Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów ma znaczący wpływ na ich decyzje zakupowe. Polacy przestali zwracać uwagę jedynie na cenę, jakość, markę i atrakcyjny wygląd produktu. Jak wynika z badań Gemius 12% konsumentów zwraca także uwagę na ekologiczność opakowania produktu. Z ofertą polskich wytwórców opakowań ekologicznych można było zapoznać się podczas ostatniej edycji targów Plastpol.

Ekologiczne opakowania
Proekologiczne trendy

Opakowania ekologiczne to przede wszystkim doskonała propozycja dla firm dbających o odpowiedzialność społeczną biznesu. Pozytywny wpływ ekologicznych opakowań na postrzeganie marki doceniło już wiele zagranicznych firm. Również polscy producenci opakowań uwzględnili ekologiczne potrzeby konsumentów i wprowadzają na rynek nowoczesne opakowania przyjazne środowisku. Doskonale sprawdzają się one między innymi w branży FMCG. Opakowania produktów szybkorotujących są w większości przypadków jednorazowe i po otwarciu lub zużyciu produktu stają się szkodliwym odpadem zalegającym w środowisku. Potwierdzeniem trendu proekologicznego w branży opakowaniowej jest tematyka sympozjum „Eko Packaging”, zorganizowanego w Warszawie w dniach 23-24 czerwca 2010, podczas którego omówione zostały metody tworzenia ekologicznego przekazu poprzez opakowania. Specjaliści wyjaśnili także jak działania proekologiczne mogą przyczynić się do budowy przewagi konkurencyjnej firmy.

Nowości w branży produktów oksy-biodegradowalnych

Przykładami materiałów stosowanych do produkcji opakowań ekologicznych są oksy-biodegradowalne tworzywa sztuczne z dodatkiem d2w®. Podczas tegorocznych targów Plastpol, dystrybutor dodatku d2w® , firma Ecoplastic Technologies, zaprezentowała gamę przyjaznych środowisku opakowań skierowanych do różnych branż. W ofercie znalazły się oksy-biodegradowalne wiaderka na farby firmy Cheko, butelki na produkty mleczne firmy Pakko oraz opakowania na kosmetyki wyprodukowane przez Heinz Plastics Polska. Są to pierwsze tego typu produkty w Polsce.
Nowoczesna technologia oksy-biodegradacji powoduje przyspieszony rozkład plastiku. Dzięki temu, bez ponoszenia ryzyka utraty wizerunku marki proekologicznej, firmy mogą w pełni korzystać z możliwości jakie dają wyroby z tworzyw sztucznych. Wprowadzając opakowania ekologiczne z d2w® firmy mają szansę na rozwój w zgodzie ze środowiskiem i wyróżnienie oferty na tle produktów konkurencyjnych. Ekologiczne opakowanie z d2w® mają bardzo szerokie zastosowanie. Praktycznie każde opakowanie wykonane z poliolefin może stać się przyjazne dla środowiska.