Szwedzki producent opakowań – Arta Plast, wprowadził na rynek nowy, atrakcyjny rodzaj kubka kartonowego o nazwie Fiber Cup. Jest on przeznaczony do wyrobów mlecznych oraz innego rodzaju schłodzonej żywności, a powstał na bazie kartonu Cupforma Natura, produkowanego przez koncern Stora Enso.

Fiber Cup – proekologiczny kubek na bazie kartonu Cupforma Natura firmy Stora Enso

Karton Cupforma Natura – w wersji znajdującej zastosowanie przy produkcji Fiber Cup – został pokryty z obu stron cienką polimerową warstwą barierową typu PP. Wszystko po to, by zapewnić odpowiednią ochronę i świeżość przechowywanej żywności w opakowaniach powstałych na jego bazie, np. serków kremowych, masła i innych schłodzonych produktów. Dzięki właściwościom barierowym, materiał ten może – zdaniem Stora Enso – z powodzeniem zastąpić nieodnawialne surowce wykorzystywane obecnie do produkcji opakowań spożywczych, redukując jednocześnie ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Kubek można poddać recyklingowi, a jego nowoczesny kształt, opcja naniesienia atrakcyjnego nadruku czy wdrożenia własnego projektu graficznego otwierają przed właścicielami marek wiele możliwości.

Fiber Cup stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów na proekologiczne, alternatywne rozwiązania wobec powszechnie stosowanych w kontekście opakowań spożywczych, kubków polistyrenowych formowanych termicznie. To nowe rozwiązanie opakowaniowe dedykowane jest produktom żywnościowym, do niedawna zdominowanym przez opakowania plastikowe.

Tomas Rosenskold, menedżer sprzedaży Stora Enso, komentuje:

- „Półki w supermarketach są wciąż pełne produktów w opakowaniach plastikowych. Nowe rozwiązanie, jakim jest Fiber Cup, to olbrzymi krok w rozpowszechnianiu proekologicznych opakowań spożywczych, bazujących na surowcach odnawialnych, które w 100% można poddać recyklingowi”.

Karton Cupforma Natura jest produkowany przez Stora Enso od 2011 roku. Obecnie jest on oferowany w kilku wariantach, w zależności od końcowego zastosowania. Z myślą o żywności typu fast food, food-to-go (np. kawa) czy lodach jest on pokrywany jednostronnie powłoką polimerową. W przypadku zimnych napojów czy zup niezbędne jest naniesienie powłoki po obu stronach. Wykorzystana przy kubkach Fiber Cup dodatkowa warstwa barierowa jest stosowana m.in. przy opakowaniach na pieczywo czy ciastka, czekoladę, żywność w płynie czy masło. Jak podkreśla Stora Enso, współczesne jednorazowe kubki do picia mogą nawet w 98% bazować na surowcach odnawialnych, takich jak stworzone przez firmę zaawansowane biopowłoki. Wszystkie kartony z rodziny Cupforma można zadrukowywać w różnych technikach: offsetowej, fleksograficznej czy cyfrowej. Zdaniem producenta, przy właściwie dobranej powłoce, oferują one optymalne właściwości barierowe, są niezwykle szczelne i wytrzymałe, a przy tym można je poddać odpowiedniemu formowaniu czy przetwarzaniu. Cupforma Natura znajduje się na międzynarodowej liście EDP (Environmental Product Declaration). Certyfikacja EDP oznacza, że dany produkt zawiera przejrzystą informację dotyczącą jego rzeczywistego wpływu na środowisko naturalne – w całym cyklu życia. 

 

Dowiedz się więcej o Stora Enso

 

Źródło: Stora Enso