Eurofilms chce uzyskać z giełdy pieniądze po wejściu na nią na znaczne powiększenie mocy produkcyjnych i kolejne inwestycje. Akcje sprzedawać będą również dotychczasowi udziałowcy. Łączna wartość oferty ma wynosić około 40 mln zł.

Eurofilms to jeden z największych w Polsce producentów folii stretch z polietylenu, folii termokurczliwej PVC oraz dystrybutor folii polipropylenowej BOPP. 90 proc. przychodów spółki stanowi sprzedaż folii stretch, a pozostałe 10 proc. rozkłada się po równo na folię termokurczliwą i folię BOPP służącą do produkcji opakowań.

Firma jest drugim graczem na rynku folii stosowanych przede wszystkim do zabezpieczania towarów na paletach. Ma 23-procentowy udział w rynku. Jej plany inwestycyjne opierają się na oczekiwanym wzroście popytu na folię (szacowana dynamika 6 proc. rocznie), związanym z rosnącą popularnością takich opakowań w handlu detalicznym. Obecne moce produkcyjne są już w pełni wykorzystane, a firma łakomym wzrokiem spogląda na rynki zagraniczne. Eksport ma jej dawać 40 proc. przychodów, obecnie stanowi 23 proc. Według zarządu spółki uzyskuje na nim marże zbliżone do osiąganych w kraju.

Wyniki firmy pokazują, że rozwija się ona stosunkowo szybko. Marża operacyjna przekraczająca 5 proc. nie powali co prawda inwestorów na kolana, ale Eurofilms oferuje im stabilny i przewidywalny biznes. Prognozuje, że w najbliższych dwóch latach dzięki rozbudowie mocy produkcyjnych sprzedaż będzie rosła w średnim tempie 24 proc. Wzrost kosztów surowców spółka jest w stanie przenosić na swoich odbiorców. Ponadto prowadząc wspólne zakupy, korzysta na współpracy ze swoim głównym udziałowcem - firmą Ergis, czołowym producentem wyrobów z tworzyw sztucznych.

Głównym akcjonariuszem Eurofilmsu jest Ergis, jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie Środkowo - Wschodniej, zajmujący się produkcją folii, granulatów, parapetów, paneli i tapet, posiadający około 82,97 proc. kapitału spółki. Finergis Investment Limited, spółka inwestycyjna, posiada pozostałe 17,03 proc. akcji. Przy emisji nowych akcji Eurofilms, spółka Ergis może wyjść z części posiadanego pakietu akcji, jednak pozostanie większościowym akcjonariuszem.

Grupa Ergis powstała 1998 r. z połączenia trzech firm zajmujących sie przetwórstwem tworzyw sztucznych: Ergis SA z Wąbrzeźna, Cefol-Erg SA z Wojciechowa oraz Erg SA z Oławy. Ergis jest wiodącym krajowym producentem folii z PCV, granulatów, folii dekoracyjnych, paneli i parapetów, tapet, folii opakowaniowych i laminatów.

Źródło: Eurofilms, PB
Źródło: ''