Wszyscy mieszkańcy oraz turyści, którzy odwiedzą Krynicę Zdrój pomiędzy 13 a 24 lipca br. zyskają jeszcze jedną atrakcyjną formę spędzenia wakacji. W tym czasie w Krynicy odbywać się będą zabawy, konkursy i zajęcia edukacyjne związane z problematyką segregacji odpadów opakowaniowych.

Akcja w Krynicy Zdrój jest wakacyjną odsłoną „… z natury segreguję!”. Jej celem jest edukacja związana z prawidłową segregacją i odzyskiem odpadów opakowaniowych. W ramach akcji realizowane są zajęcia dydaktyczne, liczne konkursy i zabawy dotyczące proekologicznych zachowań dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

- Akcję ulokowaliśmy tym razem – ze względu na okres wakacyjny – w ośrodkach kolonijnych i wczasowych oraz w świetlicach środowiskowych na terenie całej miny. Dzięki temu praktycznie każde chętne dziecko, całe rodziny, uczestnicy kolonii oraz turyści będą mogli skorzystać z przygotowanych zabaw i konkursów edukacyjnych – powiedziała Katarzyna Owsianka, koordynator akcji, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA.

Najważniejszym elementem akcji jest konkurs selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Od 13 lipca w wyznaczonych miejscach na terenie Krynicy będą zbierane posegregowane odpady opakowaniowe. Za każdy worek prawidłowo posegregowanych odpadów dzieci będą otrzymywać żetony, które będą mogły wymienić podczas finału akcji (24 lipca) na cenne nagrody. Miejsca odbioru worków i harmonogram zbiórki zostaną przekazane na specjalnych ulotkach promujących akcję. Będę one dostępne także w wersji elektronicznej na stronach internetowych portalu www.wtrosceonature.pl.

Równolegle do zbiórki będę prowadzone lekcje z zakresu ochrony środowiska i ekologii w świetlicach i ośrodkach kolonijnych. W wybranych ośrodkach wczasowych będą odbywały się EKO-Wieczorki, podczas których najmłodsi wczasowicze wezmą udział w konkursach i animacjach.

W trakcie trwania akcji prowadzone będą liczne konkursy, m.in.: plastyczny pt. „Co mogą zrobić dzieci by nie rosła góra śmieci?”, techniczny czy recytatorski. Program wspiera „Bohater w Trosce o Naturę” – postać stworzona do promocji zachowań ekologicznych – który będzie doraźnie edukował mieszkańców i wczasowiczów o potrzebach selektywnej segregacji odpadów oraz będzie informował o przebiegu akcji.

Na 24 lipca br. zaplanowany został wielki festyn na krynickim deptaku przy Pijalni Wody, kończący wakacyjną edycję „…z natury segreguje!”. Podczas finału poznamy zwycięzców poszczególnych konkursów. Oprócz tego planowany jest pokaz mody recyklingowej, gry terenowe, a także prezentacje dziecięcych przedstawień przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Organizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów Polskiego Systemu Recyklingu Organizacji Odzysku SA: Urzędu Miasta Krynica Zdrój, spółki Cechini Dystrybucja, Uzdrowiska Krynica-Żegiestów i firmy Surpap, lokalnego operatora komunalnego.

Program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Kolejna akcja odbędzie się już po wakacjach w Kielcach.

„W Trosce o Naturę” to kompleksowy projekt edukacji ekologicznej z zakresu selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów opakowaniowych oraz poużytkowych prowadzony przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Obejmuje szkolenia dla przedsiębiorców, nauczycieli, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz innych zainteresowanych. Jego istotny element stanowi program „… z natury segreguję!”, w ramach którego prowadzone są lokalne akcje edukacyjne w całej Polsce. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji na www.wtrosceonature.com
Źródło: ''