Wywiad z Michaelem Avemargiem, dyrektorem ds. innowacyjnych materiałów w jednej z największych w Europie firm produkujących kartony składane i pudełka - Van Genechten z siedzibą w Kempten w Niemczech. Firma przetwarza ok. 200,000 ton papieru kartonowego w skali rocznej

Ekologiczne opakowania stają się coraz bardziej popularne
Z jakimi wyzwaniami producenci opakowań będą musieli się zmierzyć w przyszłości?
Michael AvemargObecnie opakowanie musi zapewniać ochronę nie tylko przed naprężeniami mechanicznymi, lecz również przed zanieczyszczeniami. Laboratoria dysponują coraz dokładniejszymi metodami analitycznymi i mogą jeszcze skuteczniej wykrywać obecność substancji niepożądanych. Wprowadzono nowe ograniczenia, z którymi jako producenci musimy się liczyć. Odnosi się to również do pozostałości olejów mineralnych, które występują w papierze kartonowym. Przewidujemy, że już wkrótce zostaną wprowadzone ścisłe ograniczenia w tym zakresie, dlatego też nasze linie produkcyjne zostały już zmodyfikowane pod tym kątem. Aby opracować optymalne rozwiązania powłokowe w procesie produkcyjnym, rozpoczęliśmy już współpracę z firmą BASF i jesteśmy w fazie testowania pierwszych produktów w naszych zakładach. Za wspólne opracowanie powłoki WLC Food Safe na bazie tworzywa Ultramid firmy BASF, we wrześniu 2013 roku otrzymaliśmy Niemiecką Nagrodę Branży Opakowań „German Packaging Prize 2013”.

Jak będą wyglądały opakowania przyszłości?
Obecnie obserwujemy tendencję zmierzającą w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonych opakowań. Wykorzystanie zasobów odnawialnych i procesów recyklingowych będzie w przyszłości odgrywać znaczącą rolę. Powłoka Ecovio firmy BASF, oparta na składnikach biodegradowalnych (obecnie z powodzeniem przechodzi testy w naszych fabrykach) jest wyznacznikiem tego trendu. Dodatkowe funkcje, jak np. wyższa odporność cieplna, będą również w przyszłości miały coraz większe znaczenie dla różnego rodzaju opakowań. Nowe media coraz częściej podkreślają swą obecność w informacjach zawartych na opakowaniach. Pojawia się coraz więcej odnośników do stron oraz interaktywnych konkursów, do których konsumenci mogą dotrzeć bezpośrednio przy pomocy swoich smartfonów. Informacje mogą zostać uzupełnione o wirtualną zawartość, z animowanymi lub nawet trójwymiarowymi treściami dzięki funkcjom tzw. rzeczywistości rozszerzonej.
Pozostałości w papierze pochodzącym z recyklingu

Papier kartonowy wyprodukowany w procesie recyklingu może zawierać do 1,000 miligramów substancji pochodzących z oleju mineralnego na 1 kilogram produktu. To w jakim stopniu szkodliwe substancje przenikają do zapakowanych produktów spożywczych oraz jakiego rodzaju są to substancje jest przedmiotem prowadzonych obecnie badań. Już w 2010 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Zurychu wykrył znaczne ilości resztek olejów mineralnych podczas analizy opakowań kartonowych różnych produktów spożywczych. Badania wykazały również, że substancje te gromadzą się w ciele człowieka i mogą powodować stany zapalne wątroby i węzłów chłonnych. Zagrożenie stanowią nie tylko opakowania wyprodukowane metodą recyklingu, ale również pudełka kartonowe uzyskane z włókien świeżego drewna w przypadku gdy są przechowywane w papierze pochodzenia makulaturowego. Pozostałości oleju mineralnego przenikają przez poszczególne warstwy i trafiają do żywności.


Jeden problem – różne rozwiązania
W samej tylko Europie istnieje ponad 1,000 producentów opakowań kartonowych, którzy (w zależności od wielkości zakładów) wykorzystują różne procesy produkcyjne i technologie powlekania. Firma BASF oferuje takim klientom całą gamę dopasowanych rozwiązań powłokowych. Większe firmy preferują zazwyczaj procesy wytłaczania, w których tworzywo sztuczne w stanie ciekłym aplikowane jest na rozłożony karton. Najlepszym rozwiązaniem dla tego procesu jest tworzywo poliamidowe Ultramid® firmy BASF. Mniejsi producenci opakowań wykorzystują procesy drukarskie do nakładania powłok. Mogą nadrukowywać warstwę ochronną kartonu używając specjalnie opracowanych wodnych dyspersji akrylanowych. Dyspersje te mogą być również wykorzystywane przez producentów papieru do lakierowania. Produkt Ecovio® PS 1606 jest mieszaniną kwasu mlekowego i poliestru, której główną zaletą jest zdolność do biodegradacji. Dzięki temu możliwa jest produkcja opakowań biodegradowalnych. Producenci opakowań mogą nakładać tego typu warstwę przy pomocy procesu wytłaczania.


Źródło: ''