Kobiety lubią używać pachnideł sygnowanych nazwiskami wielkich kreatorów mody. Oni zaś uwodzą je coraz to nowszymi inspiracjami. Dostarczają im przez to przyjemnych wrażeń i działają jak magnes – przyciągają i zachęcają do sięgnięcia po flakon, w którym mieści się kompozycja zapachowa.

Kolekcjonerzy perfum uwielbiają zdobywać flakony głównie z serii limitowanych. Traktują je jak dzieła sztuki i mają satysfakcję z posiadania jednego z niewielu egzemplarzy. Limitowane wersje zapachów wielkich kreatorów mają dla ich wielbicieli wyjątkową wartość i nabywane są ze względu na ich niezwykłą formę i unikatowy charakter.

Lalique, René
Jednym z najwybitniejszych twórców butelek do pachnideł, żyjący w latach 1860-1945 był Lalique, René. W wieku 25 lat założył warsztat jubilerski w Paryżu, a jego nowatorskie prace szybko zyskały rozgłos. Uznał on bowiem, że w tworzeniu biżuterii ważniejszy od drogich materiałów jest efekt estetyczny, jaki wzbudza dany wyrób. Dzieła Lalique a wyróżniają się asymetryczną kompozycją, dużym nagromadzeniem linii krzywych oraz bogactwem ornamentów. Przepojone są poetycką tajemniczością. Flakony do perfum Lalique'a miały kształt owadów, kwiatów, liści czy kobiet w zwiewnych szatach. W projektowanych przez niego buteleczkach z lat trzydziestych można dostrzec fascynację bryłami geometrycznymi. We flakonach Lalique'a sprzedawane były m.in. perfumy Coty'ego, Guerlaina, Lubina, Molinarda, Rochasa (Femme), Wortha, Luciena Lelonga i in. Jedna z jego buteleczek (Bouchon Mures) została sprzedana na aukcji za prawie sześćdziesiąt tysięcy dolarów USA.


Jean Paul Gaultier
Jean-Paul Gaultier należy do najbardziej znanych i cenionych projektantów w świecie mody. Urodził się 24 kwietnia 1952 roku, w Arcueil, we Francji.
Już w dzieciństwie interesował się modą. Swoje pierwsze projekty wykonywał dla pluszowego misia, następne poważne projekty wykonał już w wieku 14 lat. Trzy lata póżniej wysłał swoje szkice do kilku znanych domów mody. Rozpoczął też naukę w College dEnseigment i Lycee dArcueil. W latach 1972-1974 pracował dla Pierra Cardin. W 1977 roku założył swój własny dom mody.
W modzie i zapachach Jean Paul Gaultier obecna jest inwencja twórcza i ciągła odnowa. Limitowane edycje ukazują artystyczną wyobraźnię kreatora. Jean Paul Gaultier z właściwą sobie finezją i przekorą ubiera flakon wody toaletowej w suknie ze swoich kolekcji. Flakon w kształcie kobiecej sylwetki staje się nowego rodzaju manekinem, na którym projektant eksponuje kreacje mody. Flakony bywały ubrane w wzorzyste suknie – liście, kwiaty, koronki.
House of Dior
Christian Dior początkowo prowadził galerię sztuki.
W 1935 zainteresował się modą. Rozpoczął prace dla paryskich projektantów strojów: R. Pigueta (od 1938) i L. Lelonga (od 1942). W 1946 założył w Paryżu własny dom mody. Po latach wojennego ubóstwa i bezbarwności wylansował w 1947 kolekcję Corolle (przez Amerykanów nazwaną New Look – Nowy Wygląd), nawiązującą do mody II Cesarstwa: długie suknie z obcisłym stanikiem, podkreśloną talią i kloszową spódnicą.
Założony przez niego w Paryżu dom mody nadal podtrzymuje tradycje mistrza również w dziedzinie kosmetyków. Dzięki projektom z ostatnich kolekcji - Johna Ganiano - Dior może poszczycić się hitem zapachem J’adore w pięknym egzotycznym flakonie – imitującym czasy starożytnego egiptu.
Urodzinowa wersja opakowania J’adore z 2001 ozdobiona została sławetnym podpisem - czterema literami – breloczkami zaczepionymi wokół szyjki flakonu.
Coco Mademoiselle Chanel
Chanel Coco właściwie Gabrielle Chanel (1883-1971), francuska projektantka mody damskiej, która 1922 wylansowała najsłynniejsze perfumy świata: "Chanel nr 5". Nie powinna być zawiedziona promocją zapachu Coco Mademoiselle. Kampanii reklamowej wody toaletowej towarzyszy zdjęcie wymyślone przez Jacques’a Helleu przedstawia młodą kobietę o ciemnych oczach i beztroskim spojrzeniu, która przypomina Gabrielle Chanel. Prześwitująca sukienka kontrastuje z białą kanapą, nawiązującej do tej, na której siadywała Mademoiselle.
Opakowanie perfum o bursztynowym kolorze ma wyjątkowo prosty i "szlachetny" kształt.
Flakon nawiązuje raczej do nowoczesnej stylistyki, grube szkło podkreśla jeszcze bardziej luksusowy charakter produktu. W tym wypadku mamy wrażenie ze sięgęgamy po produkt z najwyższej półki i nie mylimy się - tak jest w rzeczywistości.


W innym stylu...
Wśród wielu propozycji projektów opakowań do perfum odnaleźć można te o mniej wyrafinowanej stylistyce, o prostych i zdecydowanych liniach. Interesująco przedstawia się gama opakowań firmy Gerresheimer.
Firma jest wiodącym producentem opakowań ze szkła na rynku niemieckim i produkuje flakony dla wielu znanych marek: Ives Rocher, Jil Sander, Jackpot.
W swojej kolekcji Gerresheimer posiada także ampułki i buteleczki ze szkła rurkowego, idealnie przeźroczyste lub matowione kwasem, w najróżniejszych kolorach. Te miniaturowe dzieła sztuki urzekają niewielkimi rozmiarami - przede wszystkim jednak zaskakują wysoką precyzją wykonania.

Komentarze

  • bajeczne...

    Uwielbiam, gdy perfumy nie tylko pięknie pachną, ale i wyglądają. To jest genialne połączenie http://blog.missala.pl/zapowiedzi/majda-bekkali/

  • ZAKUP

    Ciekawe kto oferuje takie surowce: Schulman czy Biesterfeld a może KGL.