W dniach od 28-30 października 2003 r. Cryovac, lider na rynku technologii i opakowań do żywności, organizuje seminarium pt. "Fish Week" czyli tygodniowe warsztaty, wykłady, spotkania oraz prezentacje dotyczące opakowań dla przemysły rybnego.

Będzie to unikalna forma spotkania zarówno dla producentów żywności, firm przetwórstwa rybnego, handlowców detalicznych jak i konsumentów, aby wymienić poglądy w szerokim zakresie tematów związanych z przemysłem rybnym w Europie. Prezentowana będzie większość zaawansowanych rozwiązań opakowań i technologii firmy Cryovac, a uczestnicy programu będą mieli również okazję spotkać się z najlepszymi europejskimi ekspertami firmy Cryovac, wykładowcami przodujących instytutów opakowań oraz przedstawicielami handlu detalicznego.

Najciekawszym punktem programu jest Europejskie Seminarium, które odbędzie się we wtorek 29 października 2003 roku. W ramach tego spotkania omawiane będą tematy dotyczące obecnych trendów na światowych rynkach, wymagania konsumentów, perspektywy nowoczesnej sprzedaży detalicznej, HRI perspective, systemy opakowań ryb mrożonych, opakowania świeżych ryb oraz opakowania produktów gotowych.

Konferencja odbędzie się na terenie Packforum czyli centrum techniczno-wystawienniczym firmy Cryovac. Packoforum to miejsce, w którym aż wrze od innowacyjnych, pomysłowych rozwiązań dotyczących światowego przemysłu opakowań do żywności. Zostało otwarte w październiku 2002 roku i jest ulokowane strategicznie na obrzeżach Paryża a jego powierzchnia wynosi 1900 m².

Packforum oferuje klientom Cryovac i przedstawicielom przemysłu przetwórczego żywności, niepowtarzalną okazję zobaczenia i przedyskutowania ostatnich światowych innowacji w materiałach do produkcji opakowań, systemach, wyposażeniu i obsłudze. A wszystko to w jednym miejscu, pod jednym dachem i przez cały rok.

Opłata za uczestnictwo wynosi € 380 (+VAT) na osobę, w cenę wliczone jest wyżywienie oraz zakwaterowania.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Prezentacja odbędzie się w języku angielskim jednakże możliwy będzie dostęp do tłumaczenia symultanicznego.

Wszelkich informacji dotyczących szczegółów programu "Fish Week" oraz zgłoszenia uczestnictwa dostarcza:
Krzysztof Zając Sealed Air Cryovac tel. kom. 0602 398 478
Magdalena Marzec-Mróz Media Metropolis tel. kom. 0601 282 881
Źródło: ''