W spółce EUROCAST w Strzebielinie k/Wejherowa ruszyła w tym roku nowa linia do produkcji metodą wylewania folii polipropylenowej nieorientowanej zwanej potocznie CAST. Linia ma szerokość 3.400 mm. Zainstalowana w niej głowica pozwala na otrzymywanie w ciągu 1 godziny ok. 1 t folii złożonej z 3 warstw. Razem z dotychczas funkcjonującą również 3-warstwową linią o szerokości 2.000 mm EUROCAST może produkować teraz rocznie ponad 10 tys. ton folii CAST.

Spółka EUROCAST istnieje na rynku polskim od 2003 roku. Czas jaki upłynął od chwili rozpoczęcia produkcji na pierwszej linii wraz z doświadczeniami w opanowaniu tej technologii przeniesionymi od ówczesnego partnera VERBANO FILM – włoskiego, znaczącego producenta tej folii – pozwolił na zdobycie niezbędnego doświadczenia w produkcji, na poznanie specyfiki rynku folii CAST, na zbudowanie kontaktów handlowych z odbiorcami w kraju i za granicą.

Folia polipropylenowa CAST otrzymywana jest metodą ekstruzji polegającej na "wylewaniu" płynnej jeszcze w tym momencie folii przez wąską szczelinę na obracający się walec i gwałtowne jej schłodzenie bez jakiegokolwiek rozciągania. Proces ten pozwala na otrzymanie folii o właściwościach mechanicznych podobnych do PE i optycznych podobnych do OPP.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE FOLII POLIPROPYLENOWEJ NIEORIENTOWANEJ TYPU CAST (CPP):

- wysoka przezroczystość i połysk,
- wysoka barierowość na przenikanie pary wodnej,
- bardzo dobra zgrzewalność na urządzeniach typu "gorący drut" czy "gorący nóż", daje też bardzo silny zgrzew gorącymi szczękami jako wewnętrzna warstwa laminatu,
- wysoka odporność na przedarcie i przebicie (łatwo daje się perforować),
- nadaje się do pakowania produktów wymagających pasteryzacji i sterylizacji,
- nadaje się do zadruku metodą tak flekso jak i rotograwiury,
- nadaje się do laminowania z innymi materiałami i metalizacji ze względu na niski ciężar właściwy (0,90 g/cm3) daje większą wydajność niż inne folie o tej samej grubości.

Zastosowanie:

Folia CAST posiada bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Jest to np. produkcja opakowań: woreczki do art. spożywczych (pieczywo, słodycze), opakowania do świerzych warzyw, opakowania do wyrobów wymagających pasteryzacji, opakowania do wyr. tekstylnych (koszule, bielizna, art.pończosznicze, pościel), wkłady do albumów (kieszonki na zdjęcia, monety, wizytówki). Może to być również element laminatów: folia do wyrobów spożywczych (makarony, chipsy, suszone warzywa itp.).

Źródło: www.eurocast.info.pl
Źródło: ''