanie bazujące na włóknach.

Wykonane z odnawialnych surowców pudełka dostarczane są do firm przetwórczych bądź też końcowych użytkowników w postaci płaskich arkuszy tektury falistej, co generuje dodatkowe oszczędności. Zdaniem producenta zajmują one siedem razy mniej miejsca niż opakowania polistyrenowe. Materiały, na których bazuje EcoFishBox, można w 100% poddać recyklingowi, dzięki czemu wyeliminowany zostaje tu problem związany z ich utylizacją. 

WorldStar to doroczny konkurs, w którym biorą udział firmy zrzeszone w World Packaging Organization oraz w należących do tej organizacji stowarzyszeniach krajowych. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 292 produktów opakowaniowych.

 

Więcej o Stora Enso

 

Źródło: Stora Enso