Podpisanie przedwstępnej umowy zakupu większościowego pakietu akcji spółki Fol-Plast S.A., decyzja o wprowadzeniu na rynek NewConnect spółki zależnej Bioerg SA, to obok wzrostu przychodów ze sprzedaży i rozszerzenia oferty handlowej najważniejsze wydarzenia w minionym roku.

- Przyszedł czas na zrobienie kilku istotnych z punktu widzenia przyszłości Grupy ERG kroków. Długo ważyliśmy nasze decyzję, ale uważam, że wybraliśmy dobrze – zdecydowanie podkreśla Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki ERG.

Zakup spółki FOL-Plast z Czeladzi wprowadza ERG S.A. w bardzo atrakcyjne nisze rynkowe, w których nie była dotychczas obecna. Dzięki tej transakcji przychody Grupy Kapitałowej ERG w ciągu najbliższych 2-3 lat powinny wzrosnąć w granicach 30 mln złotych rocznie, a moce produkcyjne o ok 60%.

Bioerg: wkrótce debiut

Bioerg jest prekursorem produkcji opakowań z tworzyw kompostowalnych w Polsce i pierwszą polską firmą, która otrzymała prestiżowy certyfikat spełniania normy DIN EN 13432:2000. Ta norma wprowadziła kryteria oceny opakowań przydatnych do odzysku organicznego. Opakowania z Dąbrowy Górniczej są wykonane z polimerów opartych na odzyskiwalnych naturalnych surowcach roślinnych w pełni przyjaznych dla środowiska.

- Dwa lata temu byliśmy o krok, od wprowadzenia spółki na giełdę, jednak kryzys zweryfikował nasze plany. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i dziś z punktu widzenia rozwoju spółki BIOERG i realizacji planów wprowadzenia nowych innowacyjnych produktów - jest odpowiedni moment na taką decyzję – podkreśla prezes Błasiak.

W Polsce zużywa się rocznie ok. 7 mld tradycyjnych jednorazowych toreb foliowych, a na świecie liczba ta sięga 5 bilionów. Są one używane zazwyczaj tylko do transportu zakupów ze sklepu do domu, dlatego średni czas używania takiej torby to 15-20 minut, a okres ich rozkładu to zazwyczaj od 100 do 400 lat. Dla porównania okres rozkładu toreb produkowanych przez BIOERG w warunkach kompostowania, to nie dłużej niż 3 miesiące, a przemiana przyjaznego dla środowiska materiału z którego są wykonane, w dwutlenek węgla i w biomasę tworzy drobny, pozbawiony substancji toksycznych kompost.

– Tworzywa biodegradowalne mają przyszłość – podkreśla prezes Błasiak. – Naszymi atutami jest nie tylko wysoka, jakość, ale i elastyczność w dostosowywaniu się do oczekiwań naszych klientów. Torby foliowe, worki na liście, czy biodegradowalne opakowania na kosmetyki, nad którymi pracujemy to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo – podkreśla Błasiak.

BIOERG jest w stanie wyprodukować na indywidualne zamówienie klientów, opakowania o szerokim spektrum rozmiarów i grubości a także z dowolnym rodzajem zadruku.

Solidne fundamenty

Spółka ERG S.A. konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku producentów wyrobów foliowych. Po III kwartałach 2010 roku porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, Grupa Kapitałowa ERG S.A. odnotowała ponad 39 procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży produktów. W 2009 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 44,6 mln złotych.

- Mimo dużego, bo kilkudziesięcioprocentowego wzrostu cen podstawowych do naszej produkcji surowców, nie tylko utrzymaliśmy poziom sprzedaży, ale i skutecznie go zwiększyliśmy – podkreśla Maciej Błasiak. – Co prawda marże nie są na satysfakcjonującym poziomie, ale rekompensujemy to zwiększaniem udziału w rynku i umacnianiem naszej pozycji – dodaje.

Dotyczy to zarówno branży budowlanej czy sanitarno – kosmetycznej, jak i spożywczej. Bardzo dobre wyniki odnotowano w laminatach, foliach termokurczliwych i foliach moletowanych. Na dobrym poziomie utrzymuje się poziom zamówień na wyroby wtryskowe. Głównie różnego rodzaju kosze i pojemniki, oraz obudowy do akumulatorów.

Osiągnięcie dzisiejszej pozycji na rynku nie byłoby możliwe, gdyby nie zrealizowany w latach 2007 – 2009 program restrukturyzacji produkcji i poszukiwania nowych rynków zbytu.

- Program nie był łatwy, wymagał zaangażowania całej załogi, przyniósł jednak oczekiwane efekty, dzięki którym spółka dalej może się dynamicznie rozwijać. To na skutek tamtych działań mamy dziś bardzo dobrą sytuacje finansową i rynkową. Jesteśmy solidnym i wiarygodnym partnerem handlowym - dodaje Błasiak.

Zgodnie z przyjętą na lata 2009-2011 strategią, spółka Erg konsekwentnie rozszerza asortyment oferowanych wyrobów, a także poszukuje ciekawych nisz rynkowych i rozwija w nich swoją działalność. Rozwój produktów, wprowadzanie nowych technologii, inwestycje w nowe instalacje i obszary rynku powinny w konsekwencji przełożyć się na dalsze zwiększenie rentowności sprzedaży.

Źródło: ''