Data publikacji: .

Bardzo często można spotykać się z informacjami o negatywnym wpływie człowieka na środowisko naturalne. Choć nie każdy z nas ma możliwość spektakularnych działań na globalną skalę, to jednak nawet mały gest pojedynczej osoby może być początkiem zmian. Dlatego warto zadbać o swoje najbliższe otoczenie i na początek zastanowić się chociażby, co zrobić z opakowaniami po kosmetykach. Doradzamy gdzie je wyrzucić, jakie są zasady segregacji, ale także czy można je wykorzystać jeszcze na inny sposób.

Opakowania po kosmetykach

Opakowania po kosmetykach – gdzie wyrzucać?

 

Świadomość ekologiczna sukcesywnie wzrasta, dlatego optymalna segregacja odpadów również wchodzi na coraz wyższy poziom. Odpowiednie ich podzielenie umożliwia recykling, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla środowiska. To, w jaki sposób postępuje się ze zużytymi opakowaniami po kosmetykach w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Każda osoba, która zastanawia się, gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach, musi pamiętać, że ten sam materiał pojemnika, nie zawsze może trafić do tego samego kosza. Dlaczego tak się dzieje? Przykładem mogą być buteleczki po lakierach do paznokci. Choć wykonane ze szkła, muszą trafić do odpadów zmieszanych, ponieważ nie da się ich całkowicie oczyścić i powtórnie przetworzyć.

W to samo miejsce trafią zużyte tusze do rzęs, samoopalacze i fluidy, korektory czy puste paletki po cieniach. Dla pewności zalecamy zawsze sprawdzić oznaczenia na opakowaniu w poszukiwaniu charakterystycznych półokrągłych strzałek, sugerujących możliwość recyklingu materiałowego.

Opakowania po lakierach do paznokci

Gdzie wyrzucać opakowania po kremach?

Rozstrzygając pytanie, gdzie wyrzucić opakowania po kremach, należy zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane. Szklane słoiczki muszą trafić do pojemników na szkło, podobnie jak flakony perfum czy inne pojemniki z tego materiału. Przy plastikowych postępujemy tak samo, jak w przypadku butelek po szamponach czy odżywkach, umieszczając je w koszu na metale i tworzywa sztuczne.

Nie jest wymagane ich wcześniejsze płukanie, jednak warto zdemontować z nich elementy niebędące tworzywami sztucznymi i umieścić te odpady w odpowiednich pojemnikach.

Plastik bardzo długo się rozkłada, jednak jest trwały, dlatego uznaje się go za idealny surowiec wtórny do ponownego przetworzenia w przyszłości.

Słoiczki po kremach

Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach przeterminowanych?

 

Utylizacja przeterminowanych kosmetyków przebiega nieco inaczej niż w typowej segregacji pustych opakowań. Jeżeli posiadamy produkt, którego nie wykorzystaliśmy przed upływem jego daty przydatności (puder, krem, pomadka) zawartość trzeba wrzucić do odpadów zmieszanych, natomiast pojemnik do kosza przypisanego do materiału, z jakiego zostało wykonane opakowanie.

Większy problem jest wówczas, gdy nie ma możliwości całkowitego opróżnienia opakowania po przeterminowanym kosmetyku. W tej sytuacji pojemnik wraz z zawartością wrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeżeli powstaje pytanie, gdzie wyrzucić opakowanie po kosmetykach, ale tylko częściowo opróżnione, zasada jest ta sama. Trafia ono do odpadów zmieszanych, nie zalecamy uwalniać zawartości, np. do toalety.

 

Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

 

Jeżeli skończył się nasz ulubiony dezodorant, to po usunięciu plastikowych czy metalowych nakrętek opakowanie wrzucamy do odpadów zmieszanych. Metalowe tuby po lakierze do włosów czy piance do golenia należą do tych samych problematycznych artykułów. W tym przypadku należy zachować ostrożność przy zdejmowaniu nakrętek, by nie przedziurawić pojemnika, który może wybuchnąć lub skazić środowisko.

Do aerozoli należą również niektóre perfumy. Jeżeli zastanawiamy się, gdzie wyrzucać opakowania po perfumach musimy sprawdzić, jak są zbudowane. Plastikowe części oraz metalowy rozpylacz powinny trafić do tworzyw sztucznych i metali, a szklany flakon do odpadów z tego materiału. Niestety istnieją także pojemniki, których nie można rozdzielić i wówczas całość musi trafić do kosza na odpady zmieszane.

Jeżeli na flakonie widnieje informacja, że nadaje się on do recyklingu to umieszczamy go w koszu odpowiednim do materiału wykonania. Już na etapie zakupów warto zwrócić uwagę na opakowanie i wybierać te ekologiczne. Najlepsze do recyklingu jest szkło. Gdy w przyszłości będziemy zastanawiać się, gdzie wyrzucić kosmetyki, przy szklanych pojemnikach lepiej zadbamy o środowisko.

A gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w kulce czy sztyfcie? Sprawa jest prosta, ponieważ całe powinny być umieszczone w pojemniku na tworzywa sztuczne.

Opakowania po perfumach

 

Opakowania po kosmetykach – segregacja szkła

 

Bądźmy eko – to hasło powinno przyświecać każdemu już na etapie zakupów. Jak już zostało wcześniej wyjaśnione, najlepiej do recyklingu nadają się opakowania szklane. Nie są biodegradowalne, ale z powodzeniem mogą być użyte do ponownego napełnienia.

Warto pamiętać, że niektórzy producenci umożliwiają zwrot pustych buteleczek w zamian za zniżkę przy kolejnych zakupach. Coraz częściej możemy się spotkać z podobnym rozwiązaniem przy pudełeczkach po kremie czy flakonach perfum. W tym przypadku zamiast wyrzucać szklane opakowania po kosmetykach nadajemy im nowe życie.

 

Jak wykorzystać opakowania po kosmetykach?

 

Jeżeli zastanawiamy się, co zrobić z opakowaniami po kosmetykach, może warto pomyśleć o ich innym zastosowaniu. Zgodnie z założeniami ruchu zero waste (niegenerowania odpadów, niemarnowania) warto postawić na upcycling. Nie ogranicza się on tylko do ponownego napełnienia i wykorzystania opakowań po kosmetykach, ale także do tworzenia całkiem nowych rzeczy. Wszystkie pomysły pozwalają żyć bardziej ekologicznie.

Jak wykorzystać opakowania po kosmetykach, żeby działać zgodnie z naturą? W przypadku produktu, który przypadł nam do gustu, jego pozostałości mogą posłużyć jako próbki dla przyjaciółek. Mniejsze opakowania możemy zastosować w podróży, aby zaoszczędzić miejsce w walizce, natomiast szklane pojemniki idealnie sprawdzą się jako niebanalne świeczniki. Puste pudełka przydadzą się także na rozsady kwiatów czy do mieszania farb, natomiast zużytymi pędzlami do makijażu można z powodzeniem wyczyścić rower. Wiele pustych pudełek z pewnością sprawdzi się również w garażu.

Pędzel do makijażu

Segregacja śmieci – opakowania po kosmetykach

 

Każdy właściwie posegregowany odpad może być ponownie wykorzystany. Wśród producentów kosmetyków istnieje tendencja prześcigania się w poszukiwaniu opakowań przyjaznych dla środowiska, dlatego coraz popularniejsze stają się eko-pojemniki z kartonu. Doskonale nadają się one do recyklingu i powtórnego użycia. Coraz częściej do przechowywania kosmetyków stosowane są także specjalne słoiki PET, odznaczające się dużą trwałością i odpornością na zbicie.

Dbanie o środowisko nie jest trudne, jeżeli konsumenci zainteresują się segregacją śmieci.

Starajmy się, jak najwięcej zużytych pojemników segregować, nadawać im drugie życie, a wtedy natura z pewnością odwdzięczy się nam za zmniejszenie ilości śmieci.