Opakowania z tworzyw sztucznych występują w różnych formach np.: płaty folii, torbach, worków, opakowań grubościennych (kanistry). Z tworzyw sztucznych wyrabia się zamknięcia do innych tradycyjnych opakowań, jak zakrętki, kapsle, korki.

Opakowaniom plastikowym można nadać różne kształty są bardzo estetyczne. Poniżej przedstawiono europejskie zużycie sztywnych opakowań tworzywowych (zatem bez toreb foliowych, worków i innych cienkościennych folii opakowaniowych) ze względu na ich końcowe wykorzystanie w latach 2004-2009.

Nomenklatura wyróżnia określenie - opakowania elastyczne - odnosi się ono głównie do materiałów tworzywowych występujących w postaci folii, ale obejmuje także inne materiały, jak papier, celofan czy folia aluminiowa, używane zarówno pojedynczo, jak i w składzie laminatów.

Opakowaniem sztywnym tworzywowym będą więc pozostałe opakowania takie jak butelki z tworzyw, sztywne opakowania jogurtów, skrzynki, zamknięcia butelek itp. wykorzystywane w przemyśle spożywczym i innym.Źródło: Pira International Ltd.
Źródło: ''