Edite Estrela, eurodeputowana reprezentująca Portugalię wręczeniem nagród w dniu 13 stycznia 2010 zakończyła ogólnoeuropejski konkurs dla młodzieży FuturEnergia, dotyczący oszczędności energii. Ceremonia rozdania nagród, zorganizowana przez PlasticsEurope odbyła się w gmachu Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani wręczają nagrody w europejskim konkursie dla uczniów na temat energii
Podczas wręczania nagród Edit Estrela powiedziała: ”Kreatywność młodych ludzi w podejściu do wyzwań związanych z energią zrobiła na mnie duże wrażenie. Takie inicjatywy jak FuturEnergia wnoszą nowe spojrzenie na te zagadnienia.”

Zwycięzcy konkursu, pochodzący z Danii, Polski, Portugalii i Włoch mają od 14 do 20 lat, a ich zadaniem było zaproponowanie rozwiązania problemu związanego oszczędnością energii i ochroną środowiska oraz przedstawienie swojego pomysłu w postaci filmu lub prezentacji. Najlepsze prace zostały wybrane pod koniec roku szkolnego przez jury składające się z ekspertów w zakresie energii.
Zwycięska praca Rafała Mularskiego z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach „Zrównoważona energia - energia geotermalna i energia słoneczna”, którą nagrodzono pierwszą nagrodą w konkursie projektowym na temat: Zaprojektuj takie źródło energii,
z którego skorzystać będzie mogło 10 000 osób bez potrzeby korzystania z paliw kopalnych doceniona została przede wszystkim za wartość merytoryczną.

Konkurs FuturEnergia - „Energia jest naszą przyszłością” prowadzony jest wspólnie przez PlasticsEurope - stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych oraz European SchoolNet, międzynarodowe konsorcjum 31 ministerstw edukacji. Ma na celu zwiększanie świadomości uczniów w wieku od 7 do 20 lat na temat tego, w jaki sposób zużycie energii może wpływać na zmiany klimatu oraz w jaki sposób zaawansowane materiały mogą przyczynić się do oszczędności energii i zasobów naturalnych. W ciągu ostatnich 3 lat w projekt zaangażowanych było ponad 2 mln uczniów biorących udział m.in. w comiesięcznych czatach on-line z uznanymi ekspertami ds. energii.

Beata Sławińska Kopyś, nauczyciel z ZSZ nr 2 w Starachowicach powiedziała: ”To dobrze, że młodzi ludzie tak poważnie traktują te ważne dla nas wszystkich zagadnienia związane z racjonalnym wykorzystaniem energii, a dodatkowo internetowa formuła konkursu FuturEnergia czyni go dostępnym dla każdego zainteresowanego tą tematyką”, dodając także „nagroda przyznana przez PlasticsEurope i European SchoolNet jest dodatkowym bodźcem do kontynuowania podobnych inicjatyw w społecznościach lokalnych”.

Nota edytorska :
1. Strona programu „Energia jest naszą przyszłością” to www.futurenergia.org
2. Projekt FuturEnergia („Energia jest naszą przyszłością”) realizowany jest przez PlasticsEurope w e współpracy z European Schools Net (EUN). EUN to działające na zasadzie non-profit konsorcjum 30 europejskich ministerstw edukacji powstałe w 1997. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eun.org
3. Informacje o PlasticsEurope dostępne na stronie www.plasticseurope.org oraz www.plasticseurope.plŹródło: PlasticsEurope