CDM Sinuate to pierwszy dostępny w sprzedaży produkt oparty na technologii CDM, umożliwiającej elektryczne otwieranie opakowań. O jego wprowadzeniu na rynek poinformował koncern Stora Enso.

CDM Sinuate zaprojektowano przede wszystkim z myślą o zapobieganiu kradzieżom sklepowym. Materiał ten jest przemysłowo produkowanym cienkim laminatem o cechach charakterystycznych dla technologii CDM, oferującym bardzo mocne zamknięcie opakowania i utrudniając tym samym kradzieże złodziejom sklepowym. Jednocześnie CDM Sinuate ułatwia konsumentom otwieranie opakowania po uprzednim elektrycznym jego odbezpieczeniu. Technologia CDM bazuje bowiem na elektrycznej delaminacji polimerów.

Do opakowań typu blister i clamshell

Jednym z pierwszych zastosowań materiału CDM Sinuate są opakowania typu blister oraz clamshell (w kształcie muszli), wykorzystywane zazwyczaj do małych, ale cennych wyrobów, jak telefony komórkowe, przenośne odtwarzacze, akcesoria komputerowe i inne produkty elektroniczne. W tym przypadku przezroczyste opakowanie musi spełniać funkcję ochronną i zabezpieczać towar przed kradzieżą. To zaś stwarza problem dla użytkownika, gdyż po zakupie niezwykle trudno jest się dostać do zapakowanego przedmiotu. Praktycznym jego rozwiązaniem staje się CDM Sinuate.

”Wymagania dotyczące zabezpieczenia przed kradzieżą i kontroli autentyczności produktów często ścierają się z potrzebami konsumentów, którzy oczekują wygodnych i łatwych w użytkowaniu opakowań. To zaś stwarza zapotrzebowanie na nowe rozwiązania takie jak CDM Sinuate - mówi Lars Sandberg, menedżer ds. rozwiązań CDM w firmie Stora Enso. - Opakowania luksusowe to kolejny obszar, w którym ta zaawansowana technologia może z powodzeniem znaleźć zastosowanie, z jednej strony ułatwiając dostęp do produktu, z drugiej zaś, podkreślając jego autentyczność. Poza opakowaniami typu blister i clamshell, materiał CDM Sinuate może być wykorzystywany także w innych rodzajach opakowań. Co więcej, laminat ten może być zgrzewany na gorąco przy użyciu standardowych metod”.

Przetestowany przez klientów

Podczas testów konsumenckich, przeprowadzonych w jednym ze szwedzkich sklepów z elektroniką, aż 98 proc. klientów uznało opakowanie typu blister wykonane z laminatu CDM Sinuate za łatwe do otwarcia, podczas gdy standardowe opakowanie blister uznano za trudne do rozpakowania, nawet przy użyciu dodatkowych narzędzi. Także obsługa sklepu wypowiadała się o nowym materiale bardzo pozytywnie. Opakowanie, w którym zastosowano CDM Sinuate oferowało właściwą ochronę przed kradzieżą i minimalizowało ryzyko zniszczenia produktu podczas przechowywania.

Więcej informacji: www.storaenso.com