ERGIS-EUROFILMS podpisał umowy przejęcia 100% akcji dwóch niemieckich producentów folii.

Grupa ERGIS-EUROFILMS, lider produkcji przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo–Wschodniej, podpisał umowę o przejęciu 100% udziałów w MKF- Folien, firmie wiodącym na rynku niemieckim producentem folii twardych PET, PE i PVC, oraz 100% udziałów producenta laminatów z folii twardych z PET, PE i PVC, Schimanski GmbH. Łączna wartość transakcji to 27,4 mln EUR (103,7 mln zł). Przejęcia zostaną sfinalizowane do końca października 2007. Po przejęciu obroty Grupy ERGIS-EUROFILMS przekroczą w 2007 roku 600 mln zł.

Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji strategicznego celu ERGIS-EUROFILMS, którym jest wzmocnienie pozycji lidera w przetwórstwie tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. MKF-Folien jest jednym z wiodących niemieckich producentów folii twardych PET, PE i PVC, wykorzystywanych głównie w przemyśle spożywczym oraz w sektorach technicznych. Moce produkcyjne spółki to: 20.000 ton folii PET oraz 12.500 folii PVC. Przychody spółki w 2006 roku wyniosły 39,8 mln EUR, a EBITDA 3,6 mln EUR. Po pierwszym półroczu 2007 wyniki te wyniosły odpowiednio 22,5 mln EUR oraz 2,0 mln EUR.

Schimanski GmbH to producent laminatów z twardej folii PET/PE i PVC/PE, wykorzystywanych przede wszystkim w sektorze spożywczym (np. do pakowania mięsa czy serów), o mocach produkcyjnych rzędu 16.000 ton rocznie. Przychody firmy w 2006 roku przekroczyły 28,3 mln EUR, a EBITDA wyniosła 2,8 mln EUR. Po pierwszym półroczu 2007 wyniki te wyniosły odpowiednio 13,5 mln EUR oraz 1,4 mln EUR.

Po sfinalizowaniu transakcji członkiem Zarządów obu przejmowanych spółek zostanie Dyrektor Handlowy Grupy ERGIS - Marek Krygier, a funkcję przewodniczącego Rad Nadzorczych obejmie Tadeusz Nowicki.

„Oferta produktowa firm, które przejęliśmy doskonale uzupełni nasz własny asortyment. Dodatkowo, znakomita baza klientów MKF-Folien oraz Schimanski pozwoli nam na dodatkowe wzmocnienie naszej pozycji na rynku niemieckim” - mówi Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS-EUROFILMS S.A. „Już dziś jesteśmy liderem w produkcji folii oraz przetwórstwie tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Planowane przejęcia MKF-Folien i Schimanski znacząco pozycję tę wzmocnią.” – dodał Tadeusz Nowicki.

„Bardzo się cieszymy z wejścia do Grupy ERGIS-EUROFILMS. Widzimy znakomite możliwości wspólnej ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzę, że połączenie oznaczać będzie przyspieszenie wzrostu obu firm w ramach powiększonej grupy, na czym skorzystają także nasi akcjonariusze” – powiedział Fabian Schimanski, Dyrektor Zarządzający Schimanski GmbH.

ERGIS-EUROFILMS powstał w wyniku tegorocznego połączenia giełdowego Eurofilms i jego inwestora branżowego ERGIS. Połączona firma jest największym na rynku polskim i wiodącym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem wyrobów z PVC: folii, granulatów, tapet i paneli boazeryjnych oraz parapetów. Oferta firmy obejmuje m.in. folie trwale zlaminowane z inną folią, papierem, włókniną, tkaniną itd. oraz folie drukowane, folie izolacyjne, folie opakowaniowe (w tym farmaceutyczne), wykładziny autobusowe, granulaty stosowane przez producentów kabli, panele elewacyjne (wewnętrzne i zewnętrzne), taśmy dylatacyjne, sztuczne skóry, tkaniny powlekane oraz ceraty i tapety (papierowe i winylowe). Ponadto, Spółka jest drugim co do wielkości na polskim rynku producentem folii stretch (rozciągliwej, stosowanej m.in. do owijania ładunków na paletach), producentem folii termokurczliwej PVC (służącej m.in. do pakowania produktów spożywczych) i taśm PET (służących do wiązania średnio ciężkich i ciężkich produktów i ładunków) oraz dystrybutorem folii BOPP (używanej głównie do produkcji opakowań). Zdolności produkcyjne firmy wynoszą obecnie 27 tys. ton rocznie folii stretch, 1,4 tys. ton folii termokurczliwej PVC oraz 4,8 tys. ton taśm PET.
Źródło: ''