Unikalne rozwiązanie dla sklepów detalicznych: Worki Cryovac® SmartPak® do świeżej żywności z opatentowanym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Sealed Air Cryovac, producent opakowań do żywności, oraz Checkpoint, dostawca rozwiązań w dziedzinie source tagging, czyli zabezpieczania produktów przed kradzieżą u źródła, tj. już w procesie produkcji, opracowały wspólnie pierwszy zintegrowany system etykietowania świeżych produktów spożywczych i zabezpieczania ich przed kradzieżą na etapie pakowania.

Innowacyjne połączenie termokurczliwych worków próżniowych Cryovac® SmartPak® oraz opatentowanych etykiet RF?EAS 2010 dopuszczonych do kontaktu z żywnością pozwala detalistom znacznie ograniczyć straty magazynowe na świeżych produktach spożywczych i znacznie zwiększyć stopień wykrywalności przypadków kradzieży w handlu detalicznym. Ponadto, rozwiązanie to eliminuje potrzebę ręcznego umieszczania etykiet, dzięki czemu detaliści mogą zaoszczędzić czas i koszty robocizny.

Gwarancja bezpieczeństwa żywności i ochrona przed niepowołanym otwarciem opakowania

Etykiety RF-EAS stosowane w workach Cryovac® SmartPak® jako pierwsze na rynku zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością i spełniają normy wymagane na rynkach europejskich i w USA. Umieszczane są wewnątrz worka automatycznie na etapie jego wytwarzania, a ich usunięcie jest niemożliwe bez całkowitego zniszczenia opakowania. Pozwala to znacznie ograniczyć kradzieże w sklepach i zapobiega niepowołanemu otwieraniu opakowań.

Ochrona produktów o wysokiej wartości

Rozwiązanie to jest łatwe do zastosowania przez producentów żywności i sprawdza się doskonale także w punkcie sprzedaży, gdyż jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi bramkami EAS stosowanymi w handlu detalicznym. Zintegrowane etykiety uruchamiają alarm przy kasie w przypadku, gdy klient nie zapłaci za produkt i etykieta nie zostanie dezaktywowana. System ten idealnie nadaje się do świeżych produktów spożywczych o wysokiej wartości dodanej, takich jak: długo dojrzewające sery, wędliny oraz mięso w porcjach detalicznych.

To unikalne rozwiązanie powstało w odpowiedzi na żądania dużych sieci handlowych, które domagały się zapewnienia niezawodnych i wydajnych kosztowo rozwiązań zabezpieczających produkty spożywcze przed kradzieżą i niepowołanym otwarciem, możliwych do wprowadzenia w fazie produkcji.

Sukces dużego europejskiego detalisty

Pomysł stworzenia tego rodzaju rozwiązania powstał w związku z częstymi przypadkami kradzieży produktów spożywczych w punkcie sprzedaży. Według raportu z 2007 roku „Globalny Barometr Kradzieży w Handlu Detalicznym” znacznie rośnie odsetek kradzieży niektórych produktów spożywczych. Szacuje się, że straty na produktach skradzionych w handlu detalicznym w Europie sięgają rocznie 1,26% obrotów brutto, a w 2007 roku wyniosły 39 881 milionów dolarów.

Jedna z wielkich europejskich sieci handlowych we Włoszech postanowiła znaleźć rozwiązanie mające przeciwdziałać wzrastającej stopie kradzieży produktów o dużej wartości poprzez kompleksowe wdrożenie planu zabezpieczania ich u źródła. Jako pierwszy produkt wybrano sery typu parmezan – Grana Padano i Parmigiano Reggiano, gdyż są one najczęściej kradzionymi produktami spożywczymi w tym kraju. Straty na nich w sklepach detalicznych we Włoszech wynoszą około 9% przy 100 milionach opakowań sprzedawanych rocznie.

Worki Cryovac® SmartPak® z zabezpieczeniem przed kradzieżą testowano u włoskiego detalisty przez sześć miesięcy. Wyniki okazały się nadzwyczaj pozytywne, wskazując na wyraźny wzrost wykrywalności przypadków kradzieży sera przy kasie. Badania wykazały, że program zabiezpieczania produktów u źródła za pomocą tagów RF-EAS może obniżyć straty magazynowe na drogich serach z 9% do 1%. Zainteresowanie nim wyraziło już wiele sieci detalicznych w całej Europie.

RFID: Nowe możliwości w segmencie świeżej żywności

„Dzięki technologii radiowej RF firmy Checkpoint, możemy pomóc naszym klientom i detalistom stale zwiększać ich wyniki finansowe poprzez ograniczanie kradzieży produktów o wysokiej wartości w punktach sprzedaży” – powiedział Gerd Wichmann, dyrektor ds. marketingu w Sealed Air Cryovac Europe. „Lecz rozwiązanie to oferuje także nowe możliwości w segmencie świeżej żywności dzięki zastosowaniu technologii identyfikacji radiowej (RFID – Radio Frequency Identification), pozwalającej na naniesienie każdego rodzaju danych o produkcie na chip umieszczony w etykiecie. Na przestrzeni najbliższych lat największe sieci detaliczne będą wymagały od dostawców dodatkowych zintegrowanych rozwiązań w zakresie zabezpieczania u źródła dla wielu produktów o wysokiej wartości” – dodał Wichmann.

Rozwiązanie antykradzieżowe Cryovac® SmartPak® można stosować wraz z workami Cryovac® BB325, OSB3050 i OSB5050 TS. Worki Cryovac® SmartPak® z zabezpieczeniem przed kradzieżą nie wymagają żadnych specjalnych modyfikacji lub ustawień w istniejących maszynach pakujących i można stosować je na standardowych ładowarkach obsługiwanych ręcznie lub automatycznie.

Cryovac® i SmartPak® to zarejestrowane znaki handlowe firmy Sealed Air Corporation. Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1,000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''