Największe tegoroczne targi opakowaniowe w Europie Centralnej FachPack 2009 (rozwiązania opakowaniowe) i towarzyszące im wystawy PrintPack 2009 (nadruk opakowań i materiały służące do nadruku) LogIntern 2009 (logistyka wewnętrzna) odbyły się w dniach 28.09 ÷ 01.10.2009 r. w Centrum Targowym w Norymberdze. Ponad 1300 wystawców i 34000 odwiedzających świadczy o silnej pozycji targów w Europie Środkowej mimo dotykającego niemal wszystkie branże spowolnienia gospodarczego.

Tegoroczna, trzydziesta już edycja targów, przyciągnęła 1344 wystawców i ponad 34000 gości (2007: odpowiednio 1328, 33995). Na powierzchni wystawienniczej ponad 45000 m², tradycyjnie najsilniej reprezentowani byli przedstawiciele gospodarzy – z terenu Niemiec wystawiało się 1075 firm, a pozostałą cześć wystawców stanowiły firmy zagraniczne, głównie z Holandii, Szwajcarii, Włoch, Czech, Francji oraz Belgii. Z Polski swoje produkty i usługi przedstawiało 11 firm.

Targi Fachpack oferowały możliwość zobaczenia oferty ponad 500 wystawców materiałów i komponentów opakowaniowych. Licznie wystawiali się producenci wszelkiego typu opakowań – folii giętkich, sztywnych, kartonów, pojemników z tworzyw sztucznych i szkła, butelek, beczek i innych typów opakowań umożliwiających przechowywanie surowców bądź wyrobów przeznaczonych dla użytkowników końcowych. Oprócz wielu stoisk producentów opakowań, zwiedzając mieli okazję zapoznać się z urządzeniami do etykietowania i znaczenia, maszynami do paletowania i produktami związanymi z recyclingiem i testowaniem opakowań. Wyjątkowo dużą grupę wystawców stanowili również producenci maszyn i urządzeń służących do pakowania. Goście mogli zobaczyć maszyny i linie do pakowania produktów świeżych, mrożonych, płynnych, sypkich, roboty pakujące, czy systemy transportujące.Towarzyszące targom Fachpack targi Printpack skupiły się na nadruku, projektowaniu oraz komponentach do produkcji opakowań i etykiet. Logintern, z kolei, prezentował systemy transportujące, urządzenia do ładowania, systemy magazynowe, systemy informacyjne i kontrolne magazynów. 280 wystawców tych targów pokazywało zwiedzającym jak zoptymalizować procesy logistyczne związane z pakowaniem. Dzięki takiemu połączeniu tematów, w jednym miejscu można było zapoznać się ze wszystkimi elementami procesu pakowania, co stanowi niewątpliwie zaletę norymberskich targów. Ciekawym elementem targów były pokazy specjalne – z których najważniejszy „Sustainable Production and Packaging” zajmował około 1,350 m², na których 36 wystawców zajmujących się produkcją urządzeń do pakowania, opakowań, komponentów opakowaniowych i recyclingiem opakowań w praktyczny sposób demonstrowało jak ich produkty odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatu oraz zmniejszaniem się zasobów naturalnych.

Zwiedzający na targach reprezentowali głównie branży takie jak przemysł spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny, motoryzacyjny, chemiczny, drukarski, usługi związane z logistyką i pakowaniem, produkcja maszyn i urządzeń. Organizatorzy szacują, że około 20% odwiedzających przyjeżdża spoza Niemiec, głównie z krajów ościennych.

Następna edycja targów odbywa się już za rok. Zobacz fotogalerię z targów FachPack
Źródło: ''