Poprzedni 2016 rok był dla firmy Eurocast bardzo pracowitym i owocnym okresem. Zgodnie z planami Zarządu zakładającymi długofalowe inwestycje w nowe technologie, park maszynowy firmy został wzbogacony o dwa nowe urządzenia. Na początku 2016 roku uruchomiony został zaawansowany technologicznie metalizer BOBST K5000 dający możliwość napylania tlenków aluminium AlOx. W drugiej połowie roku natomiast dział folii sztywnych powiększony został o kolejną linię do produkcji APET firmy Luigi Bandera, dzięki której moce produkcyjne zostały zwiększone o 40%.

Eurocast wzmacnia swoją pozycję na rynku laminatów z pierwszą na świecie maszyną do laminacji i powlekania

W 2017 roku w firmie będzie można zobaczyć pozytywne efekty wielomiesięcznej współpracy z firmą BOBST. W efekcie prowadzonych przez Dział R&D prac badawczych i testów nowych rozwiązań, już w kwietniu 2017 roku na terenie firmy zacznie pracować pierwsza na świecie maszyna CL 750D.

Zakup urządzenia BOBST do laminowania i pokrywania (coatingu) folii jest kontynuacją obranych wcześniej kierunków rozwojowych. Model CL 750D pozwoli firmie Eurocast na konsekwentne dokończenie inwestycji w technologię AlOx. Folia pokryta AlOx przy użyciu innowacyjnego metalizera BOBST K5000 w połączeniu z coatingiem wykonanym na najnowszym urządzeniu pozwoli na oferowanie klientom kompletnego produktu o doskonałych właściwościach barierowych. Klienci firmy będą mieli okazję odkryć zupełnie nowe możliwości w produkcji opakowań bazując na nowej technologii Eurocastu. Ponadto nowa maszyna umożliwi dalszy rozwój Działu Laminacji i zaplanowane zwiększenie udziału laminatów w sprzedaży.

Eurocast od lat oferuje klientom szeroką gamę laminatów folii. Opakowania wykonane z laminatów zapewniają produktom perfekcyjną ochronę i pozwalają na dostarczenie konsumentom pełnowartościowego wyrobu. Produkty te mają świetne właściwości zgrzewalne. Wytwarzany materiał charakteryzuje się zróżnicowanym poziomem barierowości w zależności od rodzaju i przeznaczenia opakowania, od laminatów niebarierowych, poprzez standardowy materiał barierowy po wysokobarierowe folie na bazie technologii AlOx. Opcjonalnie, Eurocast proponuje swym klientom rozszerzenie właściwości laminatów o peel/seal, antyfog i metalizację.

Laminaty Eurocast sprawdzają się w produkcji: folii przykrywkowych (lidding films), do opakowań typu stand-up pouches, flow pack, doypack. 

Aplikacjami są świeże produkty spożywcze (mięso, sery, ryby, owoce i warzywa), produkty pasteryzowane, toaletowe i karma dla zwierząt.

Eurocast specjalizuje się w produkcji Sterifolu, doskonałego jakościowo, wielowarstwowego laminatu folii do produkcji opakowań medycznych i kosmetycznych sterylizowanych. Sterifol ma świetne właściwości zgrzewalne oraz bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Produkt ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Wielu z nich dostrzega w nim nie tylko materiał na doskonałe jakościowo opakowania, ale również szansę na spore oszczędności.

W ubiegłym roku Dział Handlowy nawiązał współpracę z jednym z liderów branży opakowań medycznych. Jednym z warunków porozumienia było sprostanie jego kontrolowanym i ściśle przestrzeganym standardom jakościowym oraz wykazanie oszczędności na pojedynczym opakowaniu. W przedstawionej ofercie Eurocast zaproponował unikatowe rozwiązanie w oparciu o specjalny typ folii CPP zaprojektowany do produkcji opakowań medycznych przeznaczonych do procesu sterylizacji.

Dzięki powyższemu rozwiązaniu klient mógł obniżyć łączną grubość stosowanego laminatu i wprowadzić bardziej ekonomiczne opakowanie z jednoczesnym polepszeniem jakości opakowania. Tym samym był on w stanie zaoszczędzić około 5% kosztów wytworzenia opakowania do sterylizacji narzędzi medycznych.

Produkcja laminatów z roku na rok staje się coraz bardziej istotną gałęzią działalności firmy Eurocast, a sprzedaż tej grupy asortymentu utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie.

- Laminaty giętkie są najszybciej rosnącą grupą produktów w ofercie Eurocast. Notujemy co roku wzrost sprzedaży o około 100%. Planujemy rozszerzenie sprzedaży na rynkach europejskich i nie byłoby to możliwe bez inwestycji w laminarkę CL 750D firmy BOBST - mówi Tomasz Mally, Dyrektor Handlowy S-ki.

- Dzięki tej maszynie nie tylko wzmocnimy swoją pozycję na rynku polskim, ale przede wszystkim będziemy mogli zaoferować nowe produkty za granicą. Urządzenie to pozwoli nam udoskonalić jakość oferowanych produktów, zwiększyć portfolio produktowe poprzez wprowadzenie wysokobarierowych laminatów oraz w przyszłości sprzedaż materiałów lakierowanych. Widzimy bardzo duże możliwości rozwoju, zdobywanie nowych rynków i nowych klientów co jest możliwe dzięki pracy jaką wykonaliśmy przez ostatnie 3 lata – dodaje T.Mally.

Wraz z pojawieniem się w firmie nowego nabytku z początkiem drugiego kwartału 2017 zakończony zostanie kolejny etap inwestycyjny w planach rozwojowych firmy, która nadal zamierza kontynuować rozwój. Dowodem jest podjęta decyzja o przeprowadzeniu jednej z największych inwestycji w historii spółki. Szczegóły będzie można poznać w późniejszym terminie.

 

Więcej o Eurocast

 

Źródło: Eurocast