Elastyczna i wszechstronna technologia inspekcji rentgenowskiej Ishida okazała się idealnym rozwiązaniem dla wymagań dotyczących kontroli jakości w Hügli - międzynarodowej firmie przemysłu spożywczego w Zàsmuky w Republice Czeskiej.

Elastyczność X-ray Ishida dla małych opakowań

Dotyczy to przede wszystkim dwóch modeli maszyn X-ray Ishida o symbolu IX-GA-4075, specjalnie przystosowanych do pakowania niewielkich opakowań po około 10-15 g tzw. produktów poddanych dehydratacji (tj. odwodnieniu), w tym zup, sosów, przypraw i posiłków ryżowych.

W Hügli uważano, że opakowania tak małe i lekkie nie byłyby w stanie konsekwentnie przejść przez zasłony urządzenia inspekcyjnego, co oznaczało, że niemożliwe byłoby wiarygodne sprawdzenie lub zapewnienie prawidłowego odrzutu produktu zanieczyszczonego.

Rozwiązanie, pochodzące od firmy Ishida stanowiło innowacyjny projekt wykorzystujący lekkie metalowe płytki zamiast tradycyjnych ciężkich zasłon. Kurtyna ochronna tego typu umożliwia niezakłócony transfer opakowań. Opakowania pozostają nadal płaskie i nie poruszają się na przenośniku podczas wprowadzania i wyprowadzania z komory urządzenia inspekcji X-ray. Zastosowanie technologii rentgenowskiej w przypadku Hügli znacznie wpłynęło na wzrost jej ogólnej zdolności produkcyjnej. W ramach szczególnych procedur kontroli jakości stosowanych przez wiodącego detalistę, jakim jest firma Hügli, procedury detekcyjne dla potwierdzania potencjalnych zanieczyszczeń muszą być przeprowadzane w oparciu o test godzinowy. 

Elastyczność X-ray Ishida dla małych opakowań


Ponieważ opakowania są wykonane z folii aluminiowej, wykrywacze metali mogą być używane tylko przed fazą opakowania produktu. To wymagało zainstalowania trzech oddzielnych wykrywaczy metalu za każdą naważarką wielogłowicową. Oznaczało to wstrzymywanie produkcji na czas przeprowadzania procedury detekcji potencjalnych zanieczyszczeń. Przerwy na tą operację powodowały znaczne straty w produkcji, obserwowane w relatywnie krótkim czasie. 

Elastyczność X-ray Ishida dla małych opakowań


Dla porównania, inspekcja X-ray Ishida może być prowadzona bez zakłócania produkcji. Dodatkowo, urządzenie ma funkcję szczegółowego raportowania z rejestru operacyjnego. Możliwość przechowywania informacji dla każdego pakietu, który przeszedł przez komorę urządzenia, zapewnia niezbędne dane dotyczące identyfikowalności, co jest szczególnie istotne w przypadku zapytania sprzedawcy lub skargi konsumenckiej.

System inspekcji X-ray IX-GA-4075 jest wyposażony w unikalną technologię Algorytmu Genetycznego Ishida (GA), która wykorzystuje analizę danych obrazowych z wielu kontroli i pozwala osiągnąć wyjątkowo wysoki przyrost poziomu dokładności kontroli. Kolejna zaleta urządzenia to przyjazny dla użytkownika kolorowy dotykowy interfejs panelu sterowniczego, który umożliwia przywoływanie specyfikacji każdego produktu przechowywanego w pamięci za jednym naciśnięciem przycisku. Dzięki temu przezbrojenia między-produktowe są szybkie i proste, zwłaszcza, że fabryka w Zàsmuky obsługuje asortyment około 1000 różnych produktów.

Elastyczność X-ray Ishida dla małych opakowań


- "Technologia rentgenowska X-ray wprowadziła ogromną poprawę naszych procedur kontroli jakości, ponieważ potrzebowaliśmy systemu o wysokiej elastyczności, będącego w stanie wydajnie obsłużyć wiele różnych odmian produktów oraz zróżnicowanych rozmiarów opakowań" - wyjaśnia dyrektor produkcji Hügli, Pavel Coufal.

Elastyczność X-ray Ishida dla małych opakowań


- "Maszyny Ishida IX-GA udowodniły, że są idealnym rozwiązaniem dla nas i jesteśmy zachwyceni, tak wydajnością, jak i niezawodnością ich działania."

Dodatkowym atutem jest lokalne wsparcie zapewniane przez wyspecjalizowane biuro firmy Ishida w Czechach.

- "Wiemy, że w przypadku wystąpienia problemu możemy liczyć na bardzo szybką reakcję oraz równie szybką dostawę dowolnych części zamiennych" - oznajmia Pan Pavel Coufal.

Odniesiony sukces zainstalowanych już dwóch modeli implikuje złożeniem kolejnego zamówienia na trzecią jednostkę inspekcji X-ray Ishida IX-GA, która będzie służyła do monitorowania opakowań zawierających tzw. posiłki gotowe w miseczkach, takie jak makaron, ryż i puree ziemniaczane.

Systemy kontroli rentgenowskiej stanowią część szerokiej gamy zainstalowanego w fabryce Zàsmuky sprzętu od Ishida, która obejmuje również sześć naważarek wielogłowicowych i 16 automatycznych wag kontrolnych, licząc od początków współpracy, która rozpoczęła się w 2004 roku.

- "Technologia Ishida dostarcza wymaganą przez nas wydajność i niezawodność, dzięki czemu firma Ishida stała się idealnym partnerem wspierającym ciągły rozwój naszej fabryki" - podsumowuje Pavel Coufal.O Hügli

Hügli to przedsiębiorstwo rodzinne, założone w 1935 roku w Szwajcarii. Aktualnie urasta ono do rangi firmy międzynarodowej, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji zup, sosów, bulionów, przypraw, antipasti, makaronu i ryżu. Firma posiada 10 zakładów fabrycznych w sześciu krajach, a także biura sprzedaży w czterech krajach w Europie.

Hügli wkroczyła do Czech w 2000 roku wraz z przejęciem spółki Bonita. Od tego momentu notowany jest sukces i rozrost firmy.

Hügli zaopatruje głównie Czechy, Słowację, Polskę i Węgry, jak również inne kraje Europy Zachodniej oraz tak dalekie kraje jak Hong Kong i Australię. Firma produkuje głównie suche produkty mieszane, takie jak zupy, sosy, buliony, desery, przyprawy i inne produkty dla profesjonalistów, produkując, co roku około 100 milionów opakowań. Wśród klientów znajdują się międzynarodowe firmy detaliczne branży spożywczej i firmy sektora gastronomicznego, jak też restauracje, hotele, szkoły i szpitale.

 

Dowiedz się więcej o Ishida Europe

 

Źródło: Ishida Europe