Grupa Schumacher Packaging, jeden z największych producentów opakowań z tektury litej i falistej wśród firm rodzinnych, osiągnął w 2017 roku wzrost obrotów o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym, uzyskując wynik 591 milionów euro. Ten znaczący wzrost obrotów znacznie przewyższa ogólną tendencję na rynku. Jest to szczególnie istotne w kontekście gwałtownych wzrostów cen surowca, z jakimi zmagać się muszą obecnie producenci opakowań papierowych. Najważniejszą strategiczną inwestycją Schumacher Packaging jest zatem dalsza rozbudowa zakładów produkujących surowy papier.

- „Na najbliższe trzy lata, włącznie z rokiem 2020, Grupa planuje inwestycje na łączną kwotę ponad 130 milionów euro” - zapowiada Björn Schumacher, dyrektor zarządzający Grupy.

Firma specjalizująca się w produkcji opakowań zamierza również kontynuować ekologiczny, zrównoważony wzrost.

- „Do roku 2021 planujemy roczną sprzedaż na poziomie 750 milionów euro - komentuje Schumacher.

 

Wzrost obrotów mimo wysokich cen surowca

Pracowników Schumacher Packaging bardzo cieszy stały rozwój całej Grupy.

- „W 2017 roku odnotowaliśmy wzrost obrotów we wszystkich krajach, w których działamy” - mówi Björn Schumacher.

Należy jednak spojrzeć na sytuację również krytycznie, ze względu na wzrost kosztów surowego papieru, z którego wytwarzane są opakowania z tektury falistej. W zeszłym roku wyniósł on około 30 procent.

- „Dla branży jest to sytuacja naprawdę groźna, zwłaszcza że producenci opakowań jak dotąd nie przenosili kosztów podwyżki cen surowca na klienta - objaśnia Schumacher. - Można zatem przewidywać, że ceny opakowań w najbliższym czasie wzrosną. Realistyczne oszacowanie to 15 procent i więcej. W przeciwnym razie istnienie firm produkujących opakowania byłoby zagrożone.”

 

Strategiczna rozbudowa własnej produkcji papieru

Schumacher Packaging znajduje się w korzystnej sytuacji z uwagi na fakt, że jest w stanie samodzielnie wyprodukować znaczną część koniecznego materiału. Zakład w Grudziądzu jest częścią Grupy od 2010 roku. Obecnie rocznie produkuje się tam od 120 000 do 130 000 ton tektury falistej oraz papieru typu Testliner i Frostliner.

- „Ze względu na coraz trudniejszą sytuację w obszarze dostaw, nasza własna produkcja papieru stanowi ogromną przewagę konkurencyjną - mówi Schumacher. - Pod koniec 2016 roku nabyliśmy także papiernię w Myszkowie w Polsce, a na drugą połowę 2019 roku zaplanowaliśmy oddanie tam do użytku maszyn papierniczych o rocznej wydajności od 250 000 do 300 000 ton. W tym momencie Grupa Schumacher Packaging stanie się w 100% samowystarczalnym producentem.”

 

Zakład w Greven podwaja moce przerobowe

Bardzo duży wpływ na rozwój Grupy w ubiegłym roku miał zakład w Greven. Został on otwarty przez Schumacher Packaging w 2014 roku w Airportpark FMO, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Münster-Osnabrück. W 2017 roku firma Schumacher Packaging pomyślnie ukończyła rozbudowę zakładu produkującego opakowania z tektury falistej, podwajając tym samym wydajność produkcji.

- „Rozwój zakładu w Greven oceniamy bardzo pozytywnie - mówi Schumacher. - W tamtym okresie odnieśliśmy niespodziewanie duży sukces.”

Rozwój przejętych w 2017 roku zakładów w Lehrte pod Hanowerem i w Nýrsku w Czechach również jest bardziej niż zadowalający. Zakład w Lehrte oferuje copacking i inne usługi, a zakład w Nýrsku produkuje opakowania specjalistyczne i warstwowe.

- „Popyt jest tak duży, że planujemy znacznie rozbudować oba zakłady” - mówi Björn Schumacher.

 

Innowacja: zindywidualizowany druk cyfrowy

Istotną strategiczną przewagą firmy Schumacher Packaging jest jej obecność na wielu rynkach europejskich, przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennie wysokich standardów technologii, jakości i usług we wszystkich zakładach produkcyjnych. Jako firma rodzinna, Schumacher Packaging działa niezależnie od struktur korporacyjnych, dzięki czemu ma możliwość szybkiej realizacji projektów zgodnie ze zmieniającymi się wymogami klientów. Właśnie dlatego Schumacher Packaging od lat jest jednym z liderów wydajności i innowacji na rynku, również w dziedzinie druku cyfrowego. 

 

Druk cyfrowy w produkcji seryjnej

Schumacher Packaging w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Ebersdorf wykorzystuje obecnie maszynę do druku cyfrowego firmy Durst. Jest to prototyp wspólnie opracowany i przetestowany przez partnerów, Durst i Schumacher Packaging. Produkcja seryjna z użyciem tej maszyny ma się rozpocząć w drugim kwartale 2018 roku. Nowa maszyna może dzielić przemysłowe nakłady identycznych opakowań i displayów na dowolną liczbę serii, od jednego do kilku tysięcy arkuszy. Druk cyfrowy w technologii Mass Volume pozwala m.in. na zróżnicowanie drukowania z arkusza na arkusz: drukowanie różnych obrazów, wersji lub kodów kreskowych. Wszystko to jest możliwe natychmiast i bez kosztów przezbrajania. Nadruk poszczególnych arkuszy można zmieniać, aby podzielić opakowania na kategorie i spersonalizować zgodnie z życzeniem według regionu, sezonu, promocji czy klienta.

„W tej chwili jesteśmy jedyną firmą, która bazując na specjalnych farbach Durst jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości opakowania zadrukowane cyfrowo z wysokim połyskiem - mówi Schumacher. Nie ma wątpliwości: druk cyfrowy to przyszłość. Otwiera on zupełnie nowe możliwości. Jest to również decydujący czynnik w kontekście stale rozwijającego się handlu elektronicznego.”


 
Poszerzenie asortymentu CargoProfil

Specjalista w dziedzinie tradycyjnych opakowań angażuje się również w inne dziedziny innowacji. W 2015 roku firma Schumacher Packaging jako pierwsza wprowadziła papierowy pusty profil do wyrobu modułów transportowych. Profil ten, wykonany z klejonych pasów papieru, jest lekki, a jednocześnie stabilny i wytrzymały.

- „Nazywa się CargoProfil - mówi Björn Schumacher. - Produkujemy już palety i pokrywy z CargoProfil. W niedalekiej przyszłości przedstawimy wiele innych produktów do różnych zastosowań, z wykorzystaniem tego materiału, na przykład bardzo lekkie skrzynie transportowe.”

 

Źródło: Schumacher Packaging