Francuskie koncerny produkujące materiały z tworzyw sztucznych i opakowania foliowe skrytykowały Francuskie Narodowe Zgromadzenie, które zamierza zakazać produkcji i użycia niebiodegradujących się plastikowych toreb do 2010 roku.

Według nich pakowanie jedzenia w takich opakowaniach nie będzie udane. Legislacja jest projektowana nie po to by walczyć z zaśmiecającymi, ale dostarczać rolnikom nowym źródeł dochodu. Tworzywa biodegradowalne wymagają krochmalu i składników opartych na kukurydzy. Francuskie ministerstwo środowiska ocenia że jakieś 15 milionów plastikowych torb reklamowych reprezentuje od 60,000 do 80,000 ton polimeru. Ta ilość plastikowych toreb krąży rocznie we Francji w obiegu. Jednak około 120 milionów toreb rocznie nie wraca do obiegu - nie podlega recyrkulacji.

Źródło: © Plastics Information Europe, Bad Homburg - www.plasteurope.com

Komentarze

  • Najlepsze są oksy-bio!

    Gdzie dwóch się bije... itd. Od kilku lat są dostepne na rynku tworzywa oksy-biodegradowalne. Trwałe i mocne - nie ustępuja jakością od "zwykłych" tworzyw sztucznych a mają właściwości tworzyw biodegradowalnych. Rolnicy zyskają bo będą mogli "współtowrzyć" opakowania biodegradowalne a producenci zwykłych opakowań nie stracą bo przy niewielkiej modyfikacji produkcji rozpoczną dystrybucję również biodegradowalnych opakowań polietylenowych. Proste.