Ponad 700 zaproszonych drukarzy z całego świata uczestniczyło w forum "Efekty specjalne" zorganizowanym przez Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberga) w zakładach Wiesloch, w dniach 7-19 października br. Wśród gości była także liczna grupa drukarzy z Polski.

Tematem forum było wysokojakościowe uszlachetnianie druków w jednym przejściu arkusza przez maszynę zademonstrowane na odpowiednio skonfigurowanych maszynach Speedmaster CD 74 (CD 74-6+LX; CD 74-6+LYYLX) – teraz oferowanych również w wersji UV, oraz na maszynie Speedmaster CD 102 Duo – pierwszej na świecie maszynie offsetowej wyposażonej we fleksograficzne zespoły drukujące.
Forum adresowane było w szczególności do drukarń, które w swojej działalności wykonują wysokojakościowe prace w technice offsetowej w zakresie akcydensów oraz etykiet i opakowań. Nowe technologie pozwalają odpowiednio wyposażyć drukarnie i przygotować je na stale rosnące wymagania odbiorców tego sektora rynku.
Na przykładzie specjalnie przygotowanych prac pokazano możliwości uzyskania specjalnych efektów w drukowaniu na różnych podłożach – papier, karton, folie PCV, OPP, soczewkowe – przy użyciu farb hybrydowych, farb UV oraz lakierów irodynowych i metalicznych.

Offsetowa arkuszowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster CD 74-6+LX przygotowana do druku farbami UV/hybrydowymi wyposażona była między innymi w: przygotowanie do zainstalowania suszarek między zespołowych po każdym zespole, 3 suszarki UV, suszenie końcowe UV, odciąganie mgły, mieszadła w kałamarzach, wałki przystosowane do pracy z farbami konwencjonalnymi, farbami hybrydowymi oraz farbami UV.
Na maszynie drukowane były dwa motywy przy wykorzystaniu technologii hybrydowej z użyciem 1 suszarki UV: kalendarzyk w formacie karty kredytowej na PCV 0,32 mm (4 kolory + kolor specjalny + UV-lakier ochronny) oraz motyw z samochodem Lotus na papierze. Ten ostatni wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Odbitki prezentujące piękny model samochodu Lotus Esprit V8 zostały wydrukowane farbami hybrydowymi w następującej kolejności:5 kolorów farby hybrydowe, suszenie UV między zespołowe po 5-tym zespole,lakier drukowy offsetowy z płyty offsetowej wybiórczo na 6 zespole.
Druga maszyna CD 74-6+LYYLX była przygotowana do druku farbami konwencjonalnymi oraz lakierowania UV. Drukowane były dwie formy etykietowe. Pierwsza forma ze srebrem kładzionym na lakier ochronny. Druga forma etykietowa z lakierem UV.

Nowy Speedmaster CD 74 w pełni wyposażony w technologię UV jest dostępny od kwietnia 2002 roku. Do chwili obecnej w skali świata zainstalowano już ponad 230 zespołów. W sierpniu br Speedmaster CD 74 otrzymał nagrodę German Design Prize przyznawaną corocznie za wybitne osiągnięcia w zakresie projektowania i wzornictwa przemysłowego. Nowy CD 74 przeznaczony jest dla drukarń akcydensowych specjalizujących się w produkcji wysokojakościowych prac oraz dla rynku etykietowego i opakowaniowego. To kompletne rozwiązanie w średnim formacie daje drukarzom możliwości uzyskania naprawdę zdumiewających efektów. Umożliwia drukowanie farbami UV, lakierowanie UV oraz podwójne lakierowanie inline przy jednym przejściu arkusza przez maszynę.
Speedmaster CD 102 Duo ma 28 metrów długości i drukuje z maksymalną prędkością 13.000 arkuszy na godzinę. Heidelberg stworzył ją z myślą o wysokojakościowej produkcji inline np. z możliwością nakładania kryjącej bieli na folię metaliczną lub wysokojakościowej farby złotej lub srebrnej, która może być zadrukowywana inline farbami offsetowymi. Pozwala to osiągać bardzo dobre efekty metaliczne satysfakcjonujące nawet najbardziej wymagających klientów.

Pokazy zostały przyjęte i ocenione bardzo wysoko przez wszystkie grupy gości. Podkreślano zarówno profesjonalizm przygotowania prac i pokazów, jak i bardzo wysoki poziom kompetencji prezentujących je instruktorów.

Więcej informacji:
Heidelberg Polska Sp. z o.o.
Małgorzata Kurc
Tel.: +48-22-57 89-553