- Targi Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech oraz Pakfood i Invest Hotel uważam za otwarte! – tymi słowy Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście zainaugurował wyjątkowe wydarzenie targowe, które sam określił mianem największego i najważniejszego w tej części Europy.

Gala otwarcia już za nami!
Dziś w Poznaniu obchodzimy święto branży, które po raz 29. odbywa się w Poznaniu i związane jest z rolnictwem, najpotężniejszym sektorem polskiej gospodarki – powiedział Stanisław Kalemba.

Podczas uroczystego otwarcia uczestniczył również Wiceminister Janusz Piechociński, który w swoim wystąpieniu precyzyjnie wskazał sposób na wszystkie ewentualne wahania w krajowej i światowej gospodarce. – Odpowiedzią na globalizację czy jakikolwiek kryzys nie powinna być walka, ale współpraca, której dowodem mogą być rozpoczynające się dziś targi. Podczas ich trwania przedsiębiorcy w sposób szczególny zwracają uwagę na relacje oraz wzajemne zaufanie, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działanie zmierzające ku rozwojowi.

Uczestników targów przywitał również Tomasz Kayser, Wiceprezydent Miasta Poznania, który zwrócił uwagę na poznańską przedsiębiorczość wynikającą z pracy organicznej, której efektem są m.in. Targi Polagra i towarzyszące im Pakfood oraz Invest Hotel. – Życząc państwu wielu obitych, owocnych oraz inspirujących rozmów zapraszam jednocześnie do zwiedzenia Poznania, niezwykle gościnnego i atrakcyjnego miasta – dodał na zakończenie.

W pamięci pozostaje także wystąpienie Andrzeja Byrta, Prezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Zbliżamy się do okrągłej rocznicy 30-lecia, kiedy to Międzynarodowe Targi Poznańskie zainicjowały nowy etap rozwoju polskiego rolnictwa. Dziś nauczyliśmy się korzystać ze znacznie większych możliwości, co niewątpliwie wpływa na tempo rozwoju całego sektora. Rolnictwo rosło w siłę, a my razem z nim. Dlatego też mogę dziś z tego miejsca życzyć państwu dobrych interesów oraz smacznego! – zakończył Andrzej Byrt.

Wśród osób, które pojawiły się na otwarciu oraz Gali Nagród, obecni byli m.in. Andrzej Chałasiński, przedstawiciel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Eugeniusz Grzeszczak, Wicemarszałek Sejmu, Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krystyna Gurbiel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz liczne grono posłów, dyplomatów z korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Uroczyste otwarcie poprzedziła konferencja prasowa Ministra Rolnictwa Stanisława Kalemby oraz Prezesa MTP Andrzeja Byrta. Konferencja poświęcona była sytuacji polskiej branży spożywczej. Minister Stanisław Kalemba przedstawił raport na temat  zmian w handlu zagranicznym polskimi artykułami rolno-spożywczymi. - Polski sektor rolno-spożywczy jest jednym z najmocniejszych w Unii Europejskiej. Należymy do największych producentów żywności. Jesteśmy największym w Europie producentem jabłek, pieczarek, zajmujemy drugie miejsce w produkcji żyta i ziemniaków - powiedział. Jak podkreślił, między 2003 a 2012 rokiem eksport towarów rolno-spożywczych wzrósł czteroipółkrotnie. W ubiegłym roku jego wartość wynosiła blisko 18 mld euro. - To świadczy o zmianach, jakie się dokonały w polskich gospodarstwach, na polskiej wsi, ale także w sektorze rolno-spożywczym, gdzie zainwestowano środki pomocowe. Spowodowało to, że mamy jedne z najnowocześniejszych technologii w Europie. Ten sektor ma dynamikę, jakiej nie ma w żadnym innym sektorze naszej gospodarki – spointował.