Wysokie wymagania techniczne oraz konieczność obniżania kosztów produkcji przy jednoczesnym wzroście jakości produkowanego wyrobu, wymagają zastosowania nowych metod produkcji. Jedną z nich jest zastosowanie w pełni automatycznego systemu oczyszczania tworzyw sztucznych, oferowanego przez firmę Gneuß Kunststofftechnik GmbH z siedzibą w Bad Oeynhausen w Westfali / Niemcy.

Wysokie wymagania jakościowe stawiane homogenizacji i czystości roztopionego tworzywa są podstawą jakie musi spełnić filtracja tworzyw w prawie wszystkich działach przetwórstwa TS. Podwyższenie tych wymogów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów filtracji bez zakłócenia procesu w ciągu 24 godzin na dobę nie są możliwe bez wprowadzenia nowych metod filtracji.

Firma Gneuß Kunststofftechnik GmbH z siedzibą w Bad Oeynhausen produkuje z powodzeniem już od 16 lat systemy filtracyjne do oczyszczania TS. Wynikiem długoletnich badań i rozległych doświadczeń jest nowy filtr RSFgenius. Filtr ten jest w pełni zautomatyzowanym systemem, który może być zastosowany do oczyszczania wszystkich znanych roztopionych tworzyw ze wskazaniem na dokładną filtrację termicznie czułych i nieodpornych TS.

Podstawą tego systemu jest opatentowana tarcza obrotowa znana jako Rotary-Technologie. Tarcza w której zamontowane są sita czyszczące, znajduje się pomiędzy dwoma stabilnymi blokami stalowymi. Uszczelnienie tarczy zapewnione jest twardą dokładnie dopasowaną powierzchnią bloków bez jakichkolwiek systemów uszczelniających. Bloki filtra są jednocześnie płaszczyzną poślizgu tarczy, dzięki której system nie ściera się i nie jest konieczna wymiana elementów uszczelniających. Filtry są, do 50 MPa absolutnie szczelne a obrót tarczy zapewnia automatyczną wymianę zanieczyczszonych sit w kanale produkcyjnym bez jakigokolwiek wpływu na proces przetwórczy. Bazując na tej technologii powstały różne systemy dla odpowiednich zapotrzebowań jak np. dla produkcji folii, kauczuku, włókien z PET lub PA, przetwórstwa PCW czy recyclingu.

Cały artykuł znajdą Państwo w dziale Publikacje