Za 200 mln zł amerykański koncern Ball Packaging Europe zbuduje w lubelskiej podstrefie SSE Euro-Park Mielec jeden z największych w Europie zakładów produkcji aluminiowych puszek do napojów.

Będzie to druga fabryka BPE w Polsce. Pierwsza powstała 14 lat temu w Radomsku i produkuje 1,5 mld puszek rocznie. To jednak za mało wobec rosnących potrzeb polskiego rynku napojów i zamówień eksportowych. BPE zainwestuje tym razem około 200 mln zł w budowę zakładu produkującego aluminiowe puszki do napojów i zatrudni w nim 100 osób. Koncern zapowiada, że możliwy jest dalszy wzrost zatrudnienia, bo zamierza w przyszłości uruchomić drugą linię produkcyjną. Budowa hali produkcyjnej ma zakończyć się jeszcze w tym roku, a uruchomienie zakładu planowane jest na maj 2009 roku. Fabryka będzie wytwarzać dziennie 2 mln sztuk półlitrowych puszek do napojów i sprzedawać je polskim, ukraińskim i białoruskim browarom.

Inwestycja BPE jest pierwszą na terenie podstrefy Lublin. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki odbyło się 7 sierpnia. Dokonali tego Gerrit Heske, wiceprezes BPE oraz Adam Wasilewski, prezydent Lublina, w obecności wojewody lubelskiego Genowefy Tokarskiej i wiceministra skarbu Krzysztofa Żuka.

Koncern Ball Packaging Europe jest jednym z największych dostawców puszek do napojów w Europie. Ma 29 proc. udziału w europejskim rynku, a w Polsce zajmuje drugie miejsce wśród producentów metalowych opakowań do napojów. BPE wchodzi w skład amerykańskiej firmy Ball Corporation i ma w Europie 12 zakładów produkcyjnych, które produkują rocznie 13 mld puszek.

Źródło: PAP
Źródło: ''