Jedno z największych w Polsce centrów targowo-wystawienniczych Expo Silesia ma ruszyć we wrześniu przyszłego roku w Sosnowcu. Pierwszy etap jego budowy będzie kosztować 45 mln zł, zamiast planowanych wcześniej 30 mln zł - podała spółka Kolporter Expo z grupy kieleckiego Kolportera, która jest inwestorem tego przedsięwzięcia.

Silesia Expo będzie z pewnością konkurencją m.in. dla Targów Kielce . Przypomnijmy, że prezesem Kolportera Expo jest Tomasz Raczyński, do niedawna szef Targów Kielce. Wraz z nim w styczniu tego roku do konkurencji przeszło także kilka osób z kierownictwa TK.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele inwestora ujawnili, że jedną z pierwszych organizowanych w nowym centrum imprez będą Międzynarodowe Targi Przemysłu Wydobywczego, Metalurgicznego i Energetycznego Silmex; targi zaplanowano w dniach od 11 do 14 września 2007 r.

Przedstawiciele firmy Kolporter Expo nie ukrywali wcześniej, że niejasna sytuacja MTK po styczniowej katastrofie hali wystawowej, w której zginęło 65 osób, oraz związana z tym luka rynkowa, wpłynęły na decyzję o lokalizacji wartej w sumie ponad 100 mln zł inwestycji na Śląsku. O organizację międzynarodowych targów górnictwa równocześnie zaczęły zabiegać ośrodki z innych krajów.

W poniedziałek Kolporter Expo poinformował, że nakłady na realizację pierwszego etapu inwestycji wzrosną o połowę, do 45 mln zł. Zdecydowano też, że przy targach powstanie duże centrum konferencyjne.

Docelowo na ponad 17 hektarach terenu po dawnej fabryce silników "Silma" powstaną pawilony wystawiennicze o łącznej powierzchni ponad 35 tys. m kw. (w pierwszym etapie 13 tys. m kw), zewnętrzne tereny wystawiennicze o powierzchni 35 tys. m kw. (na początek ponad 20 tys. m kw.), parkingi na 1,5 tys. samochodów (w pierwszym etapie połowa), centrum konferencyjne, kompleks restauracyjno- handlowy i czterogwiazdkowy hotel.

W poniedziałek powołano również kilkudziesięcioosobową Radę Expo Silesia, złożoną m.in. z przedstawiciel nauki oraz organizacji przedsiębiorców. Na czele rady stanął b. wicepremier Janusz Steinhoff, a w skład prezydium weszli także m.in. prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz szefowie śląskich izb gospodarczych i instytutów naukowych.

Sosnowieckie centrum bezpośrednio ma zatrudnić ponad 100 osób, przedstawiciele inwestora i miejscowego samorządu są jednak przekonani, że wokół targów powstanie wiele kolejnych miejsc pracy. Eksperci wyliczyli, że na 1 mln zł przychodów organizatora targów przypada 5 mln zł przychodów firm i instytucji okołotargowych.

Według danych firmy Kolporter Expo, polski rynek targów rośnie rocznie o ok. 20 proc. pod względem wielkości wynajętej powierzchni (przekracza ona 0,5 mln m kw.) i 15 proc. jeśli chodzi o liczbę wystawców. Blisko 54 proc. udziału w rynku mają targi poznańskie, a niespełna 17 proc. kieleckie. Udział pozostałych ośrodków nie przekracza 3-5 proc.

Kielecka grupa Kolporter skupia 10 spółek, zajmujących się m.in. całościową obsługą punktów handlowych i sieci sprzedaży oraz świadczących usługi logistyczne, informatyczne, promocyjno- reklamowe, budowlane, windykacyjne. Firmy skupione w holdingu produkują też kioski, wyposażenie sklepów i biur. W ubiegłym roku przychody grupy przekroczyły 2,6 mld zł, a zysk 12,6 mln zł. Firma Kolporter Expo istnieje od kwietnia 2006 r.

Źródło:
Źródło: ''