Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie znakowania środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych, od czerwca 1994 roku producenci są zobowiazani umieszczać na opakowaniach swoich wyrobów poniższe informacje. W przypadku wyrobów z importu wymagane jest tłumaczenie etykiet na język polski.

Wymagane informacje na etykietach:

Nazwa
Zakaz używania słów "zdrowy" w przypadku jeśli wyrób taskiej cechy nie posiada. Produktom na etykiecie nie można przypisywać właściwości leczniczych, których nie posiadają. Nie dotyczy produktów dietetycznych i wód mineralnych. Produkt może zawierać przypis - "wyprodukowany metodą naturalną, ekologiczną", jeśli posiada na to potwierdzający atest.

Wykaz występujących w produkcie składników
w przypadku produktów mlecznych powinna być podana zawartość tłuszczu. W przypadku napojów alkoholowych powyżej 1,2% alkoholu, musi być podana wartość alkoholu. Przy dietetycznych składnikach produktu, należy podać ich wartości odżywcze: Wartość energetyczną KJ/g - kcal/g, zawartość składników g, zawartość witamin mg.
Produkty zawierające syntetyczne składniki muszą mieć naniesioną o tym informację np. "syntetycznie barwiony, konserwowany chemicznie".

Zawartość wagowa lub ilościowa

Termin przydatności do spożycia

Powinien posiadać pełną nazwę (dzień/miesiac/rok). W przypadku produktów o masie 50 g dopuszcza się umieszczenie daty na opakowaniu zbiorczym.
Data minimalnej trwałości

Data minimalnej trwałości, czyli termin przed którego upływem produkt nadaje się do spożycia (termin przydatności do spożycia). Datę tą znakuje się "Najlepiej spożyć przed dzień/miesiac", to dla produktów o trwałości nie przektaczającej 3 miesięcy, a dla produktów o trwałości do 18 miesięcy "Najlepiej spożyć przed końcem miesiąc/ rok".

Data produkcji
Może być ale nie musi, skoro obowiązkiem jest data przydatności do spożycia. Nazwa i adres producenta

Sposób jego użycia lub przyządzania

Numery i zezwolenia

Klasę jakości i inne godła

Komentarze

  • Znakowanie

    Jeżeli produkuje ta sama firma co sprzedaje to powinno być napisane producent i nazwa firmy. Jeżeli zaś jest jakiś dystrybutor towaru to na etykiecie powinno się znaleźć coś typu producent nazwa firmy oraz gdzieś pod spodem dystrybutor i nazwa firmy.

  • ocet

    Moje zciekawienie budzą octy winne i ich data przydatności do spożycia. Czy Polacy są w stanie zrozumieć, że jest bezterminowo dobry do konsumpcji? Czy czerony tak samo jak biały? Hm

  • oznaczenia

    mnie zastanawia czy na opakowaniu powinno być zaznaczone, że wyprodukowana dla i nazwa firmy, czy wyprodukowano przez i nazwa firmy?