Redukcja kosztów produkcji jest dzisiaj bardziej istotna niż kiedykolwiek. Firmy chcą aby ich produkty spełniały wysokie standardy jakościowe i użytkowe, ale jednocześnie przy jak najniższych kosztach produkcji. Sealed Air – jeden z największych na świecie producentów folii opakowaniowych – o foliach wie wszystko. Ta wiedza pomaga zmniejszać koszty opakowania na różnych etapach produkcji i łańcucha dostaw.

Najczęściej wybieranym materiałem opakowaniowym są folie termokurczliwe. To najbardziej uniwersalne tworzywo, które może być stosowane w pakowaniu wszelkich produktów o praktycznie dowolnych kształtach. Folie są najtańszym dostępnym rozwiązaniem i dla pewnej grupy produktu – najbardziej efektywnym.

- Opakowanie z cienkiej folii ma zadanie utrzymać zawartość w nienaruszonym stanie do momentu odpakowania przez użytkownika końcowego, zabezpieczyć przed brudem i ograniczyć wpływ czynników takich jak wilgoć i tlen oraz podnieść walory estetyczne produktu – wylicza Sławomir Kwiatkowski, regionalny menedżer sprzedaży Sealed Air w Europie Północnej i Centralnej.Najważniejszym parametrem technicznym jest wytrzymałość mechaniczna folii oraz jej zgrzewu. Pęknięty zgrzew wygląda tak samo jak rozerwane opakowanie. Kolejnym istotnym elementem jest siła obkurczania, czyli jak folia kurczy się po wpływem obróbki termicznej – nie tylko ze względu na to, że źle dobrana moc może zdeformować produkt, ale także dlatego, że proces ten wpływa bezpośrednio na czas, wydajność oraz ilość energii niezbędnej do zapakowania produktu. Walory optyczne są równie istotne, ponieważ podnoszą wartości estetyczne pakowanych produktów. Dla producentów bardzo istotny jest stały koszt działania linii pakującej oraz koszt zmienny folii. Większość dostawców oferuje folie w kilogramach. Dla danego produktu stała pozostaje ilość metrów kwadratowych folii potrzebnych do jego zapakowania. Nie ma znaczenia jaką ma grubość, a więc ile waży folia – czy będzie to 10, 15 czy 25 mikronów, zawsze będziemy potrzebowali 1,2 lub 0,5 metra kwadratowego. Jeśli cena uzależniona jest od wagi folii, to dostawca może dostarczyć nam wyrób o dowolnej grubości. Nie musi to wynikać ze złych intencji, ale na przykład z technologii produkcji, która nie pozwala utrzymać sie w zakresie określonej tolerancji. Wtedy na rolce, która waży np. 15 kg będzie mniej metrów kwadratowych. W efekcie zostanie zapakowanych mniej produktów, a wiec będzie większy koszt jednostkowy opakowania.

- Należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży w kilogramach dostawca nie bierze odpowiedzialności za koszt jednostkowy opakowania klienta. Inaczej wygląda odpowiedzialność sprzedawcy w wypadku zakupu folii w metrach kwadratowych ponieważ tutaj sprzedawca gwarantuje cenę za jednostkę powierzchni bez względu na grubość samej folii - dodaje Sławomir Kwiatkowski.

Wybór grubości folii jest bardzo ważny. Cieńsza folia to mniejsza masa opakowania, więcej metrów kwadratowych na rolce, a więc mniej przestojów maszyny, mniej wymaganej przestrzeni potrzebnej do składowania opakowania przy tej samej wydajności produkcji oraz mniejszy podatek środowiskowy.

Wszelkie dodatkowe (niepotrzebne) koszty pakowania wynikają z niewłaściwego funkcjonowania procesu. Ich źródłem może być źle działająca maszyna pakująca, niskiej jakości lub źle dobrana folia opakowaniowa. Dlatego warto brać pod uwagę zalecenia specjalistów: dobrać maszyny o odpowiedniej wydajności i folie przeznaczoną dla wybranej aplikacji. Jeśli system nie funkcjonuje płynnie, powodując przestoje (folia się zrywa lub nieprawidłowo obkurcza, produkty wymagają przepakowania lub są zdeformowane, zgrzewy nie trzymają itp.) niezbędna jest weryfikacja zastosowanych rozwiązań. Często okazuje się wtedy, że rozwiązania najtańsze w zakupie są najdroższe w eksploatacji.Najważniejsze informacje:

• Sealed Air jest globalnym liderem rynku zaawansowanych technologii opakowań ochronnych i specjalistycznych, zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i dla klientów indywidualnych. W zasięgu sieci handlowej Sealed Air pozostaje niemal 80% światowej populacji.

• Produkty oferowane przez Sealed Air to między innymi folie termokurczliwe Cryovac® i Opti®, rozwiązania typu easy open oraz maszyny pakujące Shanklin®.

• Materiały oraz systemy do pakowania świeżej żywności, oferowane pod marką Cryovac®, umożliwiają bezpieczną i wydajną dystrybucję łatwo psujących się produktów spożywczych. Materiały te obejmują opakowania z folii termokurczliwej oraz worki, laminaty bez właściwości obkurczania oraz maszyny pakujące.

• Termokurczliwe materiały opakowaniowe są często stosowane tam, gdzie liczy się zabezpieczenie produktu i jego doskonały wygląd. Ich oferta obejmuje marki folii termokurczliwych Cryovac® i Opti®.

• Rozwiązania Sealed Air chronią i zabezpieczają produkty klientów poza magazynami i w trakcie transportu oraz w całym łańcuchu dystrybucji.

• Sealed Air inwestuje w badania umożliwiające rozwój światowej technologii opakowań.

Więcej na: www.sealedair-emea.com
Źródło: ''